Tomiki poezji dla romantyczek

04 Kwietnia 2010

Książki z nutką refleksji, kroplą romantyzmu i krztyną fantazji. Polecamy zarówno uduchowionym artystkom, jak i twardo stąpającym po ziemi realistkom.

poezja dla kobiet
>

Tym razem propozycje nieco odmienne od dotychczas publikowanych. W świąteczną niedzielę mamy dla was zbiór tomików z poezję – zarówno dla uduchowionych artystek, jak i twardo stąpających po ziemi realistek.

Wisława Szymborska, Tutaj

Każda nowa książka Wisławy Szymborskiej staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz - świętem. Tak jest i tym razem.  Za precyzją językową czuje się niezwykłą koncentrację - myśli i wyobraźni. Wiersze te uderzają nagromadzeniem szczegółów widzialnego (i niewidzialnego) świata, który jest źródłem nieustannego zdumienia - to bodaj główne słowo klucz tej poezji. Jest to możliwe dzięki darowi uważnej obserwacji, postrzeganiu wszystkiego niejako po raz pierwszy, wolnemu od aksjomatów, pewników i nagromadzonej wiedzy. O poezji Szymborskiej powiedzieć można to samo, co mówi ona o świecie: „Niewiedza tutaj jest zapracowana”. Stąd w każdym niemal wierszu bogactwo niespodzianek i odkryć.

Anna Piwkowska, Farbiarka

Kim jest Farbiarka? Jakie miesza farby przy akompaniamencie cykad w południową noc? Anna Piwkowska opowiada historie zwyczajne i tajemnicze, które zdarzają się w świecie bogów, ludzi, zwierząt i kwiatów unoszonych przez czas. W świecie, któremu przemijanie nie odbiera sensu ani piękna, przeciwnie, czyni go tym bardziej godnym zachwytu i pożądania.

Marzanna Bogumiła Kielar, Monodia

Najnowszy tomik poetycki laureatki Nagrody im. Kościelskich, Kryształu Vilenicy i Paszportu „Polityki” to trzydzieści pięć wierszy odsłaniających surowe piękno świata, sondujących duszę człowieka napiętnowanego śmiercią. Precyzja opisu rzeczywistości towarzyszy tu przenikliwemu portretowi przemijania, w który jest wpisana zgoda na to, co nieuniknione, i próba oswojenia nieznanego świata. Ostatnie dzieło poetki wyznacza nowy etap w twórczości Kielar, dynamicznej a zarazem harmonijnej.

Joanna Pollakówna, Ogarnąłeś mnie chłodem

Ostatni tom wierszy zmarłej niedawno poetki i krytyczki sztuki. Utwory pisane u schyłku życia osiągnęły rzadko spotykaną krystaliczność, są przejmującym zapisem zmagania się z chorobą i duchowego przygotowywania się na spotkanie rzeczy ostatecznych.

Jane Hirshfield, Uważność

Jane Hirshfield jest autorką pięciu - cenionych i nagradzanych - tomów wierszy, zbioru esejów o poezji oraz dwu antologii poetyckich, m.in. księgi gromadzącej wiersze religijne pisane przez kobiety w ciągu 43 stuleci. Ukończyła prestiżowy Uniwersytet w Princeton, wykładała jako visiting professor na wielu amerykańskich uczelniach, popularyzując też poezję w audycjach radiowych i telewizyjnych. Kilka lat spędziła w klasztorze Zen w Kalifornii, gdzie została wyświęcona na ucznia w tradycji Soto. Buddyzm nie stał się nigdy w jej poezji tematem bezpośrednich deklaracji; przejawia się jedynie w szczególnej wrażliwości i sposobie widzenia świata: nacechowanym uważnością, czułością i współczuciem. Przenikliwe obserwacje codzienności przesycone są w jej wierszach poczuciem humoru, skłonnością do paradoksu i zmysłem absurdu.

Opisy pochodzą ze strony Wydawnictwa Znak, www.znak.com.pl

Gabriela Mostowicz – Zamenhof

Zobacz także:

Wciągające kobiece pamiętniki

Prawdziwe historie spisane na kartkach pamiętników wciągają, ekscytują, poruszają. Wśród naszych propozycji coś dla siebie znajdą zarówno poszukiwaczki przygód, jak i nastoletnie fanki słynnej księżniczki…

Książki, których tytuły zawstydzają

Obawiamy się, że czułabyś się nieco skrępowana wyjmując jedną z tych książek w autobusie lub pociągu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (21)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

chelena
(Ocena: 5)
2016-01-13 10:46:35

re: Tomiki poezji dla romantyczek

Ale ktoś tu wspomniał Ścieżki Życia, co jest co prawda nieco z innej bajki, ale za to bardzo dobrze napisane, czytałam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
elementarz
(Ocena: 5)
2016-01-13 10:16:23

re: Tomiki poezji dla romantyczek

Skrajności w końcu udało mi się przeczytać, to dobry wybór.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
stenia
(Ocena: 5)
2016-01-12 10:09:19

re: Tomiki poezji dla romantyczek

Niestety ostatnio przerzuciłam się z poezji na nieco inne książki, ale za to mogę polecić bardzo ciekawą życiową historię zwłaszcza dla kobiet po przejściach "Ścieżki Życia" Edyty Kowalskiej, ja się zauroczyłam od pierwszych stron.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
antałka
(Ocena: 5)
2016-01-11 10:43:01

re: Tomiki poezji dla romantyczek

Czytałam wspomniane niżej Skrajności, poezja z górnej półki, nie da się zaprzeczyć. Ja poezję po prostu kocham czytać, bardzo mnie to relaksuje i odpowiednio nastraja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Robin
(Ocena: 5)
2016-01-18 14:28:13

Poruszający tomik. "Skrajności" Barańskiego miały na mnie duży wpływ, wiele przemyśleń. Ujęte dobitnie i z dobrej strony. Polecam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
żwirekk
(Ocena: 5)
2016-01-08 09:44:30

re: Tomiki poezji dla romantyczek

Skrajności Piotra Barańskiego, poezja pisana z wyobraźnią, polecam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ewka
(Ocena: 5)
2015-12-22 15:27:17

re: Tomiki poezji dla romantyczek

Jak dla mnie ostatnim odkryciem był tomik Piotra Barańskiego "Skrajności". genialne wszystko opisał. Składa do refleksji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-11 16:05:19

a ja polecam tomik wierszy pt. "W ogrodzie marzeń i snów wiersze sercem pisane" w księgarni wydawnictwa Radwan naprawdę warto

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-29 14:38:45

zapraszam do przeczytania tomiku wierszy pt."W ogrodzie marzeń i snów wiersze sercem pisane". wydawnictwo Radwan

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-12 18:36:21

polecam \"Tutaj\" Szymborskiej ;) przeczytałam cały i stwierdzam, że jest naprawdę rewelacyjny - warto zainwestować!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-05 11:02:10

polecam "Tutaj" Szymborskiej ;) przeczytałam cały i stwierdzam, że jest naprawdę rewelacyjny - warto zainwestować!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz