Wciągające lektury na długie jesienne wieczory

07 Listopada 2010

Długie wieczory to czas, który można poświęcić na ciekawą lekturę. Zwłaszcza typową kobiecą…

Wciągające lektury na długie jesienne wieczory

Alice Sebold, Nostalgia anioła

Powieść o życiu i śmierci, radości i smutku, przebaczeniu i zemście. Zgwałcona i zabita dziewczynka trafia do nieba i obserwuje stamtąd życie na Ziemi, które toczy się już bez jej udziału. Zwiedza niezwykłe miejsce zwane niebem bezmiernym, w którym się znajduje, gdzie każde jej życzenie zostaje natychmiast spełnione, z wyjątkiem jednego - możliwości powrotu do ludzi, których kocha...

Nicholas Sparks, Jesienna miłość

Jest rok 1958. Beztroski siedemnastolatek, Landon Carter, rozpoczyna naukę w ostatniej klasie szkoły średniej w Beauford w Karolinie Północnej. Jego ojciec kongresman pragnie, by syn zrobił karierę - tymczasem Landon, podobnie jak reszta klasy, nie zaczął jeszcze zastanawiać się, co zrobić z dorosłym życiem. Jedynie Jamie Sullivan, cicha, spokojna dziewczyna, opiekująca się owdowiałym ojcem, pastorem, jest inna. Nie rozstaje się z Biblią, nie chodzi na prywatki, a dzień bez dobrego uczynku uważa za stracony. Tymczasem zbliża się doroczny bal. Nie mając akurat dziewczyny, Landon w odruchu desperacji zaprasza Jamie, na którą nikt dotąd nie zwrócił uwagi. Znajomość nie kończy się na balu. Wykpiwany przez kolegów chłopak początkowo unika Jamie, wkrótce jednak ich kontakty przeradzają się w przyjaźń, a potem głęboką miłość. Landon odkrywa prawdziwy sens życia - piękno natury, radość, jaką sprawia pomaganie innym, ból po utracie najbliższej osoby...

Gidel Henry, Coco Chanel

Gabriela Chanel - znana jako Coco Chanel - to niewątpliwie kobieta sukcesu. Wychowywała się w ubogiej rodzinie, a później kilka lat spędziła w sierocińcu. Kiedy wreszcie udało jej się stamtąd wyrwać, z determinacją ruszyła na podbój świata. Niewątpliwie miała szczęście. Początkowo występowała w podrzędnym kabarecie. Rychło dzięki swemu protektorowi stała się właścicielką sklepiku z konfekcją, co zapoczątkowało jej karierę. Zawzięta, uparta i dumna, z czasem zdołała pozyskać sobie ciekawych i wpływowych ludzi. Przeżyła burzliwe romanse z kuzynem króla Anglii, z bratankiem cara, z wybitnym poetą surrealistycznym. Przyjaźniła się między innymi z Diagilewem, Strawińskim, Reverdym. Dzięki nim nadrobiła braki w wykształceniu, nabrała ogłady towarzystkiej, weszła w świat sztuki. Te kontakty pozwoliły jej zostać kimś więcej niż tylko największą krawcową swej epoki. Rozmiłowana w prostocie i precyzji, tworzyła z myślą o kobiecie pracującej zawodowo i natychmiast zyskała klientki na obu półkulach. Szmizjerka, słynny kostium Chanel, mała czarna sukienka, wreszcie perfumy z jej nazwiskiem zapewniły Coco wyjątkowe miejsce w świecie mody, w którym królowała aż do śmierci w 1971 roku.

Woody Allen, Obrona szaleństwa

Woody Allen jest nie tylko reżyserem, scenarzystą, aktorem, koncertującym od czasu do czasu muzykiem, ale też autorem szkiców, opowiadań, felietonów i innych form literackich, które ukazują się m.in. na łamach "New Yorkera".W tym tomie znalazło się czterdzieści sześć jego tekstów - błyskotliwych, skrzących się ostrym jak brzytwa i wywołującym salwy śmiechu humorem. Ale czy to coś nietypowego dla Allena? Zdążył już nas przecież przyzwyczaić do swoich surrealistycznych pomysłów i bohaterów takich jak ci, którzy pojawiają się także w tym zbiorze: szachistów niezdolnych do uzgodnienia, który z nich wygrał mecz; van Gogha, który - o dziwo - jest błyskotliwym dentystą; kobiet, które za odpowiednią opłatą podyskutują z klientem o literaturze; mężczyzn, którzy romansują z kobiecymi postaciami wielkich klasycznych wielkich powieści; i wielu im podobnych, którzy niezmiennie wprawiają czytelnika w dobry nastrój.

Paweł Sanajew, Pochowajcie mnie pod podłogą

Sasza Sawielew mieszka z babcią i dziadkiem. Jest chorowity, przez co odmawiane mu są wszelkie radości wieku dziecięcego. Wylewa się na niego z babcinych ust potok przekleństw, nakazów i zakazów; przytłacza go gehenna codzienności. Siłą prozy Sanajewa są postaci z krwi i kości, spenetrowane przez autora głęboko, odmalowane niezwykle barwnie; codzienne sytuacje opowiedziane z polotem i niebanalnym poczuciem humoru. Nie ma tu prostego podziału na biel i czerń. Babcia wszak kocha Saszę na śmierć.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (39)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Niuśka
(Ocena: 5)
2015-05-15 09:18:20

re: Wciągające lektury na długie jesienne wieczory

Często chodzę do Matrasa i znajduję ciekawe pozycje książkowe, które najchętniej przeczytałabym od razu na miejscu. Tym razem mam coś dla silnych i niezależnych kobiet, będziecie pod wrażeniem tej historii! A już na pewno nie będziecie się mogli oderwać od tej książki - "Podróż po miłość. Lilianna" - polecam! ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-13 21:18:26

Ja polecam ,, chodźmy razem''- zabawna, wesoła historia; ,,Nie szukaj mnie '' P.Wereśniaka - taki kobiecy kryminał; ,, dziennik bridget jones" - ta książka nigdy mi się nie znudzi, czytam ją około 8 razy do roku; ,,buszujący w zbożu'' - piękna książka, polecam również autobiografie Alice Miler ; ,, kukułcze gniazdo'' i całą serię jeżycjady Małgorzaty Musierowicz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-01 13:49:01

Mam ochotę na "Nostalgię Anioła" a ze swej strony polecam "Cukiernię pod amorem" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, idealna na długie wieczory, zwłaszcza, że dwutomowa a trzeci tom w drodze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-10 21:57:09

Nicolas Sparks "Jesiennamiłoś" - nie wiem jak reszta ale w tym przypadku dużo bardziej podobała mi się film

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-09 22:57:02

Nie wiem jak książka ale film "Nostalgia anioła" rewelacyjny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-09 21:28:30

polecam COCO :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-07 23:26:04

Jesienna Miłość i P.S. Kocham Cię czytałam i obie świetne :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-07 22:27:04

SZLACHETNA PACZKA - zostań wolontariuszem albo darczyńca. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.szlachetnapaczka.pl. Możesz pomóc. Ofiaruj swoje serce potrzebującym. Finał akcji już 13 grudnia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-07 21:54:36

ps. kocham cię, nostalgia anioła i jesienna miłość świetne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-07 21:05:31

Jesienna miłość mnie troche rozczarowała. Film mi się bardziej podobał, w książce za bardzo opisywał jak to ona bardzo jest uduchowiona i wszystko się kręciło wokół tego. Wolę jego powieśc PAMIĘTNIK;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz