Najpopularniejsi polscy pisarze: Szczepan Twardoch

18 Lipca 2015

Utalentowany, przystojny, zadziorny, bezkompromisowy. Szczepan Twardoch wyrósł na jednego z najlepszych pisarzy swojego pokolenia.

 Szczepan Twardoch

O żadnym innym pisarzu nie było ostatnio w Polsce tak głośno. Gdy Szczepan Twardoch, jeden z najzdolniejszych polskich autorów, oznajmił, że został ambasadorem Mercedesa, w mediach zagrzmiało. Zaczęło się od zdjęcia na Facebooku, gdzie Twardoch, w białych spodniach i modnej marynarce, stoi obok Mercedesa CLS400. „Kocham samochody. Nigdy się z tą miłością nie kryłem, dziś zaś chciałem z dumą ogłosić, że właśnie zostałem ambasadorem marki Mercedes-Benz Polska. Z tego powodu i dzięki uprzejmości Mercedes-Benz Inter-Car Zabrze wyjechałem wczoraj z salonu granatowym CLS400 4MATIC” – napisał.

I wybuchła dyskusja, ile pisarzowi wolno. Po jednej stronie barykady ustawili się ci, którzy gratulowali Twardochowi sukcesu. „Pisarz też człowiek, za coś żyć musi” – komentowali. Za Twardochem wstawili się m.in. pisarz Jakub Żulczyk i dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. Natomiast po drugiej stronie barykady znaleźli się ci, którym decyzja pisarza nie mieściła się w głowie. „No to się ciesz, ale od dziś nie mogę Cię już poważnie traktować jako pisarza” – stwierdził Paweł Dunin-Wąsowicz, człowiek, który na literaturze zjadł zęby, odkrył m.in. Dorotę Masłowską.

Od opowiadań do „Morfiny”

Propozycja, jaką otrzymał Szczepan Twardoch, to w Polsce precedens, jeśli chodzi o pisarzy, o których mówi się, że muszą walczyć z wydawcami o każdą złotówkę, bo przecież prawdziwy artysta może przymierać głodem. Twardoch pokazał im środkowy palec, udowadniając, że współczesny pisarz może być czytany, ceniony i dobrze wynagradzany. Bo że Szczepan Twardoch ma osiągnięcia jako literat, nie budzi wątpliwości.

Urodził się w 1979 roku w Żernicy (woj. śląskie), mieszka w Pilchowicach. Z wykształcenia jest socjologiem. Jako młody pisarz dał się poznać jako autor opowiadań – za „Obłęd rotmistrza von Egern” otrzymał nominację do nagrody Nautilus za rok 2003, z kolei „Rondo” zdobyło Nautilusa za najlepsze opowiadanie roku 2006. „Obłęd rotmistrza von Egern”, zbiór opowiadań, to zresztą książkowy debiut Szczepana Twardocha z 2005 roku. Jego pierwsza powieść to „Sternberg” (2007), o której Karol w portalu lubimyczytać.pl pisze tak: „Hmm, jest różnie. Czasem przynudza, a po chwili nie można się oderwać. Pan Twardoch i tak wspiął się na szczyt moich ulubionych pisarzy”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-18 17:47:23

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Szczepan Twardoch

Na zdjęciach na facebooku wygląda fajnie, ale przeszedł ogromną metamorfozę, wyszukajcie w google jak wyglądał kiedys

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-18 17:05:01

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Szczepan Twardoch

Szczepan

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-18 15:27:24

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Szczepan Twardoch

Dziękuję za artykuł o Szczepanie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1