Najpopularniejsi polscy pisarze: Małgorzata Kalicińska

27 Września 2015

Setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy to wielki sukces. Małgorzata Kalicińska, choć debiutowała późno, szybko dołączyła do grona najpoczytniejszych polskich pisarek.

Małgorzata Kalicińska

Tadeusz Zysk, założyciel Domu Wydawniczego Rebis i wydawnictwa Zysk i S-ka, doskonale zna prawa rządzące rynkiem literackim. Do obu wydawnictw aspirujący pisarze lawinowo wysyłają propozycje wydawnicze. Większość prób literackich do druku się nie nadaje. Czasem jednak można wśród listów wyłowić perełkę. „Przy jednym z maszynopisów znalazłem list – wspominał Tadeusz Zysk w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Autorka pisała, że ma 50 lat, a tekst, jaki przysyła, jest jej debiutem. Dodała też, że nie zamierzała kopiować Bridget Jones. Postanowiłem dać jej szansę i... tak odkryłem Małgorzatę Kalicińską”.

Zanim jednak autorka „Domu nad rozlewiskiem” odebrała telefon od swojego przyszłego wydawcy, wiele wydarzyło się w jej życiu. Urodziła się 30 września 1956 roku w Warszawie. Była nauczycielką, pracowała w agencji reklamowej (której była współwłaścicielką) i przy programach „Kawa czy herbata?” oraz „Żyć bezpieczniej”. Debiutowała późno, bo jako pięćdziesięciolatka. Być może dlatego, że do tworzenia literatury niespecjalnie ją ciągnęło. „Wprawdzie jestem córką polonistki, ale nigdy nie miałam w tym kierunku żadnych zapędów. Nie pisałam wierszy, ani żadnych opowiadań. Nie mam więc takiej przeszłości dość typowej dla osób, które gdzieś się przez to swoje pisanie przedzierały” – przyznała w rozmowie z dziennikiem „Nowości: Dziennik Toruński”.

W tym samym wywiadzie Małgorzata Kalicińska zdradziła, że gdy zaczęła pisać „Dom nad rozlewiskiem”, była załamana psychicznie, wręcz bliska depresji. Sięgała po różne lektury – czytała Orzeszkową, Prusa, Wańkowicza. „W pewnym momencie pomyślałam sobie, że chciałabym przeczytać taką książkę, która by była jak Dzieci z Bullerbyn dla dorosłych. I tak zrodził się pomysł Domu nad rozlewiskiem, który najpierw był balsamem na moją duszę”.

Stare, dobre czasy

Kiedy książka była gotowa, Małgorzata Kalicińska postanowiła dać jej szansę. Wysłała ją do kilku wydawnictw. Między innymi do wydawnictwa Zysk i S-ka. Tadeusz Zysk w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” przyznał, że w prozie Kalicińskiej przekonał go fakt, że autorka potrafiła przekazywać emocje, dzielić się doświadczeniem i przekonać czytelnika.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ev
(Ocena: 5)
2015-09-28 14:21:59

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Małgorzata Kalicińska

Dom nad rozlewiskiem to przepiękna książka, przeczytałam również kontynuacje- dwie kolejne części, często myślę o bohaterach tej powieści, i z wielkim żalem, że to miejsce, które stworzyła autorka nie istnieje... a tak bardzo chciałabym się tam znaleźć. PS. nie porównujcie serialu z książką bo to niebo a ziemia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1