Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni: Japońskie książki, które warto przeczytać!

20 Marca 2011

Refleksja nad problemami codzienności, wewnętrznie skomplikowani bohaterowie i motyw ich przemiany duchowej - jeśli lubisz dobrą literaturę psychologiczną, koniecznie przeczytaj proponowane przez nas książki.

japońskie książki

Natsuo Kirino "Ostateczne wyjście"

Bohaterkami powieści są cztery kobiety, które pracują na nocnej zmianie w fabryce produkującej zestawy obiadowe.

Kuniko jest próżna i rozrzutna. Pragnie wspiąć się o jeden szczebel wyżej w drabinie społecznej, jednak lenistwo nie pozwala jej podjąć jakichkolwiek kroków, by osiągnąć ten cel. Póki co, zmuszona jest otaczać się namiastką luksusu, co w rezultacie wpędza ją w poważne długi.

Yoshie, najstarsza z całej czwórki, jest wdową. Na utrzymaniu ma niedomagającą teściową, którą nieustannie musi się zajmować, oraz nastoletnią, zbuntowaną córkę, która ma własne życie i ani myśli wyręczać matkę w jej obowiązkach. Mieszkają w ciasnym domku, przesiąkniętym zapachem moczu. Nie mają oszczędności, bo wszystkie nadprogramowe pieniądze pochłonęła opieka nad staruszką.

Yayoi ma męża egoistę, z którym ciągle się kłóci, oraz dwójkę małych dzieci. Mąż od jakiegoś czasu nie przynosi już do domu wypłaty, tylko wydaje na dziewczyny lub przepuszcza w grze w karty. Yayoi sama musi zadbać o to, by utrzymać rodzinę.

Masako finansowo powodzi się najlepiej z tej całej grupy. Ma jednak męża pogrążonego w depresji, z którym już od dawna nie dzieli sypialni i z którym właściwie nie ma o czym rozmawiać. Dodatkowo kilka lat wcześniej ich kilkunastoletni syn zupełnie przestał się do nich odzywać.

Choć każda z nich ma inny charakter oraz inne problemy, mają ze sobą wiele wspólnego. Wszystkie są na skraju wyczerpania, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Łączy je samotność i rutyna, a przede wszystkim brak perspektyw i potrzeba zmienienia czegoś w swoim życiu. Mimo to ich relacje bardziej przypominają solidarność niż przyjaźń.

Właśnie po części w ramach tej babskiej solidarności, po części zaś skuszone perspektywą zarobienia dodatkowych pieniędzy, pomagają pozbyć się ciała męża Yayoi, gdy ta, doprowadzona do ostateczności, zabija go…

Haruki Murakami "Kroniki ptaka nakręcacza"

życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, która prowadzi do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (13)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-27 16:28:27

kazuo ishiguro to akurat słaby przykład japońskiej prozy, autor wprawdzie urodził się w japonii, ale od piątego roku życia mieszka w anglii i pisze książki po angielsku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-21 13:22:22

dziekuje wszystkim za tytuly, kocham takie ksiazki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 23:20:19

a ja uwielbiam wszystkie książki murakamiego. przemiana i refleksja nad sobą i życiem gwarantowana. moją ulubioną jego jest "tańcz tańcz tańcz" czyli można powiedzień kontynuacja "przygody z owcą" chociaż można ją czytać nie mając przeczytanej "przygody..." cudowna. druga jest dla mnie właśnie "kronika ptaka..." ah no i oczywiście "kafka nad morzem". :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 22:07:53

Etsu Inagaki Sugimoto "Córka Samuraja" piękne ukazanie kontrastu między wschodnią i zachodnią kulturą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 18:03:02

A gdzie Miam Miam Cukiereczki ?? Najlepsza !!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 23:21:38

cukiereczki są autorki chińskiej nie japońskiej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 12:57:43

Z japońskich polecam 'Norwegian Wood' i 'Koniec Świata i Hard-Boiled Wonderland' Harukiego Murakamiego. Jest to jeden z tych pisarzy, którzy potrafią opisywać uczucia i wnętrze człowieka na milion sposobów i trafiać swoimi bogatymi opisami w samo sedno. 'Koniec Świata' czytałam pięć razy i każdorazowo odkrywałam coś nowego. Do tego dość specyficzny styl i łączenie dwóch równoległych światów przeplatających się ze sobą tak, że do końca nie można być pewnym co z tego wyniknie... Serdecznie polecam, moim zdaniem jeden z najlepszych współczesnych pisarzy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 12:38:00

Zna ktoś tytuł tej książki którą opisuje anonim? Bo zaciekawił mnie opis i sama chętnie bym przeczytała

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 12:23:07

czytałam kiedyś ciekawą książkę, prawdopodobnie japońskiego autora, choć tego nie jestem pewna. opowiadała ona o chłopcu, który jako nastolatek poznał swoją miłość, jednak ona (z tego co pamiętam) wyjechała. on założył rodzinę, był szczęśliwy. do czasu, gdy na ulicy zobaczył miłość z dzieciństwa. czy któraś z Papilotek wie co to za książka?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 14:21:43

to znowu ja, znalazłam !!!!!! to: „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, autorstwa Haruki Murakamiego. i polecam tą książkę, jest cudowna :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 11:59:16

Natsuo Kirino "Ostateczne wyjście" polecam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-20 10:30:23

"Nie opuszczaj mnie" - świetna...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz