Muzeum Patologii Anatomicznej - przerażające eksponaty i wynaturzenia

Szukasz chwil grozy? Odwiedź jedno z najbardziej obrzydliwych muzeów na świecie. Do wyboru Neapol, Amsterdam i Kraków…
Muzeum Patologii Anatomicznej - przerażające eksponaty i wynaturzenia
05.01.2011

Patologia, wynaturzenie, inność – to czynniki, które od zawsze fascynowały ludzkość. Strach przed nieznanym i ciekawość generowały nieodpartą chęć poznania tego, co zakazane, szykanowane i chowane w tajemnicy… Bujna wyobraźnia nieraz była przyczyną powstawania kolejnych legend i wierzeń, jednak zdarzało się i tak, że to w co większość nie wierzyła, istniało naprawdę. 

Patologia wystawiona na widok publiczny

Dziś, w dobie swobodnego przepływu informacji, znoszenia tematów tabu, wolności słowa i dbałości o tolerancyjność, to co odmienne pokazuje się szerokiej publiczności. Niegdyś miejscem dla odmieńców były areny cyrkowe i sale wykładowe słynnych uniwersytetów, w których niespotykane dotąd rodzaje deformacje, mogli analizować wybitni naukowcy. Dziś ciekawe, obrzydliwe i przerażające eksponaty w charakterystycznej oprawie szklanych słoików i formaliny, można podziwiać w muzeach patologii anatomicznej…

Mutanty z Amsterdamu

Na świecie istnieje wiele wystaw, ukazujących wszelkie rodzaje deformacji, chorób i wynaturzeń. Jedna z nich to słynne Muzeum Mutantów w Amsterdamie. Ponoć na odwiedziny jego wnętrz, mogą pozwolić sobie jedynie osoby o mocnych nerwach, a przed wizytą, zaleca się nie jeść śniadania. Mroczna, straszna, ale i ciekawa ekspozycja, to według znawców tematu: biologia w czystej postaci. Skupisko deformacji i anomalii genetycznych znane jest również jako Vrolik Museum. Ta nazwa stanowi hołd dla pomysłodawcy  wyjątkowego muzeum. Był nim znany patolog i anatom Willem Vrolik, który wraz ze swoim ojcem zgromadził ponad 2000 okazów w postaci preparatów anatomicznych i histopatologicznych.

Patologiczne płody w Neapolu

Kolejnym miejscem, w którym można oglądać wyjątkowy zbiór eksponatów jest Neapol. Co można zobaczyć w tamtejszym Muzeum Anatomii? M.in. szklane skrzynie ze zwłokami kobiety i noworodka, których ciała zostały wysuszone techniką kalcynacji w roku 1880! Kolejną ciekawostką będą narządy ludzkie, takie jak np. wątroba, nerka , czy elementy układu krwionośnego, które udało się  zachować poprzez wstrzykiwanie polimerów. Wśród elementów ekspozycji nie brakuje również standardowych obiektów ludzkiej ciekawości – przechowywanych w alkoholu i formalinie patologicznych płodów, pochodzących nawet z początku XVII wieku. Najciekawszymi przedmiotami dla zwiedzających o wyjątkowo odpornej psychice są drastyczne kolekcje płodów bliźniaczych, których widok ponoć zapiera dech w piersiach…

ludzkie deformacje

Rodzime Muzeum Anatomiiew

Osoby, które nie wybierają się za granicę, mogą odwiedzić rodzime muzeum grozy. Polskie Muzeum Anatomii, należące do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego to zbiór równie obrzydliwych eksponaów! Niestety muzeum nie jest swobodnie otwarte. Aby móc je odwiedzić, należy być studentem medycyny, bądź znać osobę, która zabrałaby nas do wyjątkowej jednostki Katedry. Według takich szczęśliwców, Muzeum w Krakowie nie jest jednak aż tak „klimatyczne” jak Muzeum Mutantów w Amsterdamie, nawet mimo dodatkowej dawki grozy w postaci kiepskiego stanu technicznego chłodni…

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

VIDEO NA DZIŚ: Niemowlę o dwóch twarzach!

Dziewczynka przyszła na świat w Indiach. Tubylcy wierzą, że jest kolejnym wcieleniem bogini o trzech twarzach.

Kolejna 14-latka urodziła dziecko! Tatuś malucha jest jej rówieśnikiem!

Kolejny przypadek ciąży wśród nieletnich. Tym razem w Wielkiej Brytanii.

Polecane wideo

Komentarze (52)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2012 10:54
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję Tutaj wpisz treść komentarza.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2012 10:52
to jejst prawdziwwaa ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2011 22:47
Tak ,niemowlę zapoznało się z treścią kontraktu po czym wzięło do ręki długopis i go podpisało.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2011 18:35
Ciekawe, ale to są prawdziwi ludzie?? Tj. zmarli którzy zgodzili się by ich ciała były w tym muzeum?? :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.01.2011 21:17
A mi się podoba, według mnei powinno być więcej takich muzeów. Można się z nich więcej dowiedzieć niż z książek szkolnych...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie