SZOK! Z nowej podstawy programowej usunięto utwory Czesława Miłosza!

09 Sierpnia 2017

Uczniowie już nie będą na lekcjach analizować wierszy polskiego noblisty?

Czesław Miłosz lektury

Nazwisko Czesława Miłosza znane jest wszystkim Polakom. Każdy wie, że był poetą, prozaikiem i eseistą oraz że za całokształt swojej twórczości został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Jego wiersze z tomu „Ocalony” czy fragmenty „Traktatu moralnego” do tej pory były analizowane na lekcjach języka polskiego w liceach ogólnokształcących i technikum. Wszystko wskazuje jednak na to, że dzieła jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy wkrótce znikną z podstawy programowej.

Nie wiem, co kierowało autorami podstawy programowej, bo są inne nazwiska w prozie czy w poezji, mniej znaczące - nie odbierając nikomu prawa do znaczenia w historii literatury - a Miłosza nie ma. To duże zaskoczenie – słowa Grażyny Jaroszyńskiej z II Liceum im. Jana Zamoyskiego w Lublinie cytuje serwis wprost.pl. Portal pisze również: - Nauczycielka dodaje jednak, że w tym przypadku wszystko zależy od pedagoga, który może we własnym zakresie dołożyć dzieła Miłosza do podstawy programowej. Brak noblisty zauważyli również urzędnicy z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, którzy zaznaczyli, że w spisie lektur dla liceów i techników brakuje utworów polskiego noblisty.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na razie nie skomentowało swojej decyzji. Do 18 sierpnia mają trwać rozmowy nad tym, jakie utwory powinny znaleźć się lub zniknąć z podstawy programowej. Póki co wiadomo, że na ten moment zostały z niej także wykreślone takie tytuły, jak „Król Edyp”, „Pan Tadeusz”, czy „Dzieje Tristana i Izoldy”.

Myślicie, że Miłosz wróci na listę lektur? Byłoby szkoda, gdyby zupełnie z niej zniknął. Jeśli w wakacje się nudzicie, koniecznie przeczytajcie jego „Dolinę Issy”. Warto od czasu do czasu podelektować się piękną polszczyzną.

Zobacz także: MOCNY zwiastun nowego filmu Vegi! (Wersja bez cenzury)

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

zzzz
(Ocena: 5)
2017-08-20 08:47:40

"tam ci cho sza tu cicho sza nie ma Słowackiego i nie ma Miłosza ..."

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-10 07:40:56

Wrzuca za to Jana Pawła i Kaczyńskiego. Co za porażka! Wstyd.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-09 19:51:28

Nienawidzilam przez to polskiego, lektury byly o dupie maryni ze tak powiem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-09 17:37:45

Może mnie skrytykujecie, ale im szybciej zmienią lektury na nowsze tym lepiej. młodzież nie czyta lektur tylko streszczenia. Jak któryś zajrzy do książki to nic nie rozumie. Jak mają się przekonać do czytania jak od podstawówki serwuje się im powieści które są po prostu nie ciekawę, nawet dorośli nie czytają Sienkiewicza ani wierszy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1