Najpopularniejsi polscy pisarze: Katarzyna Bonda

14 Czerwca 2015

Nazywają ją królową polskiego kryminału. Jej najnowsza książka „Okularnik” to kolejny bestseller autorki.

Katarzyna Bonda

Nawet trzy godziny musieli stać w kolejce miłośnicy powieści napisanych przez Katarzynę Bondę podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki, żeby zamienić słowo z ulubioną pisarką i zdobyć jej autograf. Chętnych było mnóstwo. „Trzy godziny podpisywania, a potem także na schodach, w korytarzach, gdziekolwiek ktoś mnie przydybał. Dla takich chwil się żyje” – napisała autorka na swoim Facebooku.

Katarzyna Bonda znana jest z szacunku, jakim darzy swoich czytelników. W jednym z wywiadów powiedziała, że aby się z nimi spotkać i ich wysłuchać, pojechałaby na koniec świata. I są tego efekty – właśnie otrzymała Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Pochłaniacz”. A gdy rozdawała swoją najnowszą powieść – „Okularnik” na ulicach Gdańska, wszystkie egzemplarze rozeszły się w… 10 minut. Jej książki są bestsellerami. Ale sukces nie przyszedł z dnia na dzień.

Dzień, który wszystko zmienił

Zanim Katarzyna Bonda została nazwała przez Zygmunta Miłoszewskiego królową polskiego kryminału, była zapracowaną dziennikarką, dokumentalistką i scenarzystką związaną m.in. z „Newsweekiem”, „Super Expressem”, „Naj”, „Wprost” oraz Telewizją Polską. Pracowała jako sprawozdawca sądowy. „Zawsze chciałam pisać książki. Jednak najpierw postanowiłam nauczyć się pisać i dlatego wybrałam dziennikarstwo. Po latach pracy w zawodzie osiągnęłam bardzo wiele: pracowałam w Newsweeku, we Wprost i niewiele więcej mogłabym osiągnąć” – powiedziała w rozmowie z serwisem Poranny.pl.

Był jeszcze jeden powód, z powodu którego Bonda postanowiła przewartościować swoje życie. „Pracowałam jeszcze na pełnych obrotach, gdy mój ojciec zachorował na raka. Jeździłam do niego na Podlasie, do Mielnika nad Bugiem (…). Tata zmarł, a mimo to już parę dni później jechałam na jakiś reportaż. Jedenaście dni później na następny. I wtedy miałam wypadek samochodowy, który zdestruował moją psychikę. Zginął człowiek na przejściu dla pieszych, a ja siedziałam za kierownicą. Potem już nic nie było takie samo” – powiedziała Aleksandrze Boćkowskiej, dziennikarce Onetu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-01 11:14:45

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Katarzyna Bonda

Bonda często wypowiada się na temat konwencji pisania kryminałów. Naśladowanie stylu Skandynawów nie oznacza, że odkryła Amerykę. Jej kryminalnym intrygom daleko do tych autorstwa znakomitych skandynawskich autorów . Nie wiem po co uparcie deprecjonuje kryminał klasyczny, pisząc na jego temat piramidalne bzdury. To nie konwencja decyduje o wartości kryminału. Dobrze przedstawione tło nie wymaga długich i nudnych opisów. Sukces Bonda zawdzięcza gigantycznej i profesjonalnej reklamie. Zapewniono ją głównie "Pochłaniaczowi", dlatego "Okularnik" na listach bestsellerów radzi sobie o wiele gorzej niż pierwsza część teatrologii. W "Okularniku" jest naprawdę beznadziejna intryga a autorka skręca wyraźnie w kierunku celebryckiej ścianki. W wielu miejscach czytałam coś takiego: "muszę przeczytać książkę tej autorki, bo jest o niej głośno". Głośno zrobiło się po "Pochłaniaczu". Poprzednie książki przeszły bez echa, dopiero teraz odcinają kupony od PR "Pochłaniacza". W natłoku recenzji najwięcej jest klonów z blurbu Miłoszewskiego, najmniej indywidualnych opinii. Smutne zjawisko. Do ludzi zaczyna docierać, że Bonda próbuje być wyrocznią a plecie duby smalone. To straszne, co robi z nami reklama, tyle osób uwierzyło w jej geniusz. Na szczęście moda na nią powoli przemija. Czas służy dobrym pisarzom nie celebrytom, lansującym się na każdy możliwy sposób.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-15 22:18:10

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Katarzyna Bonda

Do tego pochodzi z mojego miasta

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-14 12:02:28

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Katarzyna Bonda

Mistrzyni Polskiego kryminału! Jej powieści są świetne pod każdym względem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1