Najpopularniejsi polscy pisarze: Katarzyna Grochola

30 Sierpnia 2015

Oto niekwestionowana królowa polskiej prozy kobiecej i powieści obyczajowej, która sprzedała ponad 4 mln książek.

Katarzyna Grochola

„Jestem najpopularniejszą pisarką w tym kraju, bez względu na to, czy mnie ktoś lubi, czy nie lubi. A jeżeli dobrym pisarzem jest ten, który sprzedaje trzy tysiące egzemplarzy, a złym sprzedający cztery miliony, to zdecydowanie wolę być tym drugim” – tak w rozmowie z Dorotą Wodecką dla „Gazety Wyborczej” w 2014 roku mówiła Katarzyna Grochola. Jej książki, a napisała ich dotąd kilkanaście, są bestsellerami. Większość pisarzy w naszym kraju o takich wynikach może marzyć. Jaki jest przepis na sukces według Katarzyny Grocholi?

Konsultantka w biurze matrymonialnym

Urodziła się w 1957 roku w Krotoszynie (woj. wielkopolskie). W jej rodzinnym domu nigdy nie brakowało książek. Do pisania ciągnęło ją od dziecka. Pierwszą powieść – na czternaście stron – napisała w szkole podstawowej. W zeszycie do matematyki. Na swojej stronie internetowej Katarzyna Grochola pisze: „Szkoła podstawowa przygotowała mnie do olimpiady polonistycznej, dzięki której dostałam się bez egzaminów do liceum. Liceum, a szczególnie moja klasa humanistyczna, nie przygotowało mnie odpowiednio do matury z chemii i z fizyki. Na chemii pisałam krótkie formy literackie, a na fizyce dłuższe”.

Zanim została pisarką, chwytała się różnych zajęć – niektóre z nich mogą zaskakiwać. „Pracowałam trochę w Hortexie, ale przytyłam w ciągu dwóch tygodni sześć kilo i nie miałam czasu na pisanie” – żartuje pisarka. Potem pracowała w szpitalu jako salowa. „Nie przytyłam. Dużo pisałam”. Była również pomocnikiem cukiernika, konsultantką w biurze matrymonialnym, dyrektorem składu celnego, zapisała się do szkoły pomaturalnej dla analityków medycznych, przez moment wiązała swoją przyszłość z nauczaniem początkowym. Gdy wyjechała za granicę, pracowała jako sekretarka i maszynistka.

Książki były jednak stale obecne w życiu Katarzyny Grocholi. Nauczyła się pisać bezzwrocznie na maszynie, potem zatrudniła się jako korektorka. W „Poradniku domowym” odpisywała na listy czytelników. Współpracowała również z magazynem „Jestem”. I pisała, ciągle pisała. Początkowo do szuflady. Kiedy znalazła wydawcę dla swojej pierwszej powieści „Przegryźć dżdżownicę”, miała 40 lat.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

inferno
(Ocena: 1)
2015-08-31 15:31:59

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Katarzyna Grochola

zwyczajna grafomanka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-30 18:37:43

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Katarzyna Grochola

kryształowy anioł to chyba najlepsza ze wszystkich, bardzo fajnie się czyta

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1