Analfabeci są wśród nas! Nastolatki nie rozumieją ulotek, nie potrafią wypełniać prostych formularzy!

17 Marca 2011

Co piąty 15-latek nie rozumie takich tekstów, jak instrukcja obsługi czy przepisy ruchu drogowego..

nastolatki

Jak alarmuje resort edukacji, wśród mieszkańców Unii Europejskiej poziom analfabetyzmu wtórnego staje się niepokojąco wysoki. Wielu młodych ludzi wykazuje praktyczną niezdolność posługiwania się słowem pisanym. Niektórzy z nas nie potrafią zrozumieć treści nawet najbardziej podstawowych informacji. Kłopot sprawia nam wypełnienie najprostszych formularzy, zrozumienie ulotki dołączonej do lekarstw.

Ponieważ problem staje się coraz bardziej rozległy, do walki z analfabetyzmem funkcjonalnym przystąpiły wszystkie kraje Unii Europejskiej. Powołano nawet niezależną grupę ekspertów, której zadaniem jest przedstawienie pomysłów na podniesienie umiejętności pisania i czytania. Możliwość zrozumienia podstawowych informacji jest przecież niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie!

Eksperci zastanawiają się nad zmianami w programie nauczania, które poprawiłyby zdolność rozumienia i wykorzystywania prostych komunikatów. Będzie to zadanie niesłychanie trudne, zważywszy, że w krajach takich, jak: Bułgaria, Austria, Czechy, Słowacja czy Włochy osób mających problemy w zakresie czytania, matematyki i nauk przyrodniczych jest już ponad 30 proc.

Pocieszający jest jednak fakt, że Polska należy do krajów, w których odsetek uczniów zagrożonych tym zjawiskiem jest najniższy w Europie! Z czego to wynika? Być może nasz system edukacji nie jest więc taki najgorszy?

Karina Hefner

Zobacz także:

SENSACYJNE ODKRYCIE: Grubi mają mniejsze mózgi?

Efekt kolejnych eksperymentów amerykańskich naukowców.

Lalki nie z tej ziemi pomysłu Lidii Snul - PRZERAŻAJĄCA MAGIA?

Niezwykłe lalki inspirowane rosyjskimi bajkami i nie tylko...

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (53)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-19 11:06:11

Ja mam 16 lat, i jakoś nie czuję czegoś takiego że mniej umiem czy coś. W czytaniu ze zrozumieniem zawsze otrzymywałam pozytywne oceny, powyżej 4. Z polskiego zawsze miałam oceny od 3 do 6, nigdy gorszych. Czytam bardzo dużo... A co do papierosów, alkoholu to według mnie to nie ma wpływu aż tak na ucznia, chyba że te melanże przesłonią mu całe życie. Ja weekendowo piję, palić, palę. Ale to nie ma wpływu na moje wyniki w nauce, zawsze się uczyłam tak jak uczę do tej pory :). Więc nie mówcie że osoba w tym wieku pijąca, paląca od razu źle się uczy, jest kozakiem itp...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-19 13:00:25

racja:) piję, palę i chodze na imprezy :) i na imprezach spotykam wszystkich stypendystów z mojej szkoły wiec takie rzeczy nie mają wplywu na nauke :P ja stypendystką nie jestem ponieważ mi sie nie chce :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 19:05:58

Jaki argument. Mogłabyś również dostać nobla, gdyby nie to że, żeby go zdobyć trzeba mieć jakiś talent, zapał do nauki i zrobić coś wartościowego dla świata. Mogłabyś być damskim pudzianem gdyby nie to że do tego trzeba ćwiczyć a ci się nie chce... i tak można pisać w nieskończoność. Słyszę codziennie setki rodziców mówiących o swoich, wybaczcie, tępych dzieciach że ,,mogliby mieć czerwony pasek gdyby tylko im się chciało'' Haha jasssne. Wartościowe przedmioty, takie jak chemia, fizyka, matematyka i biologia, oprócz jakiegoś wkładu własnego wymagają również inteligencji, pewnej bystrości i lotności. I najłatwiej powiedzieć ,,nie jestem tym a tym bo mi się nie chce".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-18 14:38:41

niestety ale też to zauważyłam. myślę, że to wszystko przez brak czytania.. ja w dzieciństwie pochłaniałam jedną książkę za drugą i nie mam problemu z przeczytaniem, zrozumieniem czy zapamiętaniem czegoś. mam też duży zasób słów.. więc.. do książek! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-18 21:58:10

tylko, że lektury zniechęcają....wiem po sobie! Myślałam, że książki są fu, literki beee, ale ktoś polecił mi interesującą powieść, którą przeczytałam (ku swojemu zdziwieniu) w 1 dzień i miałam niedosyt! Dzieciakom trzeba pokazać inne książki po za lekturami, harrym potterem i zmierzchem....biblioteka czeka!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-18 11:02:32

średnia płac też jest najnizsza w Europie, to po co jestesmy tacy madrzy, jak gowno z tego mamy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-18 08:59:11

Mówicie, że wszystkie dys.. to lenistwo. Ale piszą to osoby, które nie miały z tym styczności. Część osób pewnie faktycznie idzie po sam pampierek, ale większość naprawdę ma problem. Później albo to ludzie olewają i wykazują lenistwo, albo starają się wciąż sprawdzać zdania które napisali by wyłapać przekształcone słowa, zmienione litery, powtarzane słowa, czy błędy ortograficzne. Ale uwierzcie, to nei takie proste by z tym walczyć... choć pewnie da się jakoś zmniejszyć dys.. np. przez większe skupienie nad tym co się robi. Tłumaczyć lenistwa nie można, ale też nie powinno się wyśmiewać ludzi z problemami. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 23:12:31

Dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia, a raczej czyste lenistwo! Prosze Was, dziecko nie ma zadnej z tych dysfunkcji, dziecko jest leniwe bądź mniej zdolne (co nie znaczy, że ułomne). Po prostu musi włożyć więcej pracy w naukę, tyle. Świat nie jest sprawiedliwy a wszyscy nie są tak samo inteligentni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-19 09:32:10

taa, jasne. Ja mimo dyslekcji byłam jedną z najlepszych uczennic w szkole, więc nie pisze, że jestem leniwa, czy mniej zdolna. z pewnością jestem zdolniejsza od Ciebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 22:36:51

To wcale nie jest wina niskiego poziomu nauczania, tylko tego,że obecnie w szkołach nie uczy się w ogóle kreatywnego myślenia! Musisz umieć to i to na pamięć i musisz trafić w klucz! Zero własnego myślenia, inicjatywy,kreatywności!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 20:04:11

co prawda to prawda. przeprowadzałam ostatnio ankiety w liceum, które były mi potrzebne do pracy licencjackiej i powiem jedno: tragedia. ponad połowa nie rozumiała pytań przez co musiałam połowe ankiet sama uzupelniac. zaznaczam, że pytania były banalne typu: jaki wpływ ma na ciebie alkohol lub skutki picia alkoholu dla Twojego organizmu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 19:10:39

Nie wiem jak sprawa się ma w śród dorosłych, ale w przypadku młodzieży przyczyną problemu jest ich głupie nastawienie. Mam 16 lat, więc należę do tej grupy, a jednak muszę z bólem przyznać, że w dupach się dzisiejszym nastolatkom przewraca. Największym problemem jest nastawienie uczniów, dobrze uczący się uczniowie to "kujoni", a Ci imbecyle, co ledwo zdają klasy są "kozakami" "harcorami" i bóg wie czym jeszcze. Osobiście nie jestem do końca żadną z tych grup, bo uczę się tak w miarę, ale nie jakoś wybitnie i przeraża mnie nieraz głupota moich rówieśników. U dobrych 60% występuje coś w rodzaju zaciemnienia o.O Nie rozumieją dość prostych tekstów, interpretacja wierszy leży, dla nich sztuką jest sposób palenia petów, zaliczanie i pseudo muzyka typu polski rap, nie radzą sobie z matematyką i tylko się głupio śmieją powtarzając "niee, ja nie ogarniam lol" -.- Zastanawia mnie kto wychował taką masę imbecyli, którzy tylko podcinają skrzydła mądrzejszym i tłamszą w sobie resztki rozumu, bo lepiej się pochwalić 1 wśród kolegów, niż 5.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 19:14:57

to niech przywrócą te kierunki na zawodówkach i podwyższą poziom w liceach! skończy się problem, a pracowników fizycznych przybędzie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 17:12:44

Ja mam problem z czytaniem, ortografią i matmą ale w szkole idzie mi dobrze i umiem zrozumieć ulotkę przy lekach ale też zauważyłam że w mojej szkole wiele dzieciaków nie umie nawet głupiej prostej rozprawki napisać ani charakterystyki i się jeszcze tym chwalą...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 17:35:19

jak można "umieć zrozumieć"? ludzie tych waszych wypocin sie czytać nie da, polecam wyłączyć papilot i poczytać książkę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 20:31:42

a ty przestań pluć jadem nie czytaj jak ci się nie podoba. A książki czytam codziennie i tez ci to radze a mam dopiero 15 lat mogę się czasem pomylić...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 20:49:09

hahah 15 lat to stara krowa - a pisać nie umie! nie tłumacz się wiekiem, bo po prostu rozumy za mało

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 22:33:31

,,Dopiero 15 lat'' ? W tym wieku mózg jest prawie w całości wykształcony więc można by oczekiwać, że nie będziesz robiła tak poważnych błędów jak ,,umiem zrozumieć'' ,,przy lekach (?)" itd. bo to coś więcej niż literówki. Poza tym już dzieci w podstawówce kiedy zrobią błąd nie używają takiego debilnego argumentu jak ,, mam tylko tyle i tyle lat"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 15:13:20

"NATSOLATKI czy NASTOLATKOWIE? Kto tu jest analfebetą skoro na obrazku sami chlopcy?:>" DOKŁADNIE TAK PANI HEFNER!!! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 15:38:55

Te komentarze uświadczyły mnie w przekonaniu, że Polacy to idioci -,- TEN ARTYKUŁ JEST O OGÓLE MŁODYCH LUDZI, A TO, ŻE JEST TAKI OBRAZEK TO PRZYPADEK. Ja pier... -,-

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-17 18:37:27

nastolatki «osoby różnej płci mające od jedenastu do dziewiętnastu lat» to jest ze słownika języka polskiego pani wszystkowiedząca! i w tym samym słowniku NIE MA określenia "nastolatkowie"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz