Wstrząsające książki o kobiecych dramatach

21 Marca 2010

Dziś kilka litarackich pozycji dla tych z Was, które nie boją się czytać prawdziwych, czasami niezwykle dramatycznych historii o ludzkich tragediach. Wzruszające, wstrząsające i godne polecenia książki.

Wstrząsające książki o kobiecych dramatach

Dziś kilka literackich pozycji dla tych z Was, które nie boją się czytać prawdziwych, czasami niezwykle dramatycznych historii o ludzkich tragediach. Wzruszające, wstrząsające i godne polecenia książki.

Halszka Opfer, Kato-tata. Nie pamiętnik

Książka odsłania tabu, dotyka wrażliwego ciała wykorzystywanego dziecka, które nie szuka nigdzie pomocy a jątrzące rany nie goją się i roznoszą w nieskończoność, również na ciele i duszy dorosłej kobiety. Niechętnie rozmawiamy o molestowaniu dzieci, a już na pewno za wszelką cenę unikamy odnośników do osobistych doświadczeń naszych rozmówców, jakby bojąc się, że niechcący poruszone wspomnienia zaczną cuchnąć. Dlatego tak ważne jest, żeby to dziecko zaczęło krzyczeć, żeby wykrzyczało z siebie tę traumę, poczucie winy i strach. W Kato-tacie dziecko właśnie krzyczy, prostym, zwykłym językiem, wypranym z zawiłości literackiego stylu. Dopóki ten niezrozumiały ból siedzi cicho, dziecko będzie nadal cierpieć, choćby miało sto lat. Czytając tę książkę schodzimy do piekła i zastanawiamy się ile takich piekieł znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu.

Cathy Glass, Skrzywdzona

Mała Jodie jest pełnym agresji dzieckiem, niechcianym i przekazywanym do kolejnych rodzin zastępczych. Jej ostatnią nadzieją jest Cathy Glass, pracownica opieki społecznej. Kobieta, poznając dziewczynkę, powoli odkrywa wstrząsającą historię dziecka skrzywdzonego przez swych najbliższych.  Prawdziwa i bardzo trudna historia, po której nie pozostaje się obojętnym.

Louise Brown, Sprzedane

Książka Louise Brown ukazuje osobiste doświadczenia kobiet zmuszanych do prostytucji – opuszczenie domu rodzinnego, naukę „zawodu” i życie w azjatyckich domach publicznych. Autorka, która od wielu lat zajmuje się tą problematyką, opowiada o nieludzko wykorzystywanych dziewczętach pochodzących z najbiedniejszych grup społecznych, przytaczając relacje najbardziej maltretowanych kobiet. Pokazuje także hipokryzję ich klientów i bezwzględność bossów przemysłu związanego z seksem.

Souad, Spalona żywcem

Souad miała siedemnaście lat i była zakochana. W maleńkiej wiosce w Cisjordanii, gdzie mieszkała, kobiety są warte mniej niż zwierzęta domowe. Tam miłość przed ślubem to największa zbrodnia, dlatego szwagier dziewczyny oblał ją benzyną i podpalił. Jednak Souad przeżyła. Przeżyła by zerwać tabu milczenia wobec brutalnej praktyki "zbrodni honorowej", i napisać książkę będącą wstrząsającą opowieścią o jej życiu, ale i rozpaczliwym wołaniem o pomoc wszystkim narażonym na śmierć kobietom, ofiarom opacznie rozumianego "honoru".

Waris Dirie, Kwiat pustyni

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż. Te dwa wydarzenia zaważyły na całym przyszłym życiu Waris. Dziewczyna ucieka z plemienia i rozpoczyna przedziwną wędrówkę, którą po wielu przygodach i drastycznych wydarzeniach kończy w Nowym Jorku. Obecnie występuje jako modelka obok Naomi Campell oraz Claudii Schoffer.

Zobacz także inne książkowe zestawienia:

Romanse wszechczasów

Książki, których tytuły zawstydzają

Kultowe powieści, które musisz znać!

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (139)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 15:51:43

"Skrzywdzona".warto ja przeczytac, oczywiscie jest dla osob z mocnymi nerwami. ale ja polecam, plakalam czytajac ja. wciaga niesamowicie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 12:33:28

Gmppdc mrmgqymaeepy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 00:06:59

Kudos! What a neat way of thikinng about it.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-28 22:10:06

książka "Skrzywdzona" jest dla ludzi o mocnych nerwach, czytając ją byłam pełna wściekłości na ludzi, którzy wyrządzili tak wielka krzywdę niewinnej dziewczynce. Najgorsze jest to, że tak się dzieje a my nie możemy na to nic poradzić. Polecam tą książkę jak najbardziej ale także ostrzegam jest naprawdę okrutna i niesamowicie rzeczywista. Na sam koniec po prostu płakałam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-09 13:35:00

jeszcze do tego można dodać książkę Heidi Hassenmüller- Dobranoc, słonko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-06 15:58:57

Kato-tata czytałam.. i naprawdę straszne... + ,Kwiat pustyni' -świetna książka!polecam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-26 17:19:02

Caludia Sch'o'ffer xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-23 20:07:56

czytam tylko takie książki bo najbardziej mnie wciągają :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-23 18:03:24

Czytałam Kato-Tata, polecam, bardzo emocjonalna . To niewiarygodne ale niestety przawdziwe. Nawet kuzyn chciał ją przeleciec, sędzia, doktor to zrobił...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-23 16:52:00

czytałam spalona żywcem i kwiat pustyni. świetne książki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz