Afrykanki i Azjatki: Jak wygląda życie całkowicie podległe mężczyźnie?

Brak praw do własnego dziecka, do dziedziczenia majątku, obrzezanie, gorsze warunki pracy – to tylko nieliczne przykłady łamania podstawowych praw kobiet w Afryce i w Azji.
Afrykanki i Azjatki: Jak wygląda życie całkowicie podległe mężczyźnie?
24.02.2011

Współczesna kultura Zachodu wykształciła w nas charakterystyczny model życia społecznego, w którym kobieta zajmuje bardzo wysoką pozycję. Przedstawicielki płci pięknej mieszkające w Europie to osoby niezależne, wyzwolone, posiadające pełnię praw obywatelskich.

Żyjąc w tak idealnych warunkach, często zapominamy, że gdzieś tam daleko, po drugiej stronie naszego globu, status społeczno-ekonomiczny kobiet jest zupełnie inny. W niektórych regionach, podobnie jak przed setkami lat pozycja przedstawicielek płci pięknej nadal jest znacznie niższa niż mężczyzn.

Kobieta i mężczyzna choć często równi sobie pod względem intelektualnych i duchowym mają różne prawa i obowiązki. Świat niektórych mieszkanek Afryki czy Azji wygląda zupełnie inaczej niż nasza codzienność. To swoista walka o godność, o przetrwanie, o podstawowe prawa człowieka.

Oto cała prawda o życiu kobiet egzotycznych!

 

 

życie kobiet w różnych kulturach

W świecie islamskich reguł

W krajach muzułmańskich wszystkie kobiety muszą postępować zgodnie z nauką głoszoną przez Koran. Święta księga wyznacza im określone zakazy i przywileje, narzuca pewien charakterystyczny sposób postępowania. Tak więc, w relacjach z płcią przeciwną muzułmanki zobowiązane są do zachowania dystansu i skromności zarówno w kwestii zachowania, jak i ubioru.

Co więcej, Koran dopuszcza związki poligamiczne. Mężczyzna chcący mieć wiele partnerek, musi spełnić tylko jeden warunek - zapewnić wszystkim swym żonom należyte utrzymanie.

Obowiązujące po dziś dzień w Arabii Saudyjskiej prawo, zabrania kobietom prowadzenia samochodów i bezpośredniego kontaktowania się z płcią przeciwną. Kobiety nie mogą podróżować ani meldować się w hotelach jeżeli nie przebywają w towarzystwie męskiego opiekuna lub gdy nie mają jego pisemnej zgody.

Jednak to nie wszystkie ograniczenia, które prawo islamskie narzuca przedstawicielkom płci pięknej. Koran wymaga od kobiet, by w miejscach publicznych nosiły stroje ukrywające ich wdzięki, w tym nakrycie głowy i burkę, zakrywającą twarz. Muzułmanki nie mają prawa do swobodnych decyzji, indywidualnych wyborów. Podporządkowane całkowicie mężczyźnie, stają się jego niewolnicami.

 

życie kobiet w afryce

Być kobietą w Japonii

Zgodnie z wielowiekową tradycją, kobiety mieszkające w Japonii od dzieciństwa przygotowywane są do roli strażniczki ogniska domowego. Małe Japonki uczą się nie tylko rysunku i pisma obrazkowego, ale również tego, jak być dobrą żoną i matką.

Ponieważ japońskie prawo zakłada brak równouprawnienia w statusie kobiet i mężczyzn, przedstawicielki płci pięknej zawsze znajdują się pod „opieką” ojca lub męża. Ponadto, z prawnego punktu widzenia kobieta nie jest nawet opiekunką własnego dziecka, które tak jak żona jest przypisane konkretnemu mężczyźnie i tylko jemu.

Japonki mają być przede wszystkim gospodyniami domowymi. Ich zadaniem jest sprzątanie, gotowanie, opieka nad dziećmi i... mężem. Najważniejszym obowiązkiem kobiety jest dbanie, by domowe ognisko funkcjonowało bez zarzutu, a mąż miał poczucie, że to on jest głową rodziny, a jej pozostali członkowie są mu bezwzględnie podporządkowani.

Co gorsze, kobiety w Japonii jeżeli już podejmą aktywność zawodową, przeważnie zatrudniane są na niższe, gorzej płatne stanowiska. I nie pomaga nawet fakt, że często są one lepiej wykształcone niż niejeden mężczyzna.

łamanie praw kobiet

Prawa kobiet na Czarnym Lądzie

Afryka to kontynent, na którym mieszają się bardzo różnorodne, unikalne kultury. W zależności więc od określonego regionu, warunki życia kobiet różnią się od siebie. W niektórych krajach Trzeciego Świata działają nawet stowarzyszenia, pomagające kobietom w walce o podstawowe prawa.

Istnieje jednak wiele obszarów, na których przedstawicielkom płci pięknej żyje się bardzo ciężko. I tak na przykład w Tanzanii mężczyzna może wymienić kobietę na... 20 sztuk bydła. W Kenii natomiast panie pozbawione są zupełnie możliwości dziedziczenia majątków po zmarłym mężu, prawa do niego mogą przejąć jedynie rodzice zmarłego.

Kolejnym równie kontrowersyjnym problemem jest kwestia obrzezania. Ten powszechnie stosowany rytuał, niesie za sobą bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet. Małe dziewczynki, poprzez ten okrutny obrządek zostają okaleczone na całe życie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Życie kobiet w wielu krajach nie zmieniło się od setek lat. W niektórych regionach naszego globu ludzie wciąż trwają w stereotypowej hierarchii, w której to mężczyzna jest jedynym panem i władcą całego świata.

Karina Hefner

Zobacz także:

ŚMIESZNE ZDJĘCIA: To naprawdę nie Photoshop! Zabawne dzieła przypadku! (Niektóre 18+)

Okazuje się, że najzabawniejsze zdjęcia są dziełem przypadku!

Jak Polacy jedzą w pracy?

Czy można pogodzić pracę ze zdrową dietą? Sprawdź, jakie prawa przysługują pracownikom w zakresie odpoczynku w pełnieniu służbowych obowiązków i przerw na posiłek!

Polecane wideo

Komentarze (51)
Ocena: 5 / 5
tomboy (Ocena: 5) 25.03.2016 21:44
To o Japonii to gówno prawda Papilocie, myśl głową, a nie dupą!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2011 15:58
Co za bzdury...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2011 23:07
*Poprawiam się Tsuchiya
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2011 23:06
Co do Japonii, tak było...Teraz jest całkowicie inaczej, czy redakcja Papilota słyszała może o Gyaru? albo Yamabach...? A może "sekshi ero". A tamtejszy rynek muzyczny? Nikt mi nie wmówi, że Anna Tsushiya zarzuciła swoją karierę muzyczną na poczet "nowego" męża. W tym momencie wyrasta pokolenie "wyluzowanych darmozjadów" i raczej z tego nic dobrego nie wyniknie (takie Himetori czy Gal), choć wyjątki potwierdzają regułę. Bynajmniej mają tam kolorowo (FRUIttSy) a nie tylko ci Salary Men'i
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2011 11:03
o Japonii to bzdury. kobieta ma takie prawa jak facet!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie