Bielizna pochłaniająca brzydkie zapachy? MODOWO-CHEMICZNA rewolucja

01 Września 2011

Samoprasujące się bluzki, samocerujące skarpety i koszulki w spray'u. Nie możemy się doczekać!

pranie

Postęp naukowy dotyka wszystkich dziedzin życia. Nie dziwi więc fakt, że również nasze ubrania ulegają coraz bardziej skomplikowanym ulepszeniom. Jeszcze do niedawna futurystyczną odzież mogliśmy oglądać jedynie w filmach science-fiction. Jednak naukowcy zapowiadają, że w najbliższym czasie inteligentne ubrania staną się powszechnie dostępne.

W sklepie będziemy mogli kupić kurtkę, która świeci w ciemności oraz bieliznę, która będzie zawierała substancje pochłaniające brzydkie zapachy. Ubrania będą mogły zmieniać kolor oraz reagować na zmiany temperatur, dostosowując tym samym swoje właściwości izolacyjne.

Naukowcy pracują również nad tzw. odzieżą elektroniczną. W ubrania wszyty zostanie specjalny czujnik przemieszczania się, który pozwoli określić, czy ich właściciel jest w ruchu – czytamy w portalu odkrywcy.pl. Poza tym, specjalnie zamontowane receptory wyczują nagłe zmiany ciśnienia czy silne uderzenia. Pozwoli to w szybkim czasie zawiadomić członków rodziny o niebezpieczeństwie, które czyha na ich bliskiego.

Co ciekawe, Japończycy pracują nawet nad ubraniami, które ostrzegałyby przed zanieczyszczeniem powietrza i hałasem. Poza tym planuje się również wykorzystanie w przemyśle krawieckim tzw. nanotechnologii. Specjalne mikroroboty, wszyte w sweter czy spodnie, mogłyby zmieniać nie tylko kolor, lecz także kształt odzieży. Samodzielnie oczyszczałyby również ubrania, prasowały i cerowały dziury.

Tutaj jednak nie kończą się pomysły projektantów. Hiszpański kreator mody Manuel Torres pracuje nad autorskim pomysłem odzieży w spray'u. Ubranie nakładałoby się za pomocą specjalnego urządzenia. Co więcej, można byłoby je zdjąć w każdej chwili, a nawet prać. Jak czytamy w portalu odkrywcy.pl, taka odzież będzie nie tylko wygodna i elastyczna, lecz także może mieć unikalny wzór i możliwość indywidualnego dopasowywania się do każdego typu figury.

W produkcji odzieży wykorzystuje się również bakteryjny potencjał naszej planety. Naukowcy odkryli bowiem, że niektóre szczepy bakterii, drożdży i innych mikrobów, umieszczone w odpowiednich warunkach są w stanie wyprodukować prawdziwe włókna celulozy – materiał, z którego produkuje się tkaniny.

Przedstawione wyżej pomysły brzmią z pewnością nieco dziwnie i wręcz nieprawdopodobnie. Jednak, patrząc na dzisiejszy rozwój technologii, możemy się spodziewać, że już niedługo trafią one na światowy rynek. Futurystyczna rzeczywistość przedstawiana w filmach stanie się faktem!

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Na co NASTOLATKI odkładają kieszonkowe? BĘDZIECIE W SZOKU

Słodycze? Kosmetyki? Nowe ubrania? Używki? O nie, to wszystko już przeszłość! Na co oszczędzają współczesne dziewczęta?

Umięśnione ciała strongwomen: Czy te pakerki to jeszcze kobiety? (FOTO)

ONE WYGLĄDAJĄ JAK FACECI!

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-29 18:43:25

ten artykuł przywodzi mi na myśl pewną piosenkę: nie boję się, gdy ciemno jest, tata mi kupił świecący dres xD świecące kurtki... :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 22:55:28

lepiej sie nie cieszcie bo za wszystko trzeba zaplacic jesli zaoszczedzicie na czasie , na nicnierobstwie to zaplacicie zdrowiem ...producenci mamia wspanialosciami nowosci , a po latach za te wszystkie nienaturalne czlowiekowi rzeczy przychodzi czesto zaplacic cierpieniem i zdrowiem... obym sie mylila ...moze juz jestesmi zmutowani do chemii i nam tak szkodzic nie bedzie.... mysle ze jednak -nie....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 18:24:57

taaa i ani słowa a o tym o czym tytuł mówi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 10:46:12

już widziałam filmik z tą odzieżą w spray'u. Fajny pomysl :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 15:46:45

Ja również. To była bawełna w spray'u! :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 10:00:26

jestem pewna, że za parę lat nanotechnologia zmieni oblicze świata.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 09:58:47

i pewnie bedzie to mega rakotworcze jak wszystkei nowosci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 11:49:53

zgadzam sie z Toba, o tym samym pomyslalam czytajac ten artykul

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-01 12:14:21

Najlepiej zamknąć się w pustym pokoju i nie wychodzić, tak? Przecież najdrobniejszy promień słońca jest tak rakotwórczy! Kpina...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1