Najbardziej oklepane motywy filmowe. Czy czasem nie macie wrażenia, że "gdzieś już to widziałyście"?

03 Kwietnia 2011

Niezniszczalny bohater, inicjacja seksualna, ucieczka sprzed ołtarza, skarb, który ginie pod ruinami – to tylko nieliczne wątki wciąż powielane przez kolejnych filmowych twórców.

film

Czy czasem oglądając jakiś film, nie macie wrażenia, że "gdzieś już to widzieliście"? To uczucie występuje pewnie dość często... I chyba faktycznie coś w tym jest. Większość filmów bowiem budowanych jest na jednej podstawowej zasadzie. Dzięki temu każdy obraz ma bardzo podobny scenariusz. Zmienia się tylko epoka, wiek bohaterów, kraj albo cokolwiek innego.

Oto lista najbardziej wyeksploatowanych motywów filmowych:

Ten pierwszy raz

Motyw miłości nastolatków, uczuciowe perypatie młodych ludzi, ich pierwsze erotyczne doświadczenia to wątki, które obejrzeć można w bardzo wielu filmach. Typowym przedstawicielem tego typu produkcji jest chociażby amerykańska komedia pt. "American Pie". Film przedstawia perypetie licealistów, którzy mają poważny, fundamentalny problem. Są bardzo młodzi, chcą zdobywać świat, lecz najpierw muszą pokonać barierę... dziewictwa. Zniecierpliwieni młodzi chłopcy przekonują się, że droga do świata seksu jest pełna komplikacji, pułapek, a także upokorzeń. Czasem niestety, kończy się ona nieodwzajemnioną miłością. Opisy inicjacji seksualnej spotkać można również w polskich produkcjach. Często wplecione są one w bardziej poważną fabułę. Zobaczyć je można chociażby w filmach "Wszystko co kocham" czy "Galerianki".

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (34)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-08 15:15:49

Częsty motyw: kobieta traci dobrze płatną pracę, porzuca ją mąż/ narzeczony po czym ona nie wie co zrobić. Jest załamana, ale po jakimś czasie ktoś proponuje jej wyjazd i przeprowadzkę do Toskanii czy Prowansji ( jeśli to amerykański film) lub na Podlasie czy w Tatry (jeśli to polski serial). Główna bohaterka jedzie tam na krótko odpocząć i zastanowić się co dalej. Oczywiście na początku nie rozumie miejscowych ich stylu życia i sposobu myślenia. Ale po jakimś czasie zaczyna jej się podobać, zaprzyjaźnia się z miejscowymi. Postanawia zostać na stałe, angażuje się w życie lokalnej społeczności no i oczywiście co jest stałym elementem tego motywu w Prowansji, Toskanii, czy na Podlasiu znajduje miłość swojego życia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-05 22:24:52

Coś wam się pomyliło... Gdyby tylko w jednym filmie był motyw domówki, ucieczki sprzed ołtarza albo końcowej, rozstrzygającej walki, to dosyć szybko zabrakłoby filmów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-05 20:40:10

porównanie "Wszystkiego co kocham" i "American Pie" wyszło genialnie. To jest wręcz obraźliwe. Jak tak można? "Wszystko co kocham" to gienialna, piękna produkcja, a AP głupia, amerykańska parodia. Ludzie. Litości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-05 15:26:01

Bal maturalny w amerykańskich high school (oraz obowiązkowe wybieranie królowej balu) - w KAŻDEJ komedii romantycznej dla nastolatków ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-04 21:32:28

kim jest autorka, że dane jej oceniać, czy wszystko, co ciekawe już się w literaturze i malarstwie wydarzyło? Czasami mam wrazenie, ze na papilocie tak napawdę piszą zapatrzone w siebie zołzy, zgorzkniałe, bo nie osiągneły nic więcej poza nieoficjalnym portalem w Internecie. Gratuluję autorce, inteligencją nie grzeszysz ignorantko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-04 21:12:54

myslałam ze sie bardziej postaracie... tytuł i pomysł na artykuł - fajne, ale artykul sam w sobie - niiiii

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-04 19:56:35

Inny motyw: facet zostaje oskarżony niesłusznie o zabójstwo ( najczęściej chodzi o zabójstwo żony), trafia do więzienia, potem z niego ucieka przez całe USA i ganiają go wszystkie służby specjalne i wywiadowcze jakie tylko mogą. Jeszcze inny motyw: grupka ludzi czy to przyjaciół, rodzina, chłopak i dziewczyna jadą znowu a jakże na drugi koniec USA i przez cały film widzimy jak jadą i jadą, pod koniec filmu dojeżdżają. Jeśli chłopak i dziewczyna nie są parą to w trakcie podróży zakochują się w sobie i na koniec wyznają sobie miłość i całują się.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-04 18:57:15

Najczęstszy motyw w horrorach grupa młodzieży, albo bezbronne koleżanki jadą na wycieczkę gubią się w lesie, jaskini, górach czy gdziekolwiek na jakimkolwiek innym odludziu, gdzie coś wybija wszystkich w różny dziwny sposób, a jedno daje radę uciec i kończy się film :) przykładów chyba nie trzeba podawać bo to fabuła co 2 horroru

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-04 17:51:33

seriale na TVN typu ,,Brzydula'' ,,Majka'' i ,,Prosto w Serce'' Obejrzysz jeden odcinek i wiesz jak będzie wyglądało 10 następnych. I oczywiście wszystkie szare myszki z tych seriali okazują się być w typie swojego szefa.Wiadomo jak kończy się serial!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-04 20:12:27

Dokładnie. A telenowele: meksykańskie, brazylijskie czy wenezuelskie- wszystkie na jednym motywie. Biedna dziewczyna poznaje bogatego i przystojnego faceta. Zakochują się w sobie. Ona zachodzi w ciąże. On ją rzuca dla innej- pięknej i bogatej, z którą bierze ślub. Ona (ta biedna dziewczyna) rodzi dziecko. Oczywiście przez jakiś czas koleś nie wie, że ma dziecko lub nie wie czy to jego. Pod koniec oczywiście okazuje się, że dziecko jest jego i nadal się kochają Bogata narzeczona/żona odchodzi lub umiera. A w ostatnim odcinku bogaty koleś bierze ślub z biedną dziewczyną. A warto jeszcze wspomnieć o wątkach kto jest czyim dzieckiem. Tam prawie każdy ma kilku ojców i kilka matek. Co do głównej bohaterki to na przestrzeni paru set odcinków okazuje się, że ma ona bogatych rodziców, którzy najczęściej porzucili ją zaraz po urodzeniu.A do tego jeszcze ludzie, którzy niby to umarli, a dalej żyją... Osoby, które pojawiają się aby zemścić się na kimś za dawne krzywdy. Wszystko to oklepane. Po kilku odcinkach, czasem i po pierwszym wiadomo jak się serial skończy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-04 10:39:18

W pośpiechu chce odpalić samochód, otworzyć drzwi/bramę ... i nie potrafi bo wszystko z rąk leci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz