Najlepsze książki o podróżach – TOP 6

31 Lipca 2011

Dzięki tym pozycjom zwiedzisz najciekawsze zakątki naszego globu…

książki o podróżach

Beata Pawlikowska, Blondynka w Meksyku

Książka przenosi czytelnika do Meksyku, kraju ponad sześć razy większego od Polski, w którym żyje sto dwanaście milionów ludzi. Pawlikowska zabiera w podróż m.in. po Ciudad de Mexico, które może się poszczycić choćby czwartą co do wielkości siecią metra na świecie i które ma wagony tylko dla kobiet. Czytelnik pozna także typową meksykańską potrawę jaką są tortille oraz dowie się, że tylko tu jada się pieczone świerszcze. Ten niezwykły kraj urzeka także niezwykłą historią Azteków, Pierzastego Węża, który stworzył pierwszych ludzi oraz Piramidą Szczęścia, na szczycie której zaczął się świat. Kultura i tradycja są tu cały czas żywe. Widać to m.in. po strojach azteckich kobiet z meksykańskich wiosek.

Ryszard Kapuściński, Heban

Heban to zbiór opowieści reporterskich Ryszarda Kapuścińskiego, swoiste podsumowanie jego afrykańskich doświadczeń. Pisarz przebywał w Afryce kilkakrotnie, także w decydujących, gorących momentach. Poznawał Afrykę „od dołu”, z mniej oficjalnego punktu widzenia. W Hebanie Kapuściński kreśli portrety ludzi z tego wielkiego kontynentu, postaci charakterystycznych dla ruchów niepodległościowych, kształtujących się demokracji i usamodzielniającej się gospodarki. W mistrzowski sposób opisuje specyfikę afrykańskiego krajobrazu i sposobu postrzegania świata. Jego książka obfituje w uogólniające refleksje o osobliwościach tego wielkiego lądu, o rabunkowej polityce kolonialistów, o podziałach i konfliktach, ale także o majestacie natury, o brudzie i pięknie, a także o tym, jak bardzo zmieniła się Afryka od czasów, gdy zaczęła uzyskiwać niepodległość.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (18)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-05 10:48:58

re: Najlepsze książki o podróżach – TOP 6

to jakis zart??? Pawlikowska obok Kapuscinskiego?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-04 18:34:54

Cejrowski, Wojciechowska, Pawlikowska? W dziale literatura? Ludzie, to nie ma nic wspólnego z literatura jak "Fakt" z dziennikarstwem. To są "travelbryci" a nie pisarze!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-30 10:42:25

Tutaj wpisz treść komentarza do Najlepsze książki o podróżach – TOP 6...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-14 09:10:30

SAMSARA-Tomek Michniewicz; Świetna książka!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-05 11:34:19

Cejrowski jest świetny. Czytałam dwie książki i chętnie będę do nich wracać. Polecam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-02 23:39:57

Czytałam Cejrowskiego i napiszę tak: ta książka jest meega! Naprawdę gorąco ją polecam. Jest ciekawie napisana. Z ogromną dawką humoru i żartów. Wciąga i jest naprawdę interesująca. I do tego odrobina ciekawostek, jedna z niewielu tak godnych polecenia. Rossellinique

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-02 11:42:40

Nie wiem, jak można stawiać książkę Ryszarda Kapuścińskiego obok Beaty Pawlikowskiej czy Martyny Wojciechowskiej. Kapuściński to nie jest po prostu książka podróżnicza. To reportaż światowej klasy, próba wniknięcia w świadomość opisywanych postaci, zrozumienia "Innego". A książki Pawlikowskiej, która wydaje je niemalże hurtowo; albo Wojciechowskiej, która w dwóch swoich książkach - Kobieta na krańcu świata i Zapiski Podróżne - drukuje te same fragmenty tekstu (spore fragmenty) - to po prostu marnowanie papieru. Naprawdę jest wiele innych książek podróżniczych wartych polecenia o wiele bardziej niż to, co wyprodukowały panie Pawlikowska i Wojciechowska.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-31 23:08:58

Ja gorąco polecam książki Kingi Choszcz "Prowadził nas los" i "Moja Afryka". Są to opisy Kingi i jej przyjaciela z podróży autostopem po świecie. Niestety Kinga w czasie podróży po Afryce zachorowała na malarię mózgową i zmarła 9 czerwca 2006 w Akrze (Ghana).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-31 22:27:45

A ja wam polecam książki Marka Tomalika. "Australia. Dziennik podróży" oraz "Australia - gdzie kwiaty rodzą się z ognia". Nie koniecznie są to tylko książki dla miłośników Australii ale również wciągną nie jedną osobę...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-31 19:56:04

Pawlikowska najlepsza i każdy to wie! ;D;D;D Wojciechowska pisze średnio, Cejrowski w miarę, ale Pawlikowska to po prosty ideał.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz