Sonia Draga – Polka, która wprowadziła na rynek Greya

06 Listopada 2016

Ta historia miłosna zafascynowała tysiące czytelniczek, nawet tych na co dzień rzadko sięgających po książki. Kim jest właścicielka wydawnictwa, które wprowadza na nasz rynek opowieści o Anastasi Steel i Christianie Greyu?

Sonia Draga 50 twarzy Greya

Książka „Pięćdziesiąt twarzy Greya” opowiadająca losy studentki literatury Anastasi Steel i zabójczo przystojnego biznesmena o skłonnościach sado-masochistycznych okazała się jednym z największych przebojów księgarskich w XXI wieku, choć początkowo nic na to nie wskazywało.

Brytyjska pisarka Erika Mitchell, ukrywająca się pod pseudonimem E. L. James, postanowiła bowiem po prostu stworzyć tzw. fanfick, czyli ciąg dalszy popularnej młodzieżowej sagi o wampirach „Zmierzch”. Jej wersja kontynuacji historii Edwarda Cullena i Belli Swan zamieszczana na jednym z fanpage’ów cyklu wywołała spore kontrowersje, dotyczące głównie mocnych scen erotycznych, i szybko zniknęła z internetu.

Niedługo później ukazała się jako e-book i książka w miękkiej okładce, a dwójkę bohaterów „Zmierzchu” zastąpili Grey i Steel. Zainteresowanie czytelników przekroczyło najśmielsze oczekiwania i w ciągu trzech miesięcy w Stanach Zjednoczonych sprzedało się blisko 20 milionów egzemplarzy „Pięćdziesięciu twarzy Greya”.

Gwiazdy między nogami: Artystka pokazuje, jak celebryci uprawiają seks oralny! (+18)

Mitchell stała się jedną z najlepiej zarabiających pisarek świata, a jej kolejne książki o trochę pokręconej historii miłosnej od razu trafiają na szczyt list bestsellerów. Fankom nie przeszkadzają nawet bardzo krytyczne głosy krytyków. Równie kiepskie recenzje zebrał film oparty na głośnej powieści, „uhonorowany” kilkoma Złotymi Malinami. Co z tego, skoro zarobił ponad pół miliarda dolarów, a niebawem na ekrany kin wejdą dwie kolejne części: „Ciemniejszej strony Greya” i „Nowe oblicze Greya”.

Także Polki pokochały opowieści E.L.James. „50 twarzy Greya” stało się najlepiej sprzedającą się książką w Polsce, równie spektakularne wyniki notowały także kontynuacje pikantnego romansu, w tym „Pięćdziesiąt Twarzy Greya oczami Christiana” opowiadająca tę samą historię co pierwszy tom, tym razem jednak z perspektywy przystojnego biznesmena.

Książki brytyjskiej pisarki wprowadza na nasz rynek wydawnictwo Sonia Draga, choć niewiele brakowało, by firma nie doceniła potencjału historii. Jej właścicielka, Sonia Draga przyznała, że w pierwszej chwili zlekceważyła maila z propozycją wydania „50 twarzy Greya”, ponieważ publikowanie powieści erotycznych nie leżało wcześniej w kręgu jej zainteresowań.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-12 10:09:20

Grey to autentycznie według mnie najgorsza i najgorzej napisana ksiażka ( w zasadzie przeczytałam 1cz, i połowę 2), nie temat ale sposób nqapisania książki świadczy o tym że książka jest dobra, a Greya czyta sie strasznie (ubogi jezyk autorki- parę zwrotów powtarza się stale). Bohaterowie oderwani od rzeczywistości (kto w XXI w nie ma konta e-mail??), skrajni do bólu, książki pozostawiły niesmak po sobie. Temu kto uwarza inaczej inaczej polecam przeczytać jakąś dobrą książkę - wtedy sam zauważy różnicę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1