Mario Vargas Llosa: Książkowe perwersje i skandalizujące związki na kartach jego powieści

16 Stycznia 2011

Autor słynnej powieści "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" zaprasza w podróż po swym rozerotyzowanym świecie wielkich uniesień i emocji.

Mario Vargas Llosa: Książkowe perwersje i skandalizujące związki na kartach jego powieści

Mario Vargas Llosa (urodzony 28 marca 1936 roku w Peru) to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i literatury faktu, publicysta i polityk. Pisać zaczął już we wczesnej młodości, a swą debiutancką powieść Miasto i psy wydał w wieku dwudziestu siedmiu lat. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nobla w 2010 r. Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi Rozmowa w „Katedrze”, Ciotka Julia i skryba, Kto zabił Palomina Molero?, Święto kozła, Pantaleon i wizytantki, Zielony dom. W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem.

Raj tuż za rogiem

Paul Gauguin, wybitny malarz, ucieka od życia paryskich koterii artystycznych i jedzie na Tahiti. Liczy na to, że życie z daleka od Francji, złożone z seksu oraz najbardziej pierwotnych emocji pozwoli mu zdrapać nalot cywilizacji i powrócić do korzeni sztuki.Flora Tristan to rewolucjonistka, pisarka i agitatorka, która wierzy, że dobroć, miłość i seks mogą zbawić świat. Opuszcza męża i wyrusza na misję tworzenia utopijnego społeczeństwa wśród bohemy i robotników francuskich miast.

Oboje są uciekinierami. Oboje mają wizję wielkiego przeobrażenia. Łączy ich gorączkowy upór i wiara w to, że człowiek znów może być autentyczny. Jednak utopii nie sposób stworzyć... Lecz można się zbawić na własny rachunek?

W swej przesyconej erotyką powieści o dwóch autentycznych postaciach XIX wieku Llosa szuka odpowiedzi na zasadnicze pytania nurtujące współczesnych czytelników: czy można wyrwać się z szarzyzny życia i naprawdę zmienić świat, choćby wokół siebie?

 

Ciotka Julia i skryba

O takim skandalu nikt jeszcze w rodzinie Maria nie słyszał. Młody, niedoświadczony student dziennikarstwa zakochuje się nie dość, że we własnej ciotce, to jeszcze starszej o kilka lat rozwódce. Julia jest piękna, dojrzała i choć szuka dla siebie bardziej odpowiedniego kandydata na męża, traci głowę dla młodziutkiego chłopca. Kolejne odsłony zakazanego romansu przeplatane są odcinkami opowieści radiowych, które zawsze kończą się w najciekawszym momencie. 

Ciotka Julia i skryba to majstersztyk nurtu „lekkiego”, wirtuozerski popis autoironii, a zarazem perfekcyjny komentarz do popkultury i jej recepcji. Kiedy powieść ukazała się po raz pierwszy, wzbudziła sporo kontrowersji, do czego niewątpliwie przyczyniły się wyraźne aluzje autobiograficzne Vargasa Llosy. Kilka lat później uwieczniona na jej kartach pierwsza żona autora, udręczona prasową nagonką, wydała tekst Czego Varguitas nie powiedział, w którym przedstawiła własną wizję wydarzeń.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (12)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-18 01:48:56

nie do wiary! niemoty z redakcji odkryły Llosę! i to w niespełna rok po tym jak każdy prostak go poznał przez Nobla... Winszuję, to już Wyrosłyśmy z meżczyzn kochajacych zołzy i seksu w wielkim mieście?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-17 19:15:06

kupiłam sobie tak zachwalane "szelmostwa' nie podobała mnie sie ta kasiazka zupełnie. nie przeczytam juz nic wiecej tego autora, po prostu nie moj "dział" tak samo jak coelho

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-01 21:48:13

Mam takie same wrażenia. Nuda i niestrawny język.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-16 21:47:25

Wypowiadają się co niektórzy co nie mają zielonego pojęcia o autorze. Autor naprawdę miał romans z własną ciotką, która chyba nawet została jego żoną, więc nie wymyślił sobie a pisał książkę na podstawie własnej autopsji. Jak komuś nie podoba się tematyka jego książek, to przecież nikt nie zmusza do ich czytania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-17 17:42:38

własna autopsja, moja autopsja, Twoja autopsja... brak słów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-16 18:25:23

Absolutnie genialne ksiązki :) W końu za coś tego Nobla dostał :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-16 17:08:51

nie wiedziałam, że literacki opis minety wystarczy, żeby dostać Nobla

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-17 10:52:24

radzę najpierw coś przeczytać zanim się wystawia takie durne komentarze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-17 17:40:34

to niby o czym są "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki"? Nie czyta się źle tych książek, ale facet nie reprezentuje poziomu godnego takiej nagrody

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-16 10:16:59

czytałam tylko "szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" tego autora, ale mam zamiar przeczytać wszystko :) komentarz poniżej śmieszny, nie musiał być molestowany, żeby odkrywać taką ciemną stron ludzkiej nautry i seksualności.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-16 20:53:22

taaa bo wystarczy sobie wyobrazić romans z kimś z rodziny żeby aż tyle tego opisać i umieszczać w 2 na 4 przedstawionych ksiązkach, trochę to dziwne, no ale skoro dostał Nobla to spoko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz