We Wrocławiu powstanie nietypowa kawiarnia. Kelnerami będą w niej...

30 Listopada 2017

To nie pierwsza inicjatywa tego rodzaju w Polsce.

niepełnosprawni kelnerzy

Często dyskutuje się o działalności zawodowej osób z zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem w tym kontekście, że nie zawsze są do niej zdolne lub mają małe szanse na znalezienie pracy. Na szczęście coraz częściej zdarza się, że mogą spróbować swoich sił i wykazać się zdolnościami. To dla osób z niepełnosprawnoscią nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia, ale także terapia ucząca, jak funkcjonować w społeczeństwie.

We Wrocławiu ma powstać kawiarnia „Cafe Równik”, w której kelnerami będą osoby z zespołem Downa, Aspergera i autyzmem. Są oni podopiecznymi jednego z wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego. To właśnie tam narodził się ten pomysł. Główym celem jest kontynuowanie terapii poprzez kontakt z ludźmi. Zachowaniu przyszłych kelnerów będą przyglądać się logopedzi.

W Polsce zostało już zrealizowanych kilka podobnych inicjatyw. Kawiarnie, w które pracują osoby z niepełnosprawnością, działają m. in. w Warszawie czy Poznaniu.

Myślicie, że to dobry pomysł?

Zobacz także: Warszawska kawiarnia będzie serwować kawę z... KOBIECYM MLEKIEM! Internauci: No nie!!! Świat zwariował!!!

 

 

 

Sesja dla Dobrej Kawiarni. Więcej na www.fb.com/fot.majewski #dobra #kawiarnia #parking_day

Post udostępniony przez Dawıd Majewski (@fot.majewski)

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-30 22:56:53

Ja tez nie poszlabym. Nikt w kawiarni nie bedzie czekal kwadransa na kawe, czy ciastko. Ludzie przychodza do restauracji, czy kawiarni, zeby odpoczac, odetchnac, cos dobrego zjesc, czy napic sie, a nie wydatkowac energie na bycie uprzedzajaco milym do osoby uposledzonej. Uwazam, ze takie osoby nie powinny pracowac, a w doroslym zyciu mieszkac w osrodkach, ale dobrych, dla ich wlasnego bezpieczenstwa. Takie osoby potrzebuja opieki, nie maja pojecia, ze trzeba zlozyc pit, jak zalatwic formalnosci w urzedzie. A praca jako kelner to strzal w kolano. Takie osoby maja mala koordynacje ruchowa, niech wyleja na klienta goraca kawe, niosac ja do stolika. No nie... Ludziom zdrowym tez sie zdarzaja upadki, ale osoba uposledzona mysli wolniej i ma duzo wolniejsza koordynacje. To kiepski pomysl.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
henmar
(Ocena: 5)
2018-04-13 11:00:40

Proszę nie oceniać kawiarni i jej obsługi z osobami niepełnosprawnymi albo inaczej- sprawnymi INACZEJ!!!! Co to znaczy-nie poszłabym do tej kawiarni. BO CO? jesteś lepsza od tych mniej sprawnych? w czym? może wyglądem choć wątpię...bo mózgiem im nie dorównasz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marek
(Ocena: 5)
2018-04-13 20:40:11

@Anonim Ja też bym nie poszedł do kawiarni w której Ty obsługujesz, przecież taka osoba jak ty nie jest tak mądra jak ja, i mam prawo sądzić że będąc głupszą możeś się potknąć o własną głupotę i mnie poparzyć kawą

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-30 22:43:37

Chętnie wybrałabym się do takiej kawiarni :) Szanujmy się i traktujmy się dobrze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-30 20:19:41

W Częstochowie działa taka kawiarnia,często tam bywam.Obsługa jest może trochę wolniejsza ale przesympatyczna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-30 19:38:37

Jakby to miało na celu wtopienie ich w środowisko, to część kelnerów powinba być zdrowa. Ja bym poszła do takiej kawiarni. Nie widzę problemu w tym, że ktoś chory podaje mi kawę... to tylko głupia kawa. Z drugiej strony, oczekiwałabym w miare ok obsługi, jak wszędzie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-30 08:23:44

Bardzo dobra inicjatywa. Pójdą tylko te osoby, które będą chciały, a osobom niepełnoprawnym bardzo podniesie to pewność siebie. Niestety takie osoby często żyją w przeświadczeniu, że są beznadziejne i do niczego się nie nadają

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonimka
(Ocena: 5)
2017-11-30 14:09:27

Z jednej strony popieram inicjatywę, ale z drugiej, chyba nie odważyłabym się skorzystać... Nie obcuję z tymi ludźmi, ale zawsze miałam właśnie wrażenie, że oni wcale nie czują się beznadziejny, wręcz przeciwnie. Że żyją we własnym świecie i czują się szczęśliwi, przynajmniej ci z zespołem downa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-30 07:45:15

Przykro, ale nie poszłabym...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1