Wikipedia ma 15 lat: fenomen internetowej encyklopedii

02 Lutego 2016

Jeśli nie ma tam twojego nazwiska, to nie istniejesz – głosi powszechna w wielu kręgach opinia na temat Wikipedii. W czym tkwi jej sukces?

wikipedia

W połowie stycznia na całym świecie odbyło się blisko 100 imprez okolicznościowych z okazji 15-lecia Wikipedii, która przez ten czas z niewielkiej strony tworzonej przez garstkę zapaleńców przerodziła się największy projekt edukacyjny w historii ludzkości, oferujący dziś ponad 37 milionów tworzonych przez wolontariuszy haseł, w ponad 270 językach (m.in. śląskim i kaszubskim).

Polskie urodziny internetowej encyklopedii świętowano w warszawskiej Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Goście mogli poznać historię niezwykłego serwisu, wziąć udział w panelu dyskusyjnym o szansach i zagrożeniach wynikających z roli, jaką Wikipedia pełni we współczesnym świecie. Największą atrakcją była jednak możliwość spotkania i rozmowy z kilkudziesięciorgiem wikipedystów oraz wikipedystek, którzy najczęściej pozostają anonimowi.

Kto za tym stoi?

Za „ojca” Wikipedii uznaje się Jimmy’ego Walesa, utalentowanego maniaka komputerowego, zapowiadającego się na świetnego naukowca, a później maklera giełdowego. W połowie lat 90. Amerykanin postanowił jednak spróbować swoich sił w internecie i założył portal Bomis, który dostarczał informacji związanych z popkulturą, ale dla wielu mężczyzn stał się przede wszystkim wyszukiwarką zdjęć z roznegliżowanymi kobietami.

W marcu 2000 r. Jimmy Wales, we współpracy z filozofem Larrym Sangerem, uruchomił bardziej ambitny projekt internetowy, czyli „wolną encyklopedię” zwaną Nupedią, tworzoną przez wyspecjalizowany zespół redakcyjny. Rok później powstała Wikipedia, którą mógł już redagować każdy. Wkrótce okazało się, że rozwija się ona w błyskawicznym tempie i prace nad Nupedią zostały zupełnie zarzucone.

Sanger zrezygnował z pracy nad Wikipedią w 2002 r. i od tego czasu toczy się cicha wojna między nim a Walesem, który twierdzi, że jest wyłącznym twórcą projektu, a filozof był jedynie jego pracownikiem. Osobiście usunął z hasła o historii Wikipedii nazwisko Sangera jako współautora pomysłu.

Internet - wielka ściąga dla leniwych

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz