Najlepsze powieści Jane Austen

08 Kwietnia 2012

Jeśli masz duszę romantyczki, te książki przypadną Ci do gustu!

Jane Austen

Rozważna i romantyczna

Historia dwóch sióstr, które po śmierci ojca zmuszone są zmienić swój styl życia. Rozważna, Eleonora zakochuje się z wzajemnością w skromnym, nieśmiałym Edwardzie Ferrarsie. Romantyczna i naiwna Marinna oddaje serce dwulicowemu Johnowi Willoughby.

Edward i Eleonora pokonują wszelkie przeszkody - zaborczą matkę Edwarda oraz jego podstępną siostrę Funny, zazdrosną narzeczoną Lucy, ale przede wszystkim własny strach i niepewność. Biorą ślub i wiodą skromne życie.

Jednak, o ile szczęśliwe zakończenie tego romansu jest oczywiste od początku, to życie uczuciowe Marianny jest nieco bardziej skomplikowane. Poznawszy Johna Willoughby zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. W swej naiwności była pewna, że jej uczucie jest odwzajemnione, a oświadczyny to kwestia czasu. Okazuje się jednak, że bardziej od Marianny, Willoughby kocha pieniądze, dlatego poślubia bogatą pannie Grey…

Duma i uprzedzenie

Akcja powieści toczy sie na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii. Niedaleko miasteczka Meryton znajduje się majątek państwa Bennet . Należą oni wprawdzie do wyższych sfer, ale rozrzutność i brak umiejętnego gospodarowania posiadanymi dochodami spowodowały, że mają kłopoty finansowe. Jest to istotne, ponieważ państwo Bennet są rodzicami pięciu dorosłych córek i nie są w stanie zapewnić im posagu. Tymczasem do pobliskiej posiadłości wprowadza się pan Charles Bingley, kawaler młody i bogaty, oraz jego przyjaciel – Darcy.

Mansfield Park

Główną bohaterką jest Fanny Price. Przed laty jej matka popełniła mezalians, którego skutki są opłakane: żyje w niedostatku z krzykliwym, nadużywającym alkoholu mężem. Aby ją wesprzeć, zamożna siostra, pani Bertram, zabiera do siebie na wychowanie jej najstarszą córkę - Fanny, aby ją wyedukować, a potem wydać korzystnie za mąż. Cicha, spokojna i chętna do pomocy dziewczynka szybko wrasta w krajobraz Mansfield Park. Mimo dobrych chęci państwa Bertramów Fanny nie jest jednak traktowana na równi z Julią i Marią, ich rodzonymi córkami: zarówno same dziewczęta, jak i ich ciotka, również siostra matki Fanny, mająca bardzo dużo do powiedzenia w domu Bertramów pani Norris traktują ją z góry, jako osobę pozostającą na łasce bogatych krewnych. Jedyną osobą, która okazuje Fanny serce, jest młodszy z dwóch synów Bertramów, Edmund, przyszły pastor. Jego szczera troska o dziewczynkę w pierwszych dniach jej pobytu w nowym miejscu i pomoc w wysłaniu listu do jej ukochanego brata zjednują mu jej miłość na zawsze.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (19)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-09 13:23:40

chyba będę jedyną tutaj jak na razie, chociaż nie zagorzałą, anty-fanką Austen. Na początek oczywiście zabrałam się za dumę i uprzedzenie, i o ile film mi się bardzo podobał, to książka była nużąca. Mało wciągająca, według mnie pisana bez emocji. Równie dobrze mogłaby pisać jak dla mnie: panna lampa zakochała się w wieszaku. No nie wiem jak to inaczej określić :) ale dla mnie niestety nic ciekawego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 21:11:23

Sanditon została dokończona przez pewną angielską pisarkę, która doskonale skopiowała styl Jane Austen. Jestem wielką fanką panny Austen, na mojej stronie znajdziecie więcej informacji o samej autorce, jak o życiu w czasach georgiańskich www.jane-austen.cba.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 19:34:55

Kocham filmy i ksiazki!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 16:08:56

Jane Austen napisała za mało powieści, żeby wybierać z nich te "najlepsze". A już tytułować tak artykuł omawiający je wszystkie. Omawiający z błędami pragnę dodać. Problem rodziny Bennet nie polegał na tym, że mięli problemy finansowe, ale na tym, że nie mieli syna, który by ten majątek dziedziczył. Po śmierci ojca całość przypadłaby dalekiemu krewnemu pana Benneta, a wdowa i córki pozostały tylko z niewielkim zabezpieczeniem. Dlatego pani Bennet była taka zdesperowana by wydać swoje córki za dobrze sytuowanych kawalerów. Straszny spojler przy Rozważnej i Romantycznej, ani słowa o pułkowniku Brandonie. A najstarsza panna Dashwood miała na imię ELINOR a nie ELEONORA. Przy Emmie słowem nie wspominacie o panie Knightley'u, można by pomyśleć, że głównym wątkiem romansowym będzie Emma/Pastor. I o co, na Bora Wszechlistnego, chodzi w zdaniu: "Rzecz dzieje się w Anglii w dawnych czasach, gdy rumieniły się panny." To teraz rumieniec już wśród panien nie występuje? Zniknął sam z siebie jak grypa hiszpanka, czy ktoś mu pomógł?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 17:24:35

dokładnie, nic dodać nic ująć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 19:54:33

Wydaje mi się, że jest jeszcze jedna książka Austen. Zawiera trzy różne historie i chyba nawet jest pierwszym jej dziełem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 20:02:14

Już wszystko wiem - w Polsce została wydana książka "Lady Susan. Watsonowie. Sanditon" zawierająca trzy tytułowe nowele (w tym dwie niedokończone).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 11:05:38

Powieści Jane Austen są naprawdę niesamowite. W sumie jedyne, przy których się zawsze wzruszam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 10:06:08

Moja praca maturalna na ustną odpowiedź z języka angielskiego nosi tytuł "Scharakteryzuj świat powieściowy Jane Austien" i muszę powiedzieć, że nie żałuję. Te książki na prawdę mają swój urok :) "Duma i uprzedzenie" wybija się jednak na sam przód.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 09:59:43

Już wszystkie czytałam. Były naprawdę świetne i szkoda, że mam je już za sobą :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 09:36:11

Kocham je wszystkie! Często wracam do lektury "Duma i uprzedzenie".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 07:57:18

duma i uprzedzenie !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-08 07:56:38

napisała ich mało.. nie ma zbytnio powodu, aby robić taki wykres

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz