Co robić w razie stłuczki?

01 Listopada 2009

Po raz kolejny rozpoczęła się akcja „Znicz”. Na polskich drogach znacznie zwiększył się ruch. Niestety, może to też oznaczać częstsze stłuczki i wypadki samochodowe.

Co robić w razie stłuczki?
>

Do zachowania zasad szczególnego bezpieczeństwa na drodze w najbliższych dniach, ale nie tylko, nikogo nie trzeba przekonywać. Wiadomo jednak, że nie wszystkie zdarzenia zależne są tylko od naszych umiejętności.

Co robić, gdy zdarzy nam się stłuczka na drodze? Kogo najpierw wezwać? Jakie dokumenty wypełnić?

Pierwsza pomoc i wezwanie policji

Gdy już przydarzy nam się kolizja, przede wszystkim sprawdzamy, czy nikomu nic się nie stało. Tym, którzy tego wymagają, należy zapewnić podstawową pomoc medyczną, najlepiej wzywając pogotowie.

Kolejnym krokiem może być wezwanie policji. Może, ale nie musi. Na pewno policja jest konieczna, gdy w wypadku są ranni lub ofiary w ludziach albo podejrzewamy, że mogło dojść do przestępstwa (np. kierowca jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków). Warto też wezwać funkcjonariuszy, gdy strony nie mogą się porozumieć co do sprawcy wypadku. Przy mniejszych stłuczkach obecność służb mundurowych nie jest konieczna.

Bardzo ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu wypadku. Według przepisów, jeśli nikomu nic się nie stało, należy usunąć samochody z jezdni, żeby nie blokować ruchu czy nie doprowadzić do kolejnych stłuczek. Nie można też zapomnieć o odpowiednim ustawieniu trójkąta ostrzegawczego i włączeniu świateł awaryjnych. Pamiętajmy przy tym, aby poruszając się po jezdni w czasie usuwania z niej auta, zawsze mieć na sobie odblaskową kamizelkę – szczególnie w jesienne wieczory, znacznie poprawi ona naszą widoczność, a zatem i bezpieczeństwo.

Jeśli nie możemy usunąć samochodu z jezdni, nie należy w nim przebywać! Wszyscy pasażerowie powinni opuścić pojazd i czekać na pomoc w bezpiecznej odległości od przejeżdżających aut. 

Pomoc ubezpieczyciela

Stłuczka się zdarzyła. Teraz obie strony czeka kontakt z ubezpieczycielem. Po pierwsze, można mu zgłosić szkodę bezpośrednio z miejsca wypadku. Gdy sytuacja tego wymaga, przysłana zostaje pomoc assistance. Można także wezwać na miejsce wypadku przedstawiciela towarzystwa, który dokona dokumentacji zdarzenia.

"Kierowcy często zapominają, że w razie wypadku najłatwiej uzyskają pomoc u swojego ubezpieczyciela, nawet jeśli sprawcą był kto inny i szkoda nie będzie likwidowana z naszej polisy. Przykładowo, w Link4 przysyłamy na miejsce zdarzenia pomoc assistance oraz naszego przedstawiciela, który przeprowadza dokumentację szkody, niezależnie od tego, czy nasz klient był w tej szkodzie sprawcą, czy poszkodowanym" – mówi Agata Wiśniewska, PR Manager Link4.  

Niezbędne

Obie strony mogą także samodzielnie spisać stosowne oświadczenie powypadkowe, w którym opiszą przebieg zdarzenia, wykaz uszkodzeń oraz określą, po której stronie leży wina. Oświadczenie musi zawierać kilka niezbędnych informacji - datę, godzinę i miejsce kolizji, dokładne dane uczestników oraz właścicieli samochodów (jeśli kierujący nie jest właścicielem auta), numery polis ubezpieczeniowych i nazwę ubezpieczycieli. Można też dopisać ewentualnych świadków.

Bardzo przydatna, szczególnie dla ustalenia winnych wypadku i późniejszego procesu likwidacji szkody, jest dokumentacja fotograficzna. Jeśli mamy więc taką możliwość, zróbmy zdjęcia z miejsca zdarzenia.

O jednym warto bezwzględnie pamiętać – nie odjeżdżaj z  miejsca kolizji bez spisania takiego oświadczenia.

Oświadczenie można spisać na specjalnym formularzu (do pobrania ze stron ubezpieczycieli, więc warto go wydrukować i mieć zawsze przy sobie), którego wzór jest taki sam dla wszystkich towarzystw.

Dodatkowa pomoc

Przy mniejszych stłuczkach, po dokonaniu niezbędnych oględzin i spisaniu oświadczeń, możemy dalej kontynuować podróż. Co robić, gdy nasz samochodów nie nadaje się jednak do dalszej jazdy?

Krótko: skorzystajmy ze swojej ochrony ubezpieczeniowej w zakresie assistance.

"W Link4 klienci mogą liczyć na holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu czy drobną naprawę. Oferujemy także pomoc przy kontynuacji podróży. W określonych sytuacjach zapewniamy nocleg, także dla współuczestników podróży oraz auto zastępcze" – dodaje Wiśniewska.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy!

Jeśli niebawem planujesz zrobić prawo jazdy, koniecznie poznaj nowe zasady egzaminu, które weszły w życie zaledwie kilka dni temu!  

Kobiety powodują coraz więcej wypadków!

Coraz częściej przeceniamy swoje umiejętności i szarżujemy na drogach…

 

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (21)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-13 17:26:27

reklama link4 i tyle co tu dodać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 03:58:52

Stłuczka ? Wezwij ZOMO oni już wiedzą co zrobić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 03:59:55

hahahahahahaha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-03 03:58:15

Masz Autocasco ? masz zawsze pierwszeństwo!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 22:54:44

przed puszczeniem bąka skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 18:24:24

w razie stłuczki należy natychmiastowo wejść na papilota, aby dowiedzieć się, co należy zrobić, bo sami jesteśmy za głupi aby o tym pomyśleć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 07:35:37

Należy spojrzeć. Jeśli cokolwiek się rozwaliło w samochodzie drugiej osoby polecam: oderwać własną tablice rejestracyjną aby nie znalazł cię gnój i spierdaczać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-02 10:32:59

zgadzam się hahaha chiciaż watro puścić mu parę cichaczy aby sam uciekł:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 22:45:16

walnij bąka a właściciel tłuczonego pojazdu ucieknie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 22:41:30

prrrrrrrrrrryyyy uffff nie ma to jak bąky

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 22:41:04

w razie stłyczki należy najjeść się kapusty z grochem i zapierdzieć właściciela samochodu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 19:59:52

Przykładowo, w Link4 przysyłamy na miejsce zdarzenia pomoc assistance oraz naszego przedstawiciela, który przeprowadza dokumentację szkody, niezależnie od tego, czy nasz klient był w tej szkodzie sprawcą, czy poszkodowanym" taaa na pewno... bylam ubezpieczona w link 4 i mialam stluczke i nikt nie przyjechal a co dopiero holowanie auta ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz