Pasjonująca historia książki: Od wersji papierowej do e-booka

22 Maja 2011

Czy nowoczesna, elektroniczna wersja książki wyprze jej papierową „starszą siostrę” z obiegu?

książki

Piesek Chihuahua i ogromny dog niemiecki należą do jednego gatunku, mimo, że tak różnią się kształtem, może więc analogicznie książka papierowa i e-book dalej są tym samym? Czy może e-book jest osobną ścieżką ewolucji książki, która będzie biegła równolegle do papierowej?

Współcześnie książka, która aspiruje do miana bestsellera, musi mieć zarówno atrakcyjną treść, jak i formę. Odbiorca jest przyzwyczajony do ładnej oprawy wszystkiego, co kupuje, począwszy od napoju energetycznego, na grze komputerowej kończąc. Po drodze mija tysiące innych rzeczy, które nie przyciągają uwagi… Dlatego obecnie książka to doskonale zaprojektowany, marketingowy produkt. Nie ma miejsca na szarą okładkę i papier miernej jakości. Jak na tle tego prezentuje się e-book? Jedno jest pewne, na pewno nie odstaje od książki papierowej. W obu przypadkach atrakcyjność wydania jest konieczna – potwierdza to historia.

Początki

Jak wyglądały początki książki? Jak to zwykle bywa, były trudne. Ludzie od momentu wynalezienia pisma, szukali sposobu aby zachować je na dłużej. Wynalazek pisma przypisuje się Sumerom (3000-3500 lat p.n.e.), im także zawdzięczamy pierwszy sposób przechowywania znaków graficznych – mianowicie na glinianych tabliczkach. W miękkiej glinie ryto znaki i rysunki za pomocą kawałka trzciny, po czym pozostawiano tabliczkę na słońcu do wyschnięcia. Był to jednak materiał dość nietrwały. Około 1000 lat później, Egipcjanie odkrywają nowy, lepszy, bardziej uniwersalny sposób – papirus. Uzyskiwano go prasując, uklepując i sklejając włókna tej rośliny, tworząc cienki materiał piśmienniczy. Następnym przełomowym wynalazkiem jest pergamin - oczyszczona z włosia, cienka skóra zwierzęca (najczęściej stosowano skórę cielęcą, owczą i kozią), na którym zapisywano tekst. Jakościowo był lepszy od papirusu, bardziej wytrzymały, odporny oraz dawał możliwość farbowania stron i stosowania kolorowych tuszy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 13:36:54

Uwielbiam czytać tradycyjne książki, zwłaszcza z biblioteki, bo często znajduję w nich różne ciekawe rzeczy albo podkreślenia, czy nawet notki. Jedyną wadą książek z biblioteki jest to, że trzeba je oddać. E-booki nie są tak osobiste, czytelnik nie pozostawia po sobie śladu, myśli są bardziej ulotne, no i żaden ekran nie będzie skuteczny w pełnym słońcu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 14:20:53

Lepiej czyta się książki papierowe - można się wczuć, odciąć od świata i w ogóle... Ale znowu nie lubię książek z biblioteki, więc zostaje kupno, ale jeśli mi się ona nie spodoba...? Poza tym i koszt, i miejsce na nowy nabytek to czasami problem... Więc ostatnio czytam dużo e-booków, ściągniętych z chomikuj. Można tam też trafić na nieoficjalne tłumaczenia jeszcze niewydanych książek, co bardzo mnie cieszy. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 14:00:28

ja wole e-booki. książka milion razy tańsza lub darmowa. wrzucam na swój telefonek z 4 calowym wyświetlaczem i czyta się znakomicie. lepiej wziąć w podróż takie maleństwo niż kilkanaście ciężkich książek. kolejny + można czytać sobie na dobranoc, po ciemku, bo wyświetlacz się podświetla.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 11:16:22

dla mnie książka to książka - czyli papierowe kartki z drukiem i okładka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 07:22:18

Nie lubię e-booków. Oczy się od nich męczą, wolę standardowe książki ;q.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 14:22:03

Od tych tradycyjnych również, leci krótkowzroczność - coś niestety o tym wiem... Ogółem wszystko ma swoje plusy i minusy. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1