Ile książek rocznie czytają Polacy? (Przygnębiający raport)

Nie uwierzycie, czyje dzieła są czytane najchętniej.
Ile książek rocznie czytają Polacy? (Przygnębiający raport)
Fot. Unsplash.com
28.06.2018

Znamy już dane na temat stanu czytelnictwa w Polsce w 2017 r. Pełen raport został opublikowany przez Bibliotekę Narodową. Wykazał on, że liczba osób, które przeczytały w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę wynosi 38 proc., czyli o 1 poc. więcej niż w 2016. Najbardziej poczytnym autorem okazał się Stephen King. Henryk Sienkiewicz musi się zadowolić drugim miejscem w szeregu.

Jeśli nie czytałaś tych 8 książek, nie mów tego głośno. Są kultowe i nie wypada ich nie znać!

„Po raz pierwszy Stephen King wyprzedził Henryka Sienkiewicza – zyskał publiczność liczącą pięć proc. ogółu czytających Polaków. Ten mistrz budowania napięcia i skupiania uwagi czytelnika obecny jest od dwunastu lat na listach najliczniej czytanych autorów, nie tylko przez dorosłych, ale i młodzież. Do najpoczytniejszych w 2017 roku książek Stephena Kinga należały tytuły bardzo popularne już wcześniej: powieść sensacyjna +Zielona mila+ oraz powieści grozy "Joyland" i "Lśnienie” – brzmi fragment raportu.

Trzecie miejsce zajęła Paula Hawkins, czwarte Adam Mickiewicz, a piąte Dan Brown. Bardzo dużą popularnością cieszy się także Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Andrzej Sapkowski i Joanna Chmielewska. Ci pisarze znaleźli się w pierwszej dziesiątce.

Autorzy raportu dopatrują się w tym zamiłowania czytelników do literatury kryminalno-sensacyjnej. „Obserwując ranking najpoczytniejszych pisarzy, widzimy wśród przedstawicieli literatury gatunkowej przewagę autorów literatury kryminalno-sensacyjnej. W 2017 roku dołączył do tej grupy Remigiusz Mróz, który razem z Katarzyną Bondą reprezentują polską literaturę. Jest to nowy trend, przełamujący dominantę światowych bestsellerów i dający świadectwo istnienia licznej publiczności czytelniczej polskiej literatury kryminalnej” - czytamy.

Stan czytelnictwa w Polsce nie jest najlepszy od 2008 r. W raporcie wskazano, że powodem są przemiany technologiczne, powszechność rozrywki cyfrowej, a także „niewielkie przełożenie praktyki czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy”.

A Wy ile książek przeczytałyście w 2017 roku?

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.07.2018 17:01
Warto też dodać, że liczy się jakość a nie ilość. Jak czasami widzę co czytają ludzie, którzy chwalą się hurtowym pochłanianiem książek to nie wiem czy jest się czym chwalić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.06.2018 13:43
A mnie czytanie książek nie bawi. Wole pójść coś pozwiedzać albo na spacer.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.06.2018 18:26
Ciezko mi w to uwierzyć, młodzi ludzi bardzo dużo czytają. Mieszkam obok jednej z księgarni internetowych i nigdzie nie ma takiego ruchu jak tam. Ludzie wychodzą z naręczem ksiazek. Targi ksiazek biją rekordy popularności. Młodzi Polacy 15-40 czytają bardzo duzo!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.06.2018 11:20
Uwielbiam książki!!! Matka dwojki małych dzieci i gospodarstwa rolnego. Książka przenosi mnie w inny świat- kocham to:)
zobacz odpowiedzi (1)
Anna Si (Ocena: 5) 28.06.2018 09:19
Czytam codziennie. Skończę jedną książkę,zaczynam drugą. Nie wyobrażam sobie życia bez tego. I uwaga- jestem żoną i matką bardzo żywiołowej dwulatki.i mam na to czas
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie