14 kompromitujących błędów logicznych, które popełniasz mówiąc po polsku

Tobie też zdarza się cofać wstecz albo spadać w dół?
14 kompromitujących błędów logicznych, które popełniasz mówiąc po polsku
fot. pexels.com
17.11.2015

W Polsce zapanowała moda na patriotyzm. Czcimy bohaterów, demonstrujemy swoje przywiązanie do ojczyzny, nosimy patriotyczną odzież. Czasami zapominamy jednak o tym, że równie dobrym sposobem na podkreślenie swojego szacunku do historii i miejsca, w którym przyszliśmy na świat jest umiejętne korzystanie z naszego ojczystego języka. Ten wciąż jest kaleczony, a prym wiodą niestety ludzie młodzi.

Niektórzy twierdzą, że czasami wypadałoby poświęcić nieco więcej czasu na poszerzanie swojej wiedzy dotyczącej gramatyki i ortografii, niż rozpamiętywanie dawnych tryumfów i porażek. Szanując język narodu, szanujesz także swoją ojczyznę.

O najczęściej występujących błędach pisaliśmy już wiele razy, ale tym razem zajmiemy się konkretnym zjawiskiem. Mowa o pleonazmach, czyli wyrażeniach, w których jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części. To tak zwane masło maślane. Problem w tym, że dostrzegane tylko przez nielicznych. Tobie też zdarza się tak mówić?

błędy językowe

fot. pexels.com

COFAĆ SIĘ DO TYŁU

A próbowałaś kiedyś cofać się do przodu? Czasownik ten oznacza powrót do poprzedniego położenia, czegoś z przeszłości i nie wymaga doprecyzowania. 

KONTYNUOWAĆ DALEJ

Kontynuacja to nic innego, jak dalsze wykonywanie jakiejś czynności. Nie da się kontynuować w inny sposób, niż dalej.

błędy językowe

fot. gratisography.com

OKRES CZASU

Typowe masło maślane, bo już samo sformułowanie okres oznacza, że odnosimy się do pewnego przedziału czasowego.

SPADAĆ W DÓŁ

Zupełnie tak, jakby możliwe było spadanie w górę. Czasownik ten nie wymaga doprecyzowania, bo sam w sobie oznacza upadek z pewnej wysokości.

błędy językowe

fot. gratisography.com

FAKT AUTENTYCZNY

Czym jest autentyzm? Odniesieniem się do stanu faktycznego. Tym samym fakt zawsze jest autentyczny, a podkreślanie tego jest ewidentnym błędem językowo-logicznym.

W MIESIĄCU LISTOPADZIE

Czym innym jest listopad, jeśli nie miesiącem? Nie ma żadnego uzasadnienia dla podkreślania tego faktu, bo każdy o tym wie.

błędy językowe

fot. gratisography.com

COFNĄĆ SIĘ WSTECZ

Tak jak niemożliwe jest spadanie w górę, tak samo nie jesteśmy w stanie cofnąć się dalej. Cofanie samo w sobie oznacza powrót do przeszłości lub miejsca, które już minęliśmy.

PODSKOCZYĆ DO GÓRY

Niektórzy próbują spadać w dół, inni podskakują do góry. Problem w tym, że inaczej się nie da. Gdybyś podskoczyła w dół, podłoże mogłoby tego nie wytrzymać. Ale bardziej prawdopodobne jest to, że to jednak Ty nie dasz rady.

błędy językowe

fot. pexels.com

POPRAWIĆ SIĘ NA LEPSZE

Czym innym jest poprawa, jeśli nie pozytywną zmianą? Poprawić można się wyłącznie na lepsze, bo gdybyś poprawiła się na gorsze... oznaczałoby to, że żadnej poprawy nie odnotowano.

WZAJEMNA WSPÓŁPRACA

Współpraca sama w sobie zakłada wzajemność, bo współpracować można wyłącznie z innymi. Nie musisz, a nawet nie powinnaś tego uściślać.

błędy językowe

fot. gratisography.com

WRÓCIĆ Z POWROTEM

Jeśli komukolwiek udało się wrócić inaczej, niż z powrotem, to niech nam powie, jak to zrobił. Wracanie zawsze oznacza powrót.

WYKUĆ NA PAMIĘĆ

W języku potocznym wykucie czegoś oznacza przyswojenie pewnych informacji i zapamiętanie ich. Z tego powodu „kucie” jest zawsze na pamięć. Inaczej się nie da.

błędy językowe

fot. gratisography.com

GODZINA CZASU

Nawet dziecko wie, że godzina to nic innego, ale jednostka czasu. Jeśli podkreślasz ten fakt zwrotem „godzina czasu”, najwyraźniej masz swojego rozmówcę za mało inteligentnego.

AKWEN WODNY

Innego akwenu po prostu nie ma, bo sformułowanie to odnosi się wyłącznie do zbiornika napełnionego wodą. I kropka.

Polecane wideo

Komentarze (23)
Ocena: 4.26 / 5
Prof. dr hab. Grammar Nazi (Ocena: 2) 21.11.2015 10:56
Zgadzam się całkowicie z tezą tego artykułu - pleonazmy to trudne do wyplenienia a jakże popularne formy w naszym ojczystym języku. Jednakże! Nie mogę zgodzić się z "bezmyślną" krytyką niektórych przykładów, które np. zostały pozbawione kontekstu. Przykład? Kucie. Wskazano tu czym jest w języku potocznym, ale autor(ka) zapomiał(a), że we właściwym języku polskim jest to też czynność wykonywana w KOWALSTWIE. Co do zasady "kuje się" metal, a nie wiedzę! Stąd "kucie na pamięć" może wskazywać, że posługujesz się slangową interpretacją tego czasownika. Ale najlepiej powiedzieć po prostu "uczyć się". I tym bardziej nie na pamięć, bo z tego wynika sens nauki! Chyba że uczysz się wg zasady trzech Z... Również inne wyrazy mają zastosowanie w różnych kontekstach i czasem pleonazm podkreśla, że akurat o taki kontekst nam chodzi, np. cofanie (w czasie czy w przestrzeni?), okres (nie musi być czasu), czy akwen (używany czasem w odniesieniu do innych cieczy). Nie mówię że to poprawne, wręcz przeciwnie! Należy mówić tak, żeby nie trzeba było taki form stosować! Lecz podsumowując - artykuł napisany byle jak, bez głębszego zastanowienia się nad tematem, i raczej stanowi kontynuację bezmyślnej mody na "grammar nazi" niż merytoryczne rozważanie istotnego problemu. Stąd niska ocena
odpowiedz
x (Ocena: 5) 19.11.2015 18:35
Gdzie popularne tylko i wyłącznie?
odpowiedz
Mam na imię Genowefa (Ocena: 1) 18.11.2015 11:54
Przestańcie zwalać na młodych, to się wzięło od starszych. Mam w rodzinie osobę która mówi to wszystko co było tu opisane i wielce się obrusza jak ją ktoś poprawia. Jeszcze w dodatku zamiast mówić np. stań spokojnie to mówi ustań, nie wiem ile w tym poprawności lub niepoprawności językowej, ale brzmi beznadziejnie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 18.11.2015 00:12
Może i prawdziwe, ale żeby to czytać na 8 stronach?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2015 22:28
Jeszcze w przeciągu czasu zamiast w ciągu. To jest nagminne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie