Polski rachunek sumienia: Z czego możemy być dumni, a czego powinniśmy się wstydzić przed Unią Europejską?

01 Lipca 2011

Dziś obejmujemy prezydenturę w UE. Czy mamy czym się pochwalić?

polska prezydencja w ue

Co pół roku kolejne z państw członkowskich Unii Europejskiej staje na czele Rady UE. W tym czasie gra kluczową rolę na wszystkich polach jej aktywności, dbając o jej rozwój. Już dziś to właśnie Polska obejmuje Prezydenturę, stając się gospodarzem większości unijnych wydarzeń.

Okres kilku najbliższych miesięcy da nam szansę zostać docenionymi na świecie. Ale czy my sami doceniamy nasze osignięcia? Postanowiliśmy dokonać swoistego „rachunku sumienia” i krytycznym okiem spojrzeć na nas samych.

Atrakcyjność naszego kraju wciąż wzrasta. Mamy wspaniały klimat, pyszne jedzenie, morze, góry, jeziora, nowoczesne miasta i regionalne wsie. Wystarczy choć raz zrezygnować z wakacji w egzotycznym kurorcie i wybrać się na spotkanie z rodzimą tradycją i kulturą, by zakochać się w niej na zawsze.

Czym powinniśmy się w Europie chwalić?

Kulturą!

Polska sztuka współczesna i nasz rodzimy design doceniane są na całym świecie. Posiadamy nie tylko wiedzę, ale również niebanalne, awangardowe myślenie i doskonałe umiejętności. Polscy artyści, jak choćby Wilhelm Sasnal stawiani są w światowej czołówce, a Wajda, Skolimowski i Polański wciąż potwierdzają klasę polskiej reżyserii. Warto wybrać się do opery lub teatru, ponieważ wciąż jeszcze niezbyt przez nas oblegane, doceniane są przez recenzentów na całym świecie.

Muzyką!

Do Polski przyjeżdżają światowe gwiazdy, ale również nasze rodzime budują swoją popularność poza granicami kraju. Możemy być dumni z polskiego jazzu i ciężkich brzmień. Stańko, Możdżer, Dudziak, Vader, Acid Drinkers czy Behemoth zaskarbili sobie sympatię słuchacz także na odległych rynkach muzycznych. Co więcej, organizowane przez nas festiwale stają się największymi wakacyjnymi scenami Europy. Co roku na Heineken Open’er Festival zjeżdżają się fani różnych stylów muzycznych z całego kontynentu.

Modą!

Polskie sklepy staja się wykwintne i nowoczesne. Polscy projektanci proponują nam modę na najwyższym poziomie. Justyna Chrabelska, Joanna Klimas, Agnieszka Maciejak, Tomasz Ossoliśki, Maciej Zień, Dawid Woliński czy Gosia Baczyńska to tylko kilku spośród wielu kreatorów, na których kolekcje co sezon czekamy z zapartym tchem.

Polskie sieciówki (Reserved, Big Star, Top Secret czy Solar) podbijają europejskie rynki. Modę ze światem biznesu konfrontujemy na Fashionphilosophy, czyli Polskim Tygodniu Mody, który już po raz czwarty odbył się w Łodzi. Młode polki od kilku lat królują na zagranicznych wybiegach. Pozują u Chloe, Chanel, Burberry, Diora, Prady. Oglądamy je na okładkach „Vogue” , „ Harper’s Bazar” czy „V”. Do światowej czołówki najbardziej pożądanych twarzy świata mody należą Anja Rubik, Ania Jagodzińska, Magdalena Frąckowiak, Kasia Struss i młodziutka Monika Jagaciak.

Polskie ulice nareszcie przestają być szare i monotonne. Budzą podziw kolorem, awangardą, nowoczesnością i dynamizmem. Uczymy się doceniać indywidualizm i choć nie do końca jeszcze jesteśmy w stanie zaakceptować odmienności, powoli przekonujemy się do odważnych stylizacji.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (63)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-03 22:38:30

Mi w większości mieszkanie w Polsce odpowiada :) te zarobki trochę lipne;P ale mi właściwie szczególne luksusy nie są do szczęścia potrzebne :) a to, co mam wystarcza na normalne życie bez większego oszczędzania :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 19:20:54

tak reserved pierwszy raz otworzono w Polsce-n hoc pewnie za garnicą jest bardziej popularny niż u nas- niestety nasze ceny są kolosalne w porównaniu z zagranicznymi :( dla nas takie sieciówki to larytas- a przecietny brytyjczyk moze sie w tego typu sklepach obkupić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 19:18:06

big star i reserved to polskie sieciówki??? a nie czasami zagraniczne???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 18:07:23

Z kosmetykami to prawda - zawsze jak jestem gdzieś zagranicą, to kobiety "kradną" mi produkty z Ziaji, a jak mówię, ile kosztowały, to żadna nie wierzy. Ja używam tylko Ziaji, Eveline, Soraya, bo nie dość, że są baaardzo tanie, to jeszcze skuteczne!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 17:10:10

wiekszość naszych wad jest spowodowane tym, iż Polacy mało zarabiaja;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 14:36:45

od Anonim Ja tam jestem ze Śląska i nie obchodzą mnie sprawy Polski. ja tez jestem ze slaska ale czuje sie polka bo mieszkamy w polsce ty glupia dziewczyno i wiesz moge ci powiedziec ze mnie interesuja sprawy polski

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 13:52:53

ciekawe jak nasi politycy mają pomóc innym krajom z ich problemami jak nawet z Polską spobie nie umieją poradzić! zajeli by się naszą ojczyzną najpierw, a nie tylko zależy im na międzynarodowym lansie jacy to oni nie są super

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 11:53:30

ostatni akapit 100% prawda ! (niestety). Ale z tym że nie jesteśmy wyluzowani, frywolni i że boimy sie byc sobą raczej sie nie zgadzam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 11:27:23

nie wiem czy np. anja rubik może pomóc w Unii Europejskiej ale okey : D na pewno fakt iż jesteśmy nietolerancyjni jest niefajny...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 10:13:51

Ja tam jestem ze Śląska i nie obchodzą mnie sprawy Polski.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 11:57:23

bo jesteście zapatrzeni tylko w siebie i się wyłamujecie, Śląsk to też rejon Polski dziewczyno zastanów się nad tym bo ja tego nie rozumiem jak wy możecie sie tak wynarodowic i mówic że nie obchodzą cię sprawy Polski, jesteś POlką walnięta dziewczyno zrozum to w końcu przez takich ludzi jak ty Polacy zamiast się łaczyc to sie dzielą. Jak nie jesteś Polka albo się nią nie czujesz to spier.dalaj na zachód!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 14:41:45

to nie jesteś Polką? Nie masz tego samego prezydenta, premiera? Nie masz obywatelstwa Polskiego, nie mówisz po polsku? Ne rozumiem tego podziału, mieszkamy wszyscy w różnych rejonach, mamy różne gwary, tradycje, górale, Ślązacy, ale nadal jesteśmy POLAKAMI!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-02 16:13:18

zastanów sie co piszesz, A cóż to jest ten Śląsk...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-03 22:05:00

Ciekawe jak ten cały Śląsk by sobie poradził jako państwo. Chyba byłoby nieciekawie. Polska też bardzo potrzebuje tego regionu. Nikt Ślązakom nie odbiera tożsamości więc pomyślcie ile zyskujecie tak się wyłamując a ile tracicie (zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz