Co jest „warte zaliczenia”?

18 Maja 2009

„Tępota, seksizm, chamstwo, pogarda dla kobiet” - takimi określeniami feministki opisały kampanię reklamową Krakowa. Czy słusznie?

Co jest „warte zaliczenia”?

"Kraków wart jest zaliczenia" - takim hasłem promuje się jedno z najbardziej urokliwych polskich miast ze starówką, Kazimierzem i Plantami. Na plakatach reklamujących wydarzenia kulturalne widać lajkonika ucharakteryzowanego na postać związaną z festiwalem czy koncertem.

Akcja skierowana jest do studentów, ma zachęcać do odwiedzania i bawienia się w Krakowie. Stąd pomysł na młodzieżowe hasło, które z założenia powinno trafiać do adresatów i być swojskie. Dodatkowo zostały zrobione ulotki w stylu indeksów z nazwami imprez do zaliczenia zamiast przedmiotów.

Kampania promocyjna nie spodobała się Magdalenie Środzie i Joannie Piotrowskiej. Trudno się nie zgodzić z ich zdaniem, że hasło jest obraźliwe i ma wulgarne konotacje. Była minister w rozmowie z „Dziennikiem” nie kryła oburzenia:

„To hasło jest żałosne. Nie ma chyba drugiego takiego kraju, gdzie są tak tępi reklamodawcy, którzy wykorzystują seksizm i bazują na prymitywnych instynktach. (...) Na głupotę i chamstwo nie ma siły”.

Twórcy reklam mogli się wykazać większym wyczuciem smaku, choć nietrudno zrozumieć ich pobudki. Miało być lekko wulgarnie, kontrowersyjnie i swojsko.

Zobacz także:

Skandaliczna reklama z Janem Pawłem II

Dyskoteka ustawiła papieża na parkiecie z piwem, tańczącego z Paris Hilton.

Czy ten plakat to pornografia?

Zobacz poster promujący film „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, który nie spodobał się Komisji Etyki Reklamy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (256)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-19 12:30:40

tym oburzonym babkom wszystko się widocznie z jednym kojarzy, moje pierwsze skojarzenie to były egzaminy, a nie seks.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 21:47:00

[quote="Gosc"]Wiesz, mniej niż 2% wszystkich aborcji jest wykonanych z powodu gwałtu, sprawdź na wikipedii. Prawda o aborcji jest taka - kobiety powinny poprostu przestać dawać dupy byle komu, a jak już to zrobią to niech potem wychowują takiego bachora - on nie jest niczemu winny, a nikogo nie obchodzi wasze samopoczucie albo czy go chcecie czy nie chcecie. Troche odpowiedzialności![/quote] Zgadzam sięz tobą ale jeśli kobieta naprawdę nie chce urodzić to już powinien być jej wybór. Ona będzie żyła ze świadomością, że zabiła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 20:44:00

Z koleżankami idzemy często "zaliczyć kawkę" i ani nam przez myśl nie przejdzie żadnen motyw seksualny, jeśli któraś z nas to zaproponuje. Mnie słowo zaliczyć kojarzy się głównie z sesją (jestem studentką), egzaminem, semestrem. Potem z lokalem ( zaliczyłam już ten nowy lokal np.), ze wspomniana juz kawą. Jeszcze czasem mama mnie spata czy "zaliczyłam obiad" :) . Dopiero na szaaarym końcu nasówa mi się jakieś odniesienie do seksu. Ale idąc tropem tych kobiet, powinno się zakazać używania w reklamach takich słów jak .- lody, łóżko, kobieta, ciało, przyjemność, relaks bo to wszystko może się komuś "chamsko" skojarzyć. I popadniemy z paranoję...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 13:32:00

II edycja Maybelline New York !Do wgrania zestawy kosmetyków, nowoczesne aparaty cyfrowe, ekskluzywny weekend w Spa dla 2 osób, a nawet wyjazd na tygodniowe zakupy do jednej ze światowych stolic mody! chętne pisac na madziorek11_01@wp.pl ;))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 13:23:00

Gra THE SIMS 3 Przeciekła do Internetu! Przeczytaj tutaj: http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,The-Sims-3-wyciekly-do-Sieci,wid,11139198,wiadomosc.html Możesz ją ściągnąć z tego CHOMIKA!!!! http://chomikuj.pl/sliski4/THE+SIMS+3+ju*c5*bc+jest!!! W miejsce gwiazdek wpisz: CHOMIKUJ lub pousuwaj spacje http:// ch omi kuj.pl/sliski4/THE+SIMS+3+ju*c5*bc+jest!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 13:04:00

Wiesz, mniej niż 2% wszystkich aborcji jest wykonanych z powodu gwałtu, sprawdź na wikipedii. Prawda o aborcji jest taka - kobiety powinny poprostu przestać dawać dupy byle komu, a jak już to zrobią to niech potem wychowują takiego bachora - on nie jest niczemu winny, a nikogo nie obchodzi wasze samopoczucie albo czy go chcecie czy nie chcecie. Troche odpowiedzialności!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-21 09:51:00

Hasło świetne!Wreszcie ktoś miał oryginalny pomysł! a ludzie i tak się doczepią czegoś!!:D Betty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 20:58:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Jeżeli reklama jest kierowana do studentów,to niech feministki siedzą cicho. Zachowują się jakby słyszały głosy i miały manie prześladowczą. To się już robi chore. Szanuję pierwsze feministki które odpowiadają za emancypację,ale te dzisiejsze fanatyczki są po prostu durne. Przykład:facet idzie o kulach i z feministką,a ona nie chce otworzyć mu drzwi,bo "facet musi znać swoje miejsce" i "niech wie.że kobietę trzeba adorować i zdobywać nawet po ślubie" litości!!![/quote] Błagam... Widziałaś kiedyś feministkę, która pozwoliłaby sobie otworzyć drzwi, albo się adorować?? Chyba mylisz pojęcia...[/quote] Cóż ta pani chyba nie wie co to jest feminizm i kim są feministki, nie zna ich wartości i idei. Szkoda tylko, że wypowiada się na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia. Ale cóż tak to jest kiedy ktoś chce się wypowiedzieć na siłę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 20:28:00

[quote="Gosc"]Jeżeli reklama jest kierowana do studentów,to niech feministki siedzą cicho. Zachowują się jakby słyszały głosy i miały manie prześladowczą. To się już robi chore. Szanuję pierwsze feministki które odpowiadają za emancypację,ale te dzisiejsze fanatyczki są po prostu durne. Przykład:facet idzie o kulach i z feministką,a ona nie chce otworzyć mu drzwi,bo "facet musi znać swoje miejsce" i "niech wie.że kobietę trzeba adorować i zdobywać nawet po ślubie" litości!!![/quote] Błagam... Widziałaś kiedyś feministkę, która pozwoliłaby sobie otworzyć drzwi, albo się adorować?? Chyba mylisz pojęcia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-20 20:15:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Jestem kobietą z krwi i kości,ale-FEMINISTKI SĄ ŻAŁOSNE [/quote] Twierdzisz, że feministki są żałosne tak? To może spróbuj sobie wyobrazić co by było, gdyby ich nie było. Otóż spróbuję ci to wyjaśnić, no więc byłabyś zwykłą niewolnicą bez szkoły i możliwości wyboru, nawet głosować byś nie mogła, odzież typu spodnie byłaby tylko marzeniem a kariera zawodowa? Cóż magicznym slowem tylko dla mężczyzn, bo to oni by się nią zajmowali, gdyż miejsce kobiet byłoby w kuchni. I co nadal sądzisz, że to kretynki? Może jeszcze raz się zastanowisz?[/quote] Po co jej to tłumaczysz ona i tak nie pojmie bo siedzi w kuchni i niańczy 4 dziecko! Ojakiej karierze ty do niej mówisz jak ona nawe szkoły nie skończyla!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz