Najpopularniejsi polscy pisarze: Jakub Żulczyk

26 Maja 2015

Złośliwi mówią, że pisze jak Coelho. Wielbiciele uważają go za jednego z najlepszych polskich prozaików ze stylem nie do podrobienia.

Jakub Żulczyk

„Mam swoje proste reżimy pisarskie, nie ma w nich nic magicznego ani niebanalnego. Na biurku stały zapas zielonej herbaty, kawy, paczka papierosów, słodycze. Zaczynam od poprawiania i redagowania tego, co napisałem poprzedniego dnia. Dopiero później zabieram się za świeży tekst. Jeśli chodzi o prozę, piszę maksymalnie dziesięć tysięcy znaków ze spacjami dziennie” – mówi o sobie Jakub Żulczyk w rozmowie z Onetem.

Krytycy uważają go za jednego z najlepszych i najoryginalniejszych pisarzy młodego pokolenia. Urodził się w 1983 roku, pochodzi z Mazur, a jako swoje miasto do życia wybrał Warszawę. Debiutował jako 23-latek powieścią młodzieżową „Zrób mi jakąś krzywdę, czyli wszystkie gry wideo są o miłości” wydaną przez Lampę i Iskrę Bożą, wydawnictwo Pawła Dunina-Wąsowicza, który odkrył Dorotę Masłowską. Autorka „Wojny polsko-ruskiej…” to zresztą koleżanka Żulczyka – wspólnie nagrali kawałek „Chrzciny” na płytę Doroty „Społeczeństwo jest niemiłe”. Gdy Jakub zapytał swoich fanów na Facebooku, którą jego książkę lubią najbardziej, to właśnie „Zrób mi jakąś krzywdę” znalazło się na szczycie rankingu.

Debiut został przyjęty bardzo dobrze. „Niebanalna, oryginalna i bogata powieść, posiadająca wiele ciekawych i niepospolitych metafor. Nieszablonowy styl Żulczyka zasługuje na uwagę i uznanie” – to jedna z opinii w serwisie Lubimyczytać.pl. Recenzenci zwrócili uwagę przede wszystkim na nieszablonowy styl i bogaty język młodego pisarza. „To nieprawdopodobne, jak sprawnie młodzi autorzy piszą dzisiaj prozę swoim własnym językiem. Bo przecież to nie jest język literatury; taką składnią‚ słownictwem nie posługują się nawet nastolatki w domach. Ale między sobą tak. Debiut Żulczyka czy wcześniej książki Masłowskiej to literatura innego języka‚ bo wątki‚ problemy plus minus zawsze są takie same – miłość‚ seks‚ przemoc‚ samotność‚ nieśmiałość” – to fragment recenzji Łukasza Gołębiewskiego dla Rynku Książki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-27 14:15:00

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Jakub Żulczyk

O ile Zmorojewo było wg mnie godną polecenia książką (jak zawsze, zależy kto co lubi) o tyle "Zrób mi jakąś krzywdę" to pomyłka... Jednakże zgodzę się, że zarówno język jak i porównania użyte w książce są na bardzo wysokim poziomie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-26 15:49:34

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Jakub Żulczyk

wysokich lotów literatura to nie jest, ale lepiej by ludzie czytali jego aniżeli Greja ;-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-26 14:19:03

re: Najpopularniejsi polscy pisarze: Jakub Żulczyk

uwieeelbiam go! Najbardziej spodobała mi się książka "ślepnąc od świateł"- dawno nie czytałam czegoś aż tak dobrego! aż żal było kończyć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1