Oscary 2015: Co musisz wiedzieć o polskich nominacjach?

14 Lutego 2015

Pięć polskich nominacji do Oscarów w jednym roku to sukces, jakiego przedtem nie było. Oto, co trzeba wiedzieć na ten temat.

Oscars 2015

Tegoroczne rozdanie Oscarów odbędzie się 22 lutego. Warto zapamiętać tę datę, bo w tym roku czeka nas niemało polskich akcentów. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje nominacje, okazała się wyjątkowo przychylna dla naszego kina. Doceniono trzy nasze filmy, a w sumie mamy szansę aż na pięć statuetek.

„To wielki dzień dla polskiego kina. Większego prezentu na dziesięciolecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej być nie mogło. Jestem bardzo dumna z polskich twórców i producentów. Ten bezprecedensowy sukces może sprawić, że również inne polskie filmy będą zauważane na świecie” – powiedziała po ogłoszeniu nominacji dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Najlepszy film nieanglojęzyczny: „Ida

Najlepsze zdjęcia: „Ida” (Ryszard Lenczewski, Łukasz Żal)

Ten obraz te fenomen ostatnich lat w polskiej kinematografii. Po roku 1989 żaden nie odniósł takiego sukcesu. Film zdobył już ponad 100 (!) nagród, w tym prestiżową nagrodę BAFTA, nominację do Złotego Globu, Złote Lwy, Orły czy Europejskie Nagrody Filmowe (najlepszy europejski film roku, najlepszy europejski reżyser roku, nagroda publiczności, najlepsze zdjęcia, najlepszy europejski scenarzysta roku i nagroda im. Carlo Di Palmy dla europejskiego operatora roku).

Reżyser Paweł Pawlikowski opowiada historię Anny (Idy), która przed złożeniem ślubów zakonnych zgodnie z zaleceniem matki przełożonej odwiedza swoją ciotkę. Razem ruszają w podróż, która pomoże im obu odkryć, kim są. W główne role wcieliły się debiutująca Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza.

Co sprawiło, że „Ida” podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie? Przede wszystkim mówi się, że to film uniwersalny o poszukiwaniu własnej tożsamości. „Ida” pełna jest niedopowiedzeń. To obraz subtelny, wręcz minimalistyczny, wyważony, spokojny. Zostawia widza w wieloma pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć. Sposób prowadzenia kamery, zdjęcia, role Kuleszy i Trzebuchowskiej – to wszystko składa się na wyjątkowość tego filmu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-14 23:15:24

re: Oscary 2015: Co musisz wiedzieć o polskich nominacjach?

bardzo fajnie cos do rzeczy nareszcie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-14 01:32:01

re: Oscary 2015: Co musisz wiedzieć o polskich nominacjach?

Miło przeczytać tu taki tekst, a nie tylko seks, związki, ciuchy. ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-14 01:09:00

re: Oscary 2015: Co musisz wiedzieć o polskich nominacjach?

a Bogowie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-14 01:33:00

Przecież "Bogowie" nie dostali żadnej nominacji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1