Najpopularniejsi polscy pisarze: Zygmunt Miłoszewski

21 Czerwca 2015

Przystępny język, pogłębieni psychologicznie bohaterowie, wartka akcja – to główne atuty powieści Zygmunta Miłoszewskiego, jednego z najpoczytniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Zygmunt Miłoszewski

Mówi się o nim, że to pisarz niepokorny. Na galę wręczenia „Paszportów Polityki 2014” przyszedł ubrany w jeansy, t-shirt i błękitną koszulę. Jednak dużo większą konsternację wzbudziły słowa Miłoszewskiego, który ze sceny zwrócił się do urzędników państwowych, twierdząc, że mają niezły tupet, pojawiając się na gali. Wśród gości byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką i minister kultury Małgorzata Omilanowska. Ale Miłoszewskiemu wolno. „Paszport Polityki” w kategorii „Literatura” trafił właśnie do niego – „za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych”.

Zygmunt Miłoszewski swoją przygodę z pisaniem rozpoczął od współpracy z „Super Expressem”, dla którego przygotowywał reportaże z sal sądowych. Później związał się z „Newsweekiem”. Literacko zadebiutował jako 28-latek w 2004 roku opowiadaniem „Historia portfela”, które wysłał na konkurs „Polityki” organizowany przez Jerzego Pilcha. Rok później ukazała się jego pierwsza powieść – „Domofon”. Książka zwróciła uwagę nietypową fabułą: najprościej napisać, że to horror rozgrywający się na polskim blokowisku. Jedna z opinii w portalu lubimyczytać.pl: „Nie jest to moja ulubiona powieść Zygmunta Miłoszewskiego, ale autor zaimponował mi wątkiem obyczajowym – jest świetny. Z wielką przyjemnością polecam”.

Miłoszewski wielokrotnie udowodnił, że ma talent do opisywania polskiej rzeczywistości i relacji międzyludzkich. Dowodem jest trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim, która przyniosła pisarzowi dużą popularność. Najpierw, w 2007 roku, ukazało się „Uwikłanie”, potem, w 2011 roku, „Ziarno prawdy”, natomiast w ubiegłym roku – „Gniew”, wraz z którym pisarz zapowiedział, że kończy z pisaniem kryminałów. W rozmowie z Katarzyną Nowakowską dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że nie podoba mu się kierunek, w jakim idzie współczesna powieść kryminalna. „Ściganie się na najdziwaczniejszych śledczych, najokrutniejsze zbrodnie, najstraszniejszych morderców doprowadziło do tego, że ja już tego nie mogę czytać, bo to się dla mnie ociera o pornografię”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-21 22:41:38

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Zygmunt Miłoszewski

to ten "ch*j pie*dolony w galarecie?" :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Justyna
(Ocena: 5)
2015-06-21 18:13:55

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Zygmunt Miłoszewski

Uwielbiam tego pisarza! Przeczytałam wszystkie jego książki. Trylogia o Teodorze Szackim niesamowita!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2015-06-21 13:43:33

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Zygmunt Miłoszewski

Artykuły poświęcone pisarzom to chyba jeden z najciekawszych cykli na tym portalu :) Sensowne, dobrze napisane i można się z nich czegoś dowiedzieć - nie słyszałam o rankingu najseksowniejszych polskich pisarzy i nie wiedziałam, że Miłoszewski zajął w nim tak wysokie miejsce :D To co, teraz czas na artykuł o Szczepanie Twardochu? Tylko proszę o zamieszczenie jego zdjęć w mundurze ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1