Bunt wśród zakonnic: „To jest służba, a nie niewolnictwo”

07 Marca 2018

Tematem zajął się sam papież Franciszek.

zakonnica

Zakonnice wydają się pomijane w świecie duchowym. Można powiedzieć, że żyją na uboczu, w cieniu księży. Tak było przez wiele lat. Wszystko wskazuje jednak na to, że doszło do buntu z ich strony. Szefowa Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych, siostra Carmen Sammut oświadczyła w wywiadzie dla „Corriere della Sera”, że zakonnice nie chcą być dłużej niczym służące dostojników kościelnych. „To kwestia władzy, pieniędzy. Niektórzy biskupi chcieliby przejąć nasze domy, twierdzą, że wchodzą one w skład dziedzictwa kościelnego” – czytamy na tvn24.pl. Ale jej głos to nie pierwszy sygnał, że coś zaczyna się dziać.

O pracy zakonnic i niesprawiedliwościach z nią związanych napisał wcześniej watykański dziennik „L’Osservatore Romano”. Została poruszona kwestia braku wynagrodzenia sióstr zakonnych. W artykule napisano, że w ich środowisku narasta bunt oraz frustracja. Siostra Sammut podkreśla w rozmowie z „Corriere della Sera”, że obecnie zakonnic jest na świecie o 50 tys. mniej niż kilka lat temu. To ogromna różnica.

Na temat sytuacji sióstr udało porozmawiać się z papieżem Franciszkiem. Podczas audiencji u tego dostojnika padło kłopotliwe pytanie, na które odpowiedział w następujący sposób: „Ja, wy, jesteśmy na służbie biednym. To jest służba, a nie niewolnictwo”. Wypowiedź Franciszka przytoczyła siostra Sammut.

Mimo poruszenia tematu z samym papieżem, nie wydaje się usatysfakcjonowana. „Księża głoszą kazania. A my? Jak mamy przekazywać dobro?” – pyta na koniec kobieta.

A wy co o tym myślicie? Czy zarzuty siostry Sammut są słuszne?

Zobacz także: Siostry zakonne robią bieliznę dla grzecznych panienek. Wszystko w staromodnym stylu!

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kat
(Ocena: 5)
2018-03-07 13:39:46

Bardzo ciekawy temat poruszony przez zakonnice. To prawda, że nigdy nie były traktowane na równi z księżmi i podoba mi się to poruszenie. Może w końcu faceci w sukienkach zostaną sprowadzeni na ziemię, bo to, co się wyprawia w kościołach, przechodzi ludzkie pojęcie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-07 13:59:46

No zakonnica to odpowiednik zakonnika a nie plebana :p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1