80% facetów boi się dentysty! Przeraża ich ból i zapach gabinetu!

07 Września 2010

Mężczyźni przestają być macho, gdy w grę wchodzą wiertła, igły i borowanie. Ponad 80% panów przyznaje się wprost - boję się dentysty jak diabli!

80% facetów boi się dentysty! Przeraża ich ból i zapach gabinetu!

Dla przeciwwagi, aż 63% facetów przekonanych jest, że do dentysty chodzić trzeba, ale już 57% robi to za namową swoich partnerek – wynika z sondażu Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach. Czego tak naprawdę boją się mężczyźni u dentysty i dlaczego to kobiety są macho, kiedy przychodzi do spotkania ze stomatologiem?

Facet widzi stereotypy

Panowie idąc do dentysty, częściej niż kobiety patrzą na gabinet przez pryzmat stereotypu.  Częściej niż panie myślą także o bólu. Aż 62% mężczyzn ankietowanych przez Dentim Clinic nie ma bladego pojęcia o nowoczesnych rozwiązaniach u stomatologa minimalizujących stres i ból. Lepiej na ich tle wypadają kobiety – 64% z nich ma świadomość tego, co oferują nowoczesne gabinety dentystyczne.  Paradoksalnie, za edukację pań odpowiedzialni są, nie dentyści, a kolorowe magazyny opisujące nowoczesne leczenie ortodontyczne czy implantologiczne.

– Kobieta do dentysty przychodzi lepiej przygotowana i wyedukowana. Na leczenie implantologiczne czy ortodontyczne decyduje się pod wpływem artykułu lub opinii koleżanek. Najczęściej chce być leczona tak jak one. Mężczyźni rzadko mają taką wiedzę. Dla nich najważniejsze jest to, żeby nie bolało, a samo leczenie trwało możliwie najkrócej– mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.

Dlatego też w gabinetach stomatologicznych spotykamy coraz częściej szereg rozwiązań, które skracają czas leczenia, ale także minimalizują ból i strach z nim związany. – Dzisiaj odbudowa bezzębia może zająć  tylko 24 godziny. Nowe zęby mocowane są na tytanowych implantach wszczepianych w kość. Podobnie jest z pojedynczym ubytkiem, którego odbudowa zajmuje mniej czasu niż jeszcze 10 lat temu. Także przed zabiegiem zamiast znieczulać strzykawką powodującą rozpierający ból i odrętwienie, znieczulamy technologią komputerową The Wand, która precyzyjnie i bezboleśnie podaje znieczulenie. Próchnicę z kolei zamiast wiertłem, jesteśmy w stanie usunąć ozonem, bez borowania – wyjaśnia dr Fąferko.

Macho, macho, men

Nie ma się więc czego bać? Przekonani są o tym dentyści. Niestety aż 80% mężczyzn ankietowanych przez Dentim clinic mówi wprost o strachu przed leczeniem. Najbardziej Polski macho boi się bólu (70% ankietowanych), niezbyt lubiany jest także zapach – 35% respondentów ma z nim złe skojarzenia. 68% mężczyzn odczuwa stres na dzień przed wizytą u dentysty. – Ból, nieprzyjemny zapach, a nawet stres to są już elementy, które dawno trafiły do lamusa. Pokazuje to tylko jak stereotypowo patrzymy na dentystę, lub jak rzadko do niego chodzimy. Dziś ból minimalizuje się nowoczesnym znieczuleniem, o nieprzyjemnym zapachu nie ma mowy, bo większość gabinetów stosuje specjalny system wentylacji, gabinety są także aromatyzowane. Stres rozładowujemy już w poczekalni muzyką. Także w fotelu pacjent może poprosić o słuchawki z muzyką, a nawet ulubiony film – mówi dr Fąferko.

Kiedy jednak już mężczyznę uda posadzić się w fotelu stomatologicznym okazuje się, że dentysta ma pełne ręce roboty. – Stan uzębienia mężczyzn jest gorszy od stanu uzębienia kobiet. W przypadku mężczyzn normą jest leczenie implantologiczne, protetyczne, odbudowa uzębienia i leczenie kanałowe. Mężczyźni rzadziej przychodzą do dentysty na tak proste zabiegi jak wybielanie. Zdrowy i równy uśmiech staje się pożądany, zwłaszcza wśród młodych mężczyzn, który uśmiech traktują jak ważną część swojego wizerunku - tłumaczy ekspert.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Jak pokonać zmęczenie w ciągu dnia?

W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Każdy dzień stanowi pasmo obowiązków i wyzwań, którym musimy sprostać.

Sprzątanie powoduje raka piersi!

Kobiety, które nagminnie sprzątają swoje mieszkania używając przy tym dużą ilość środków czyszczących są bardziej narażone na raka piersi.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 2)
2016-02-05 18:44:42

re: 80% facetów boi się dentysty! Przeraża ich ból i zapach gabinetu!

Jestem Facetem. Dentysta to dla mnie pikuś w porównaniu z pobieraniem krwi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-01-28 08:42:19

re: 80% facetów boi się dentysty! Przeraża ich ból i zapach gabinetu!

Napisz komentarz...Baby czwaniaczki. Chodzą sobie do dentystów co mają od cholery różnych bajerów przeciwbólowych co wogóle bólu nie czuć, to później się popisują. Jakie one to odważne. Kiedyś przede mną w kolejce do dentysty weszła młoda kobieta. A ten gabinet stomatologiczny był bez tych różnych barierów. I ta dziewczyna po minucie tak się zaczęła drzeć, Że normalnie choćby nie wiadomo co jej tam robili.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
PoProszeZNieczulenie
(Ocena: 5)
2014-09-28 00:19:10

re: 80% facetów boi się dentysty! Przeraża ich ból i zapach gabinetu!

G. prawda nie boje się dentystów igieł, zastrzyków krwi czy czego tam jeszcze... czy choćby bólu, a nie jestem z tak jakimś kozakiem... (na artykuł trafiłem przypadkiem, szukając czegoś innego w googlu).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-14 14:13:58

jak wiadomo wielu mężczyzn boi się igły i dlatego nie chodzą do dentysty z obawy przed znieczuleniem, ale to już nie musi być problemem. Ostatnio wysłałam swojego męża do Krainy Uśmiechu - gabinet stomatologiczny w Bydgoszczy i tam dentysta znieczulił go nową metodą bezigłową( the wand), jak również stosują metodę leczenia kanałowego pod mikroskopem. Dodatkowo wykwalifikowana i z dużym doświadczeniem miła obsługa pomogła przełamać strach. Polecam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-12 13:01:10

też kiedyś baaaardzo bałam się dentystów, niektórzy są prawdziwymi sadystami... ale kilka lat temu znalazłam się w gabinecie wspaniałej dentystki, od tego czasu naprawa ząbków nie kojarzy mi się z niczym złym, ani nieprzyjemnym :))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-08 19:22:15

heh ja byłem 2 dni temu u dentysty tak sie bałem chyba z 3 dni przed wizytą już myslałem jak mi bedzie wiercic itp xd Ale poszedłemi przy znieczuleniu nic nieczuć i tera juz na luzie bede chodził do dentysty :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-07 20:59:59

ja sie nie boje dentysty jestem po 2 kanalowych ( zero znieczulen ) i jeszcze 6 zwyklych do zaleczenia po 1 wizycie huraa nie moge sie doczekac kiedy pojde do dentysty ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-07 18:56:37

a ja wczoraj bylam u dentysty i w ogole nie bolalo i nie mialam znieczulenia ;P ;D;D chlopaki nie ma ise czego bac jak sie wezmie znieczulenie to nic nie boli nic a nic wiec smialo chodzcie do dentysty bo na starosc bedziecie szczerbaci a zeby to cenna rzecz HAHA:D:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-07 20:01:39

nie każdy jest tak odporny na ból. Ja często przy nawet silnym znieczuleniu odczuwam COŚ.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-07 22:46:42

a mi co poradzicie? nie mogę mieć znieczulenia bo mdleję, a bez znieczulenia ciężko czasem wytrzymać...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-07 18:25:00

Ja np dentysty się nie boję, ale to ze mężczyźni sie boją to sama prawda! Kiedy poszłam leczyć zęba (wyrósł chory po prześwietleniu rentgenowskim kiedy sie wyrzynał i to spowodowało jakieś tam szkody) i kiedy były wszedł ze mną do poczekalni od razu zbladł i mało nie zemdlał -.- kazałam mu poczekać na zewnątrz, obecny narzeczony również się boi, ale chodzi pod moim przymusem ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-07 13:05:01

ja też jestem przerażona jak mam iść do dentysty. całe szczęście jest znieczulenie i miła dentystka. jakoś daję radę:) właśnie ona powiedziała, że to norma- przychodzi koksiarz co to nie on a na fotelu raz dwa robi się zielony i mdleje:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz