Auschwitz to dla Polaków „wielki biznes” i „Disneyland”!

29 Września 2010

Znany historyk wyraził swoją opinię na temat naszego stosunku do Auschwitz. Jego zdaniem to na wskroś turystyczne miejsce, będące dla wielu wyłącznie sposobem na biznes.

Auschwitz to dla Polaków „wielki biznes” i „Disneyland”!

Od kilku dni przez nasz kraj podróżuje David Irving – brytyjski historyk, znany na świecie jako „negacjonista Holocaustu”. Jak podaje portal Pardon.pl, cytując wypowiedź Irvinga dla TVN-u, jego zdaniem obóz w Auschwitz nie jest tak ważnym miejscem zagłady jak Treblinka, Bełżec czy Majdanek, więc jego wizytowanie to „strata pieniędzy”. Sam także nie zamierza się do niego udawać.

„Miliony ludzi zginęły w sumie tych czterech obozach. 300 tysięcy ludzi zostało zabitych w Auschwitz. To jest liczba, którą krakowski sąd odnalazł w 1947 roku, więc czemu ludzie teraz mówią o milionie lub czterech milionach. Cóż odpowiedź brzmi, to wielki biznes. (…) Oni chcieliby widzieć te miliony mordowane w Auschwitz, bo wtedy przyjadą turyści. Bo jeśli pojedziesz do Treblinki nie ma tam czego oglądać, to samo w Sobiborze, czy Bełżcu. To dość smutne.”

To nie wszystko. Brytyjczyk przez kilkoma laty określił Auschwitz mianem „polskiego Disneylandu”, ponieważ (podobnie jak wesołe miasteczko) przyciąga wycieczki i tłumy turystów. Co na to polscy badacze holocaustu? Bronią Auschwitz, twierdząc że muzeum nie jest zorganizowane dla celów biznesowych, ale po to by dokumentować skalę niemieckich zbrodni. Jak podaje Pardon.pl, Polska wcale na obozie nie zarabia, niedawno potrzebna była ogólnoeuropejska "zrzutka", bo nie stać nas było na utrzymanie muzeum w Auschwitz.

Natasza Lasky

Zobacz także:

VIDEO NA DZIŚ: Empire state of Sopot – śmieszne!

Suknia ślubna z lumpeksu

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (66)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-26 12:39:09

Mnie interesuje techniczna strona obozów... nigdzie nie mogę znaleść informacji jak usuwano sadzę z kominów gdzie palono ludzi?? czy przyjeżdżali kominiarze, czy może mieli jakiś złoty środek na to.... przecież sadzy musiało być tam na tony....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-02 21:43:03

W moim województwie do Oświęcimia zawsze jeździły ósme klasy ,bo uważało się, że są to już osoby na tyle dojrzałe emocjonalnie, aby zrozumieć jaka wielka tragedia wpisała się historię naszego narodu.Każdy uczeń wracał stamtąd wstrząśnięty. Widocznie ten je8888bany angol ma siekę w głowie, albo kurfa nie dorósł jeszcze . Fu6ck o6ff pe6dale !!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 20:41:32

A kogo interesuja wypociny jakiegos radykalisty (jak nie z jednej to z drugiej strony sie taki znajdzie). Szkoda zdrowia na spieranie sie z nimi ;}

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 18:52:06

Mieszkam od dziecka w Oświęcimiu. Od niedawna nie możliwe jest zwiedzanie muzeum ( NIE OBOZU W BRZEZINCE, tylko MUZEUM!) Auschwitz na własną rękę. Samo zwiedzanie nic nie kosztuje, ale obowiązkowo należy mieć wyjanętego przewodnika, więc są to "ukryte" koszta. Broń Boże nie może tu byc mowy o żadnym Disneylandzie. To prawda, że muzeum nie ma wysokich zasobów gotówki (o ile wgl jakieś ma). Oprócz Oświęcimia i Brzezinki nie zapominajmy o SOBIBORZE i innych podobozach (pn RAJSKO I BABICE). Sumuje się liczbe ofiar z ich wszystkich, a nie tylko z tych najbardziej nam znanych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 11:17:43

co za kretyn to aż żal...zaraz jeszcze wyjdzie, że to Polacy mordowali Niemców i Żydów;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 00:55:12

Byłam tam i wstęp jest za darmo to co on pierdzieli ....Po drugie jak on może nazywać to Disneylandem .....chyba ważne jest to `aby młodsze pokolenia wiedziały co się wydarzyło podczas wojny z uwagi chociażby na to ,że nasze dzieci jak dorosną to prawdziwi świadkowie i uczestnicy tego okrucieństwa nie bd żyć i nie będa wstanie już przekazać prawdy....Młodzierży zostana tylko ksiązki i nasze opowieści i włąsnie takie pominiki i miejsca meczenstwa !...to my tworzymy historie....Ale no tak nas łatwo oceniać a potem chodzi ci takie Amerykanin z Brytyjczykiem i nawet nie wie ze Europa to kontynent a nie państwo bo się niczego nie uczą i nikt im niczego nie objawia ...A pan Irving to lepiej niech herbaty reklamuje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-29 22:52:10

Panie Irving, jeżeli tak dla pana wygląda Disneyland, to ja panu bardzo współczuję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 16:09:56

Lepiej bym sama tego nie podsumowała.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-29 21:06:50

Byłam w Bełżcu, chodziłam zapłakana po całym muzeum widząc to wszystko więc jak on może mówić coś takiego?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-29 20:53:57

Jakiś idiota a nie historyk.. byłam tam tydzień temu i to wstrząsające miejsce!Nie da się tego określić!A ten historyk niech się nie odzywa!!Co on ma w głowie!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-29 20:31:03

nawet jeśli nie zginęło tam te 4 mln ludzi i tak nie ma prawa nazywać takiego miejsca "disneylandem". Poza tym, nawet jeśli dla niego jest to strata pieniędzy, uważam ze każdy polak, który szanuje i kocha swój kraj powinien udać się tam nawet jeśli by wejście kosztowało 100zł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz