Autor maturalnego tekstu miał kłopoty ze zdaniem egzaminu!

07 Maja 2009

Nie tylko Wisława Szymborska nie poradziła sobie z maturalnym kluczem, to samo spotkało Jerzego Sosnowskiego.

Autor maturalnego tekstu miał kłopoty ze zdaniem egzaminu!

„Dziennik” zaprosił do zabawy w maturę Jerzego Sosnowskiego, którego felieton "Sztuka jako ruchome schody", opisujący doświadczenie studenta z 1981 roku, był podstawą jednego z pytań egzaminacyjnych z języka polskiego. Wczoraj pisaliśmy, że polska matura jest dla idiotów, oczywiście chodziło o podejście kuratorium do poziomu wiedzy, a nie o uczniów.

Co prawda Sosnowskiemu udało się zdać, ale tylko część jego odpowiedzi zgadzała się z kluczem.

Wcześniej, w podobnym teście, jednej z najwybitniejszych polskich poetek, Wisławie Szymborskiej, nie udało się przeanalizować własnych wierszy zgodnie z oczekiwaniami egzaminatorów i nie zdała matury.

Abiturienci na tegorocznym egzaminie musieli się zapoznać z tekstem "Sztuka jako ruchome schody", a następnie odpowiedzieć na 8 pytań z nim związanych. W ten sposób dowodzili, że czytają ze zrozumieniem i wiedzą, co chciał przekazać autor.

Sosnowski opisał swoje przeżycia z listopada 1981, kiedy był jednym z uczestników strajku na Wydziale Polonistyki UW. W rozmowie z „Dziennikiem” przyznał, że pisząc maturę, czuł zdenerwowanie, a nawet frustrację:

”Nerwowo zastanawiałem się, jakich środków językowych użyłem, żeby podkreślić subiektywizm mojego felietonu? Czy dobrze wskazałem użyte środki artystyczne, które miały podkreślić funkcję estetyczną tekstu? Tylko Bóg raczy wiedzieć”.

Egzaminator, który sprawdzał pracę Sosnowskiego, przyznał, że nie zaliczył mu kilku odpowiedzi, ponieważ nie zgadzały się z kluczem przygotowanym przez kuratorium. Autor poległ między innymi na pytaniu o opozycję góra - dół i opisanie jej symbolicznego znaczenia.

Jerzy Sosnowski nie krył swoich negatywnych odczuć względem nowej matury, jednak był miło zaskoczony, że wykorzystano jego tekst. Sam przez pewien czas był polonistą:

”Do obecnego kształtu matury, a zwłaszcza do jej części testowej, mam stosunek krwiożerczo-negatywny. Jeszcze jako nauczyciel uważałem, i to się nie zmieniło, że egzamin w tej postaci ma właściwie same wady”.

Na swoim blogu Sosnowski przeprosił wszystkich uczniów, którzy na maturze z rozszerzonym językiem polskim wybrali jego tekst:

”A zatem wszystkich tegorocznych maturzystów z poziomu rozszerzonego przepraszam. Ja naprawdę nie napisałem tego felietonu, żeby Was dręczyć (czy też: upokarzać)”.

To najdobitniej pokazuje, że obecny system jest niedoskonały, by nie powiedzieć wadliwy. MEN, broniąc go zaciekle, wystawia się na pośmiewisko, zamiast próbować naprawić błędy.

Zobacz także:

Wychowanie seksualne jest niezgodne z konstytucją

Ministerstwo Edukacji Narodowej, w zajęciach edukujących młodzież, dopatrzyło się niezgodności z polską konstytucją.

Studia dzienne będą płatne

MEN postanowił wprowadzić opłaty dla studentów dziennych, którzy studiują więcej niż jeden kierunek.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (258)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-01 19:29:00

Hmm ja także jakoś specjalnie nigdy nie miałam problemów z takimi zadaniami ...tekst był całkiem niezły ale pytania jakiś kompletny debil wymyślał ...jakby miało to czemuś służyć ...a te klucze to jedna wielka pomyłka ...i tak zdawało nas tylko 9 proc maturę rozszerzoną....i co 8 proc z tego ma być udupione tylko dlatego że poryci ludzie wymyślają pytania i denne odpowiedzi do nich ...;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-17 21:18:00

ej, ja za dwa lata pisze i chciałabym, żeby już ten *** klucz zlikwidowali!!! Przez niego są same kłopoty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-13 23:38:00

Język polski nigdy nie stanowił dla mnie problemu. Wypracowania zawsze pisałam na najlepsze oceny. Ocena końcowa zawsze celująca. Próbną maturę zdałam na 87%, oczywiście z poziomu rozszerzonego. Przez całe liceum pisałam prace zawsze z tego poziomu i nigdy nie spadłam poniżej 60%. Niestety teraz na pewno mam poważny dylemat czy w ogóle zaliczyłam maturę. Szczerze, to zadowoliłoby mnie chociaż 30%. Totalna klapa z pytaniami zamkniętymi. Metaforyczne znaczenie drogi jakoś ujęłam, ale czy adekwatnie do klucza odpowiedzi... Wątpię.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-12 13:39:00

[quote="Gosc"]Pisałam to "czytanie ze zrozumieniem" na maturze:/ Szczerze to myślałam, że sie porycze. Nigdy nie miałam kłopotów z tego typu zadaniami. Wedługo mnie te pytania były subiektywnym odczuciem ich autora! Autor tekstu nie ma nas za co przepraszać, a autor pytania powinien się leczyć na głowe! Pisząc to czytanie, straciłam kupe nerwów i czasu![/quote] absolutnie się zgadzam! autor pytań do tekstu powinien się zastanowić czy to co dla niego jest logiczne, jest też logiczne dla innych ludzi... bo najwyraźniej tylko on wiedział o co mu chodzi! ; / teraz żałuję, że wybrałam rozszerzenie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-11 21:51:00

święta racja pytanie były sformułowane nieczytelnie, treśc ich także była nieczytelna i tzreba oczywiście przyznać że dzisiejsza matura nie stawia na indywidualność i oryginalność a na umiętność wpasowania sie w klucz odpowiedzi to jest skandal oczywiście !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-11 15:49:00

wypracowanie pod klucz sprawdza czy się uczyłeś/łaś przez te 3 lata czy nie. Gdyby go nie było to by się liczyły tylko wrodzone zdolności, a nie to kto się przykładał do nauki a kto nie. To że autorzy własnych tekstów nie potrafią napisać wypracowania zgodnie z tekstem to wynika że po prostu nie wiedzą co właściwie trzeba napisać w tym wypracowaniu, co jest punktowane. Uczymy sie to przez 3 lata to w końcu da się jakoś zdać spokojnie tą mature. Ja do polskiego średnio się przykładałam. Ale schemat (co trzeba zawrzeć w wypracowaniu) umiem. Próbne matury pisałam od 76-85%. Taka matura daje szanse każdemu uczniowi, jeśli tylko on sam chce!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-11 13:22:00

Pisałam to "czytanie ze zrozumieniem" na maturze:/ Szczerze to myślałam, że sie porycze. Nigdy nie miałam kłopotów z tego typu zadaniami. Wedługo mnie te pytania były subiektywnym odczuciem ich autora! Autor tekstu nie ma nas za co przepraszać, a autor pytania powinien się leczyć na głowe! Pisząc to czytanie, straciłam kupe nerwów i czasu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 23:00:00

Ja również zdawałam tę nową maturę z kluczem. Pamiętam, że moja polonistka zawsze mi mówiła, że mam zbyt indywidualny tok myślenia, żeby dobrze zdać ten egzamin. Po maturach próbnych powiedziała mi jeszcze, iż gdyby nie klucz postawiłaby mi przynajmniej 4. Poradziła także, bym pisała pierwszą, najprostszą myśl jaka mi przyjdzie do głowy, to może połowa zmieści się w klucz. Polskie szkolnictwo powoduje, że młodzi ludzie uczą się pisać pod narzucone, proponowane odpowiedzi, a wyłączać samodzielne myślenie. Czytanie ze zrozumieniem warto doskonalić i krótkie odpowiedzi na pytania można jeszcze podciągną pod klucz, ale nie rozumiem jak można sprawdzać czyjeś wypracowanie i głębsze przemyślenia za pomocą tabelki. A Pan, Panie Sosnowski nie ma się czego wstydzić i za co przepraszać :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 21:20:00

[quote="Gosc"]Sorry. jestem w 2 klasie liceum. W gimnazjum miałam 4 i 5 z wypracowań. W szkole średniej przez ten klucz piszę na 3. Jednak ostatnio pani zrobiła nam pracę bez klucza i jako jedyna z klasy dostalam pozytywną, ocenę czyli 4. a jak piszemy prace z kluczem to jako jedyna mam 3 a reszta pały. Jestem za zniesieniem klucza i za tym aby uczniowie się w końcu przyłożyli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote] dlatego wlasnie kaze wam pisac prace i oceniaja ja na podstawie klucza zeby was przygotowac do matury. z jednej strony ok ale z drugiej uwazam ze jesli chodzi o wypracowanie na maturze to klucza nie powinno byc.. ale do zadan z czytania ze zrozumieniem jak najbardziej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-10 20:26:00

klucz nas ogranicza! nie mozemy wyrazić tego jak co odbieramy!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz