Najpopularniejsi polscy pisarze: Jerzy Pilch

16 Sierpnia 2015

Król jest tylko jeden – chciałoby się powiedzieć o Jerzym Pilchu, najczęściej nominowanym do Nagrody Literackiej Nike polskim pisarzu.

Jerzy Pilch

„I wchodziłem do gospody Pod Mocnym Aniołem, i w celu uporządkowania doznań wypijałem cztery pięćdziesiątki. Potem w pobliskim sklepie kupowałem butelkę wódki i stawiałem czoło rozgardiaszowi przedmiotów. Nieładowi nieustannie wzbierającemu w opuszczonym przez moje żony mieszkaniu nie byłem bowiem w stanie sprostać na trzeźwo, choć czyniłem to wytrwale, mam bowiem usposobienie skrajnie pedantyczne” – tak pisze tylko Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich autorów. Jego książki świetnie się sprzedają i są szeroko komentowane przez czytelników. A recenzenci się nimi zachwycają.

Debiut z nagrodą

Jerzy Pilch, urodzony 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego teksty ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Dzienniku”, „Przekroju”. Z „Tygodnikiem Powszechnym” ponownie podjął współpracę w 2012 roku.

Debiutował w 1988 „Wyznaniami twórcy pokątnej literatury erotycznej”. To zbiór opowiadań, za które pisarz otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Pisze w nich: „Czegóż ja nie robiłem! Zapisałem tony papieru, raczyłem się kawą, koniakiem, winem. Biurko setki razy przesuwałem pod ścianę i z powrotem pod okno. Wstawałem o bladym świcie i ślęczałem do późnej nocy. Papierosy paliłem. Przebierałem się nieustannie, bo wydawało mi się, że mój wygląd zewnętrzny ma wpływ na rodzaj prowadzonej przeze mnie narracji”.

W debiucie Pilcha zwraca uwagę barwny, plastyczny język, nietypowe metafory i zaskakujące porównania – wszystko to stało się wizytówką pisarza. „Tchnie niepowtarzalnym i niepodrabialnym stylem, który trafia do mnie jak nic innego. Polecam czytać w ciszy i samotności” – ocenia jeden z czytelników portalu lubimyczytać.pl.

W 1993 roku ukazała się słynna książka „Spis cudzołożnic. Proza podróżna”. Głównym bohaterem powieści jest niespełniony pisarz, koneser kobiecego piękna, który dostaje zadanie oprowadzenia po Krakowie zagranicznego gościa. Książka znana jest przede wszystkim z ekranizacji w reżyserii Jerzego Stuhra.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz