„Między nami dobrze jest". A może jednak nie?

18 Stycznia 2009

Ludzki dramat, który rozśmiesza do łez...

„Między nami dobrze jest

Książka powstała na specjalne zamówienie Teatru Warszawskiego i Teatru w Berlinie. Dramat jest napisany przystępnym językiem - z tego znana jest Dorota Masłowska.

Opisuje ona życie trzech kobiet: Małej, metalowej dziewczynki, jej mamy - Haliny i babci - osowiałej staruszki na wózku inwalidzkim. Wszystkie trzy postacie mieszkają w małym mieszkanku - klitce, w którym znajduje się tylko jeden pokój. Mała metalowa dziewczynka to postać nacechowana współczesnością i nowoczesnością, jest bezczelna, arogancka, egoistyczna. Bez przerwy używa słowa „wojna", nie mając pojęcia, co ono oznacza, dla niej jest puste.

Babcia, natomiast, nieustannie o niej opowiada, wspomina czasy młodości i brutalnego konfliktu. Nie za bardzo wie, co dzieje się wokół niej, a do tego prawie się nie rusza.

Halina, jej córka, to kobieta przeciętna, nie ma żadnego celu, a życie, jakie prowadzi, nie ma sensu. W śmietniku znajduje kolorowe pismo kobiece „NIE DLA CIEBIE" z rozwiązanymi krzyżówkami, ogląda fotografie ciuchów, których nigdy nie będzie miała, wybiera wakacje, na które nigdy nie pojedzie.

Każda z kobiet żyje w swojej rzeczywistości. Żadna z nich nie chce być Polką, chcą być normalne, czyli europejskie. Na nic je nie stać i nigdy nie będzie. Halina czyta artykuł o aranżacji mieszkania: „(...) wstawili tu tapczan z Ikei RIKKA, stolik, wazon ROSTE, (...) wodę do kwiatów LIKKE, powietrze pokojowe GRETTA, siebie samego SIEBBIE i spłacając kredyt przez następne czterdzieści lat, wpadali tu z pracy się zdrzemnąć, umyć dupsko i z powrotem".

Przeczytałam książkę w jeden wieczór. Opis rzeczywistości jest tak tragiczny, że aż śmieszny. Naprawdę godna polecenia!

Dorota Masłowska, "Między nami dobrze jest", Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2008.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (40)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-21 21:36:00

czytałam..polecam, książka warta uwagi :)))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-20 15:19:00

"Mała metalowa dziewczynka to postać nacechowana współczesnością i nowoczesnością,"- Cholera, nawet redaktorzy tu po polsku nie potrafią pisać!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-20 12:04:00

muszę to przeczytać!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-20 10:18:00

zapowiada sie ciekawy wieczorek przy czytaniu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-19 15:42:00

kupie napewno :P mam nadzieje że w empiku w Tychach będzie :p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-19 13:34:00

chętnie przeczytam :) chociaż wolę Mastertona i Hłasko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-19 11:15:00

[quote="Gosc"][quote][b]falka90[/b] [quote][b]Gosc[/b] Gosc Eeeeee.... ? ! NA JEDNEJ ZE STRON CZYTAŁAM ŻE KSIĄŻKA JEST O CZYMŚ INNYM.. MIANOWICIE.. " Rzecz dzieje się w Polsce, w Łodzi lub w Wałbrzychu lub w familokach na Dolnym Śląsku, lecz zdjęcia kręcone są częściowo na Litwie, częściowo w Katowicach. Bohater Jasiek mieszka w radioaktywnym bloku. Pewnego dnia jego pijany ojciec górnik, zataczając się na stary poniemiecki kredens z witrażykami, łamie sobie obie ręce i obie nogi. Dla rodziny Jaśka zaczynają się ciężkie czasy." Dawno się tak nie uśmiałam xD Ktoś tu chyba nie umie czytać. Jak do cholery mogą być KRĘCONE ZDJĘCIA DO KSIĄŻKI!! xD buhahaha, no leżę dosłownie. Gratuluję inteligencji[/quote] hahahahahahhaa leze i kwicze ze smiechu :D [/quote] Ano tak to kretynki. Może najpierw sprawdźcie zanim się wypowiecie? [url=http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=98928]http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=98928[/url] jak nie wierzycie...[/quote] Żal... ktoś po wyzej ma racje.. a ta idiotka to kurwa sama czytac nie potrafi... nie znaja sie ludzie -.-'

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 22:23:00

wg mnie Masłowska jest przereklamowana

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 22:19:00

[quote="falka90"][quote][b]Gosc[/b] Gosc Eeeeee.... ? ! NA JEDNEJ ZE STRON CZYTAŁAM ŻE KSIĄŻKA JEST O CZYMŚ INNYM.. MIANOWICIE.. " Rzecz dzieje się w Polsce, w Łodzi lub w Wałbrzychu lub w familokach na Dolnym Śląsku, lecz zdjęcia kręcone są częściowo na Litwie, częściowo w Katowicach. Bohater Jasiek mieszka w radioaktywnym bloku. Pewnego dnia jego pijany ojciec górnik, zataczając się na stary poniemiecki kredens z witrażykami, łamie sobie obie ręce i obie nogi. Dla rodziny Jaśka zaczynają się ciężkie czasy." Dawno się tak nie uśmiałam xD Ktoś tu chyba nie umie czytać. Jak do cholery mogą być KRĘCONE ZDJĘCIA DO KSIĄŻKI!! xD buhahaha, no leżę dosłownie. Gratuluję inteligencji[/quote] hahahahahahhaa leze i kwicze ze smiechu :D [/quote] Ano tak to kretynki. Może najpierw sprawdźcie zanim się wypowiecie? http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=98928 jak nie wierzycie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 20:32:00

na pewno przeczytam! dobra lektura zawsze dobra po ciezkim dniu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz