Autobusy, metro i tramwaje to siedliska brudu: Czym możesz się zarazić, dotykając poręczy?

Nie radzimy także siadać na fotelach, bo pełno w nich wesz.
Autobusy, metro i tramwaje to siedliska brudu: Czym możesz się zarazić, dotykając poręczy?
26.10.2011

Z komunikacji miejskiej korzystają codziennie miliony ludzi. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że w takich miejscach jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. Środki publicznego transportu to swoiste siedliska groźnych bakterii i wirusów.

Jeżdżąc komunikacją miejską, widzimy wokół mnóstwo przeziębionych ludzi. Wycierają nos chusteczką, kaszlą i kichają niemiłosiernie, rozsiewając wokół siebie mnóstwo zarazków. Groźne wirusy grypy i bakterie atakują kolejnych pasażerów.

Unoszące się w powietrzu groźne zarazki, to nie jedyne niebezpieczeństwo, które czyha na nas w metrze lub w tramwaju – zauważa portal se.pl. Olbrzymim siedliskiem różnego rodzaju zarazków są również dotykane przez wszystkich poręcze. Nie trudno więc o zarażenie się bakterią E. coli czy salmonellą, zwłaszcza gdy zapomnimy o umyciu rąk po wyjściu z autobusu lub tramwaju.

Przebywając w publicznych środkach transportu, powinniśmy uważać również na oparcia siedzeń. W wielu z nich kryją się trudne do wytępienia wszy. W ciepłym otoczeniu metra czy autobusu pasożyty te mogą przetrwać nawet kilka dni. Równie niebezpieczna jak siedzenie czy poręcze jest również podłoga w autobusie. Ludzie na swoich butach przenoszą miliony groźnych pasożytów. Dostanie się jednego z nich do organizmu może wywołać naprawdę poważne konsekwencje.

Wydawałoby się, że w obliczu tak licznych zagrożeń, najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z korzystania z komunikacji miejskiej. Zwłaszcza jesienią, kiedy to nasz organizm jest nieco osłabiony i tym samym staje się bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje. Co jednak mają zrobić osoby, u których takie rozwiązanie kompletnie nie wchodzi w grę?

Jak zauważył rzecznik warszawskiego sanepidu w wywiadzie dla Super Ekspressu – najważniejszą rzeczą jest odpowiednia higiena. Przede wszystkim należy bardzo często myć ręce! Przebywając w autobusie, nie wolno dotykać palcami okolic twarzy. Warto również ubierać się odpowiednio. Starać się nie przegrzewać oraz nie wyziębiać zbytnio swojego organizmu.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Skoś swój trawnik! Oryginalna reklama maszynek do golenia (TRAFNE!)

Rzadko widzi się spoty z tak wyrazistym przesłaniem!

Zamążpójście, wykształcenie & chatka na wsi: To gwarancja długowieczności!

Jeśli spełnisz te warunki, masz szansę dożyć późnej starości.

Polecane wideo

Komentarze (41)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2011 12:30
od 10 lat dzień w dzień jeżdże autobusem i nigdy niczego nie złapałam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2011 12:00
Środki komunikacji miejskiej są poddawane kontroli czystości przez SANEPID...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2011 13:38
mieszkam w UK na dzielnicy, gdzie jest pełno Pakistańców i czarnych i cyganów- oni nie dbaja o higiene i kto wie jakie zarazki przywoża ze soba
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2011 11:37
co robić? myć ręce, tak? to może oni niech częściej dezynfekują też tramwaje :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.10.2011 21:30
i w tramwaju nie siadaj ani nie trzymaj poreczy - najlepiej sie przewracaj, smiechu warte!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie