Przegląd Nowego Kina Francuskiego - kwietniowa uczta kinomana!

19 Marca 2010

Francja to nie tylko paryski szyk, ale również ambitne kino, uznani reżyserzy i światowej sławy aktorzy. To wszystko znajdziecie na kwietniowym Przeglądzie Nowego kina Francuskiego!

Przegląd Nowego Kina Francuskiego - kwietniowa uczta kinomana!

W dniach 8 - 14 kwietnia w Warszawie odbędzie się Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane najnowsze osiągnięcia kinematografii francuskiej. Wśród wyświetlanych filmów znajdą się między innymi: premierowy pokaz Gainsbourg Vie Héroique (reż. Johann Sfar) ukazujący sylwetkę jednego z najsłynniejszych kompozytorów i piosenkarzy francuskich oraz Chanson d'amour (reż. Christophe Honoré), nominowany do Złotej Palmy w Cannes.

Przedpremierowy pokaz będzie miał również film Prorok - zwycięzca tegorocznych Cezarów, nominowany do Oscara i Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 

Gośćmi Przeglądu w Warszawie będą: 

Joann Sfar, ur. w 1971 roku, francuski rysownik, autor komiksów, scenarzysta i reżyser. Jego największy sukces to seria komiksów "Kot rabina" przetłumaczona na 25 języków. W Polsce ukazały się między innymi następujące tytuły: "Klezmerzy", "Mały świat Golema" i rysunkowa adaptacja "Małego księcia" A. de Saint-Exupéry. Gainsbourg, bohaterskie życie jest pierwszym filmem wyreżyserowanym przez Sfara.

Marie-Josée Croze, kanadyjska aktorka znana między innymi z roli pielęgniarki w głośnym filmie Juliana Schnabela Motyl i skafander. Za rolę w Inwazji barbarzyńców Denysa Arcand dostała w 2003 roku nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes.

Przegląd zawita również  do 5 innych kin w Polsce w poniższych terminach:

11 - 15 kwietnia - kino Pod Baranami (Kraków)   20 - 23 kwietnia - kino Helikon - Kameralne (Gdańsk)  26 - 29 kwietnia - kino Warszawa (Wrocław)  1 - 4 maja, kino Charlie (Łódź)   14 - 18 maja - kino Muza (Poznań)

Filmy przeglądu:

Gainsbourg heroiczne życie (Gainsbourg Vie Héroique), reż. Johann Sfar

Występują: Éric Elmosnino, Lucy Gordon, Laetitia Casta, Doug Jones, Anna Mouglalis

Fantastyczna i zabawna historia Serga Gainsbourga. Film w którym, Mały żydowski chłopczyk przechadza się po okupowanym przez nazistów Paryżu i w którym nieśmiały młody poeta próbuje oczarować swingujące kabarety lat sześćdziesiątych. Na ekranie twory jego umysłu ucieleśniają się, a jego natchnienie idzie w parze z wywołującymi skandale historiami miłosnymi. Wszystko to złożyło się na wywrotowy film, którego główny obywatel wprawił w drżenie całą planetę.

Kochałem ją  (Je l'aimais), reż. Zabou Breitman

Występują: Daniel Auteuil, Marie-Josée Croze, Florence Loiret-Caille

W czasie jednej nocy Pierre dzieli się ze swoją synową Chloé tajemnicą, która dręczy go od dwudziestu lat. Tajemnicą, która zmusiła go do zmierzenia się z samym sobą, ze swoimi sprzecznościami, swoimi wyborami i swoimi brakami. Tajemnicą jego miłości do Mathilde, miłości, dla której nie porzucił wszystkiego, wybierając bezpieczniejszą i łatwiejszą drogę.  Podczas jednej nocy zagłębiamy się w życie mężczyzny, któremu zabrakło odwagi.

Prorok (Prophéte), reż. Jacques Audiard

Występują: Tahar Rahim, Niels Arestrup, Adel Bencherif, Salem Kali  

Skazany na sześć lat więzienia Malik El Djebena nie umie czytać ani pisać. Kiedy przybywa całkiem sam do więzienia, zdaje się być młodszy i bardziej wątły niż inni więźniowie. Ma 19 lat. Zapędzony w kozi róg przez przywódcę korsykańskiego gangu rządzącego więzieniem dostaje szereg "misji" do wykonania. Misji, które go zahartują i dzięki którym stopniowo zdobędzie zaufanie przywódcy gangu. Jednak Malik jest odważny i szybko się uczy, ma odwagę snuć własne plany...

Porwanie (Rapt), reż. Lucas Belvaux

Występują: Yvan Attal, Anne Consigny, André Marcon, Françoise Fabian, Alex Descas

Stanislas Graff , wpływowy przemysłowiec, zostaje pewnego rana porwany przed kamienicą, w której mieszka. Z tą chwilą zaczyna się jego męczarnia, która potrwa kilka tygodni. Upokorzony, pozbawiony człowieczeństwa, nie podda się jednak. Zgadza się na wszystko bez unoszeń i krzyku, odpowiadając swoją godnością na barbarzyństwo. Odcięty od świata, dostaje jedynie szczątkowe informacje od strażników. Graff nie może zrozumieć, dlaczego nikt nie wpłacił sumy, pozwalającej na jego uwolnienie. Na zewnątrz jego świat powoli się rozpada. Wszystko co udało mi się uchronić przed światem zewnętrznym, jego sekrety, zostaje odsłonięte rodzinie poprzez dochodzenie policyjne i doniesienia prasy. Każdy tworzy swój obraz Stanislasa Graffa, zupełnie inny od wcześniejszych wyobrażeń na temat tego człowieka...

Stella, reż. Sylvie Verheyde

Występują: Léora Barbara, Karole Rocher, Benjamin Biolay, Melissa Rodrigues, Laëtitia Guerard, Guillaume Depardieu,

Jest rok 1977. Stella jest dorastającą nastolatką w znanym paryskim liceum. Poznaje nowy świat, całkowicie odmienny od tego, który znała do tej pory. Stella spędza cały swój wolny czas w kawiarni na granicach Paryża. Ten rok odmieni jej życie.

Wersal, (Versailles) reż. Pierre Schoeller

Występują: Guillaume Depardieu, Max Baissette de Malglaive, Judith Chemla, Aure Atika

Współczesny Paryż. Młoda kobieta z dzieckiem śpią na ulicy. Nina nie ma pracy. Enzo ma 5 lat. Wędrówki prowadzają ich aż do Versailles. W lesie, niedaleko zamku, mieszka w leśniczówce odcięty od świata Damien. Nina spędza z nim noc, po czym rano znika, porzucając Enzo. Przez następne miesiące Enzo i Damien będą się nawzajem poznawać, oswajać i przywiązywać do siebie. Pewnego dnia jednak trzeba będzie opuścić leśniczówkę...

Ci, którzy zostaną  (Ceux qui restent), reż. Anne Le Ny

Występują: Vincent Lindon, Emmanuelle Devos, Yeelem Jappain, Anne Le Ny

Bertrand i Lorraine są tymi, którzy zostali... Snują się po korytarzach, zadając sobie zakazane pytania. Rzucają się w oczy w kiosku z gazetami, zbyt głośno się zachowują w kawiarni i popalają w ukryciu, na dachu szpitala gdzie leczą się ich współmałżonkowie. Aby zwalczyć w sobie poczucie winy, że są zdrowi Bertrand et Lorraine postanowili pomóc sobie nawzajem aby dalej móc żyć, cieszyć się i kochać.

Dla syna (Pour un fils), reż Alix de Maistre

Występują: Miou-Miou, Olivier Gourmet, Kevin Lelannier , Josse Pauw (de), Laurent Capelluto

Od czasu porwania jej syna Toniego, 10 lat temu, Catherine próbuje zbudować swoje życie na nowo.  Mieszka sama z 8 letnim synkiem, Hugo. Pewnego wieczoru odwiedza ją Omer policjant, który prowadził śledztwo w sprawie zniknięcia Toniego. Wydaje się, że tak jak w przypadku Catherine, ta tragedia nie daje mu spokoju. W tajemniczych okolicznościach zostaje odnaleziony młody chłopak. Utrzymuje, że jest synem Catherinie i ma jedno pragnienie: odnaleźć w końcu swoją matkę...

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 13:44:39

chyba się wybiorę na "stellę" jak szkoda że kino europejskie nie jest w polsce doceniane, tutaj rządzą głównie filmy amerykańskie nie koniecznmie dobre czy ambitne a wręcz proste.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-19 21:51:33

można wygrać aparat cyfrowy nikon!! kliknij e-castig.com/index.php?r=KXlO

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-19 15:24:02

4.Polecam wszystkim darmowy konkurs w stylu lotto. Świetne nagrody do wygrania np. telefony, aparaty, ipody, kosmetyki, konsole, ciuchy laptopy, bony i wiele wiele innych. 123konkurs.pl/pl/partnersprogram/50737.html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-19 14:48:59

'les choristes'. naprawdę świetne. i 'le grand meaulnes'

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-19 00:26:11

Ja polecam szczególnie francuskie komedie !!! są wyśmienite! Ja osobiście płakałam ze śmiechu na niektórych, np. Anioł Stróż (1996r.) z Gerardem Depardieu i Christianem Clavier !! Świetna komedia :D albo Przyjaciel Gangstera z Jean'em Reno i Gerardem :D nie wspomnę już o GOŚCIACH, których zna chyba każdy ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1