Być wege – filozofia życia czy chwilowa moda?

29 Stycznia 2017

Coraz więcej kobiet decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa, a często także ryb, jaj czy produktów mlecznych. Dlaczego?

vege

Wbrew pozorom wegetarianizm czy weganizm nie jest wymysłem naszych czasów, ponieważ już starożytni mędrcy zachęcali do częstszego sięgania po pokarmy roślinne. Na przykład Pitagoras twierdził: „Kto zabija zwierzęta, aby jeść ich mięso, ten przyczynia się do masakry własnych ciał”. Na przestrzeni wieków nie brakowało sławnych osobistości, które miały w jadłospisie tylko warzywa i owoce. Wystarczy wymienić Leonarda da Vinci,  Lwa Tołstoja czy Abrahama Lincolna.

Jeden z najwybitniejszych naukowców wszech czasów, Albert Einstein tłumaczył: „Żyję bez tłuszczów, bez mięsa czy ryb, ale czyniąc tak czuję się całkiem nieźle. Zawsze wydawało mi się, że człowiek nie narodził się, aby być drapieżnikiem”, natomiast wybitny pisarz George Bernard Shaw dodawał: „Zwierzęta są moimi przyjaciółmi, a ja nie jem przyjaciół”.

To hasło przyświeca coraz liczniejszej grupie zwolenników wegetarianizmu i jego bardziej radyklanej formy, czyli weganizmu, który wyklucza spożywanie nie tylko mięsa, ale także mleka, miodu, nabiału czy jajek. Ten styl życia zyskuje dużą popularność wśród celebrytów. Jedni traktują go jak modę, inni podchodzą do tematu ideologicznie, a dla niektórych jest to po prostu sposób na… zrzucenie zbędnych kilogramów.

Po 22 latach wegetarianizmu spróbowała mięsa. Jej reakcja zaskoczyła wszystkich!

„Wydaje mi się, że jest to kwestia metabolizmu. Ja po prostu nie potrzebuję mięsa. Jedzenie zwierząt jest dla mnie czymś obrzydliwym” – przyznaje w jednym z wywiadów Maja Ostaszewska, znakomita polska aktorka.

Także jej koleżanka po fachu, znana z serialu „Klan” Paulina Holtz, kilkanaście lat temu zdecydowała się przejść na wegetarianizm. „Zwracam uwagę na to, żeby dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę żelaza. I jak dotąd – odpukać – wyniki mam dobre. Z tego powodu nie zrezygnowałam z diety wegetariańskiej nawet w czasie ciąży. Chociaż, z drugiej strony, postanowiłam, że jeśli któregoś dnia silny, wewnętrzny głos powie mi: Kochana, ten kurczak to jest właśnie to, o czym marzysz, to nie będę z nim walczyła i po prostu zacznę jeść mięso” – tłumaczy aktorka.

Za to rozśpiewane siostry Paulina i Natalia Przybysz od kilku lat są wegankami. „Będąc wegetarianką, tak naprawdę ściemniam, bo według mnie krowy hodowane dla mleka są traktowane bestialsko, kury nioski również. Wielu wegetarian zapomina o podpuszczce w serach. Wegetariańska potrawa jest taka sama jak wegańska, tyle że z serem lub jajkiem. W pewnym momencie wielu wegetarian dostrzega, że wskutek zmiany ich sposobu żywienia ilość krzywdy na świecie wcale się nie zmniejszyła, bo wciąż zjadają cierpienie zwierząt. Weganizm załatwia sprawę” – wyjaśnia Natalia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

dpblogpl
(Ocena: 5)
2017-01-29 09:56:12

Od 2,5 roku jestem na wege diecie. Czuję się świetnie, a moje wyniki są lepsze niż gdy jadłam mięso.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
magda
(Ocena: 5)
2017-01-29 10:47:42

U mnie to samo! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ania
(Ocena: 5)
2017-01-29 11:54:14

I u mnie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-10 21:10:38

Nie jestem weganka bo mnie to nie kręci, nie dałabym rady bez jogurtu czy jajek, mięso jadam rzadko, kilka razy w roku. Nie potępiam Wegan - To wasz wybór co chcecie jeść

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1