Najpopularniejsi polscy pisarze: Joanna Bator

05 Lipca 2015

Wydawało się, że pisana jest jej kariera naukowa. Okazało się jednak, że siedzi w niej artystyczna dusza, która pozwoliła Joannie Bator stworzyć znakomite powieści.

Joanna Bator

Joanna Bator pochodzi z Wałbrzycha i to właśnie w tym mieście rozgrywa się akcja jej najważniejszych powieści. A przede wszystkim książki „Ciemno, prawie noc”, która przyniosła autorce Nagrodę Literacką Nike 2013. Przewodniczący jury Tadeusz Nyczek podczas wygłaszania laudacji przyznał, że czytając „Ciemno, prawie noc” nie wierzył własnym oczom. „Gdzież wynalazła te wszystkie nadzwyczajności i ciemne czarodziejstwa zobaczone i doznane przez stołeczną dziennikarkę? Wtedy w sukurs przyszedł mi język tej książki, bo to on właśnie, język, najlepiej wytłumaczył i obronił szalone pomysły autorki. Dzięki niemu, jego giętkości i wielobarwności, banalna zwykłość i zwykła banalność zamieniały się w wydarzenia, małe święta codzienności”.

Ciemno, prawie noc” to książka mroczna i duszna. Główna bohaterka powieści reporterka Alicja Tabor (zwana Alicją Pancernikiem) wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy znikają tutaj dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie: rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok Jan Kołek. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny.

Nagrodzona Nike powieść Joanny Bator to współczesny horror albo powieść gotycka. Książką pisarka udowodniła, że potrafi snuć wciągające opowieści, operując nietuzinkowym językiem i w ciekawy sposób analizować polskie społeczeństwo. Podobnie było w „Piaskowej Górze” i „Chmurdalii”, „wałbrzyskich” powieściach autorki, które również nominowano do Nike. Niemiecki przekład „Piaskowej Góry” znalazł się zresztą w finale Niemieckiej Międzynarodowej Nagrody Literackiej. „Trzy razy wracałam do tego miasta w trzech kolejnych powieściach i wróciłam po raz ostatni. Czuję to głęboko, wyczerpałam tę ziemię. Pisałam Ciemno, prawo noc w Japonii i zdałam sobie sprawę, że nie mam się już co oszukiwać” – powiedziała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz