Najpopularniejsi polscy pisarze: Marek Krajewski

06 Września 2015

„Piszę kryminały, bo dobrze mi to wychodzi” – powiedział w jednym z wywiadów Marek Krajewski, jeden z najchętniej czytanych pisarzy w naszym kraju.

Marek Krajewski

Marek Krajewski, lat 49, urodził się i mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym – uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, przez wiele lat pracował na Uniwersytecie Wrocławskim. „Przez pewien czas prowadziłem podwójny żywot autora kryminałów i pracownika naukowego. Mogłem tak żyć, bo zewsząd spotykała mnie życzliwość. Tylko raz pewna starsza pani profesor zarzuciła mi, że to haniebne, że ktoś, kto powinien nieść święty ogień starożytności, zniża się do tak haniebnego gatunku, jakim jest kryminał. Odpowiedziałem jej, żeby pozwoliła mi uprawiać moje hobby. Poza tym koledzy z wydziału odnosili się z życzliwością do moich prób literackich” – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

Debiutował w 1999 roku bardzo dobrze przyjętą książką „Śmierć w Breslau”. To kryminał, w którym po raz pierwszy pojawia się policjant Eberhard Mock – główny bohater również kolejnych książek Krajewskiego: „Koniec świata w Breslau” (2003), „Widma w mieście Breslau” (2005), „Festung Breslau” (2006), „Dżuma w Breslau” (2007), „Głowa Minotaura” (2009) oraz „Rzeki Hadesu” (2012).

Książki Marka Krajewskiego spodobały się czytelnikom, co zmotywowało go do porzucenia w 2007 roku pracy uniwersyteckiej i skoncentrowania się na działalności literackiej. Na decyzję pisarza z pewnością wpływ miało otrzymanie w 2005 roku „Paszportu Polityki”. W laudacji napisano: „Nagroda za cykl powieściowy o Eberhardzie Mocku z Breslau, za udowodnienie, że polski autor potrafi napisać kryminał na wysokim poziomie”. Przyznanie „Paszportu Polityki” Krajewskiemu uznano za przełom – wcześniej nagroda była wręczana twórcom tzw. literatury wysokiej. Kryminał z pewnością się w te ramy nie wpisywał. W ten sposób Marek Krajewski przetarł szlaki nie tylko autorom kryminałów, ale pisarzom zajmującym się literaturą rozrywkową w ogóle.

Krajewski to również pierwszy laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (za „Koniec świata w Breslau”), nagrody przyznawanej od 2004 roku przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną bądź sensacyjną. W 2007 pisarz otrzymał natomiast Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, która trafia w ręce polskich lub zagranicznych autorów, których organizator uznaje za wybitnych twórców gatunku.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-06 10:20:34

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Marek Krajewski

uwielbiam styl Krajewskiego, jest niesamowity

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1