Lena Dunham - dziewczyna, która nie wstydzi się niczego

08 Marca 2015

Poznaj dziewczynę, która dostała ponad 3 mln dolarów zaliczki na napisanie debiutanckiej książki.

Lena Dunham

Ludzie ją albo uwielbiają, albo nie znoszą. Jest kontrowersyjna, szczera do bólu. Mówi się, że to odważny głos jej pokolenia. Jedno jest pewne: Lena Dunham jest na ustach całego świata. Jej książka „Nie taka dziewczyna” właśnie ukazała się w Polsce.

W cieniu rodziców

Amerykanka Lena Dunham, urodzona w 1986 roku, to córka znanych w nowojorskim środowisku rodziców. Jej ojciec, Carroll Dunham, to ceniony malarz. Matka, Laurie Simmons, jest fotografką, filmowcem i projektantką. Od najmłodszych lat Lena obracała się wśród nowojorskiej elity. Czy była skazana na karierę? Niekoniecznie. „Jako ośmiolatka boi się wszystkiego: tyfusu, trądu, paczkowanego jedzenia, bezdomnych, porwania, mleka, metra, spania. Kiedy zasypia, myśli, że umiera. I cały czas rozmyśla o śmierci. Rodzice szybko się orientują, że sama sobie nie poradzi. I tak w wieku dziewięciu lat Lena zaczyna terapię” – to fragment reportażu o Lenie Dunham w „Gazecie Wyborczej”.

Znani rodzice to dla dziecka bez wątpienia wysoko postawiona poprzeczka, zwłaszcza gdy próbuje się im dorównać. Widać to wyraźnie w filmie z 2010 roku „Mebelki” opartym na scenariuszu i reżyserii Leny. O czym jest ten obraz? Po ukończeniu studiów Aura wraca do rodzinnego domu. Ma za sobą nieudany związek i brak jej pomysłu na życie. W przeciwieństwie do swojej matki, odnoszącej sukcesy artystki, nie ma żadnych perspektyw. Młoda kobieta próbuje ustalić, co właściwie chciałaby robić. W filmie wystąpiła nie tylko Lena, ale również jej mama i siostra Grace.

Obraz okazał się dla Dunham sposobem na wyrażenie emocji, a także na to, jak poradzić sobie z kompleksami, ze sobą. Stał się też przepustką do świata filmu. Na „Mebelki” uwagę zwrócił Judd Apatow, reżyser m.in. „40-letniego prawiczka”, który pomógł Lenie przebić się w tej trudnej branży.

Serial bez potknięć

W 2012 roku młoda Amerykanka stanęła za kamerą i stworzyła hitowy serial –Dziewczyny opowiadający o życiu grupy dwudziestoparoletnich mieszkańców Nowego Jorku. Zarówno fabuła, jak i postać głównej bohaterki Hannah luźno oparte są na doświadczeniach życiowych Leny Dunham. W 2013 roku za „Dziewczyny” nagrodzono ją Złotym Globem w kategorii „najlepszy serial komediowy”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
3.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

humanistyczna wannabe
(Ocena: 1)
2015-03-10 14:09:03

re: Lena Dunham - dziewczyna, która nie wstydzi się niczego

"fotografką".. Litości!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-08 18:55:28

re: Lena Dunham - dziewczyna, która nie wstydzi się niczego

Robi na mnie bardzo negatywne wrażenie, nie powinna czuć się jako głos pokolenia, bo chociaż jesteśmy w podobnym wieku, mamy skrajnie różne poglądy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-08 01:22:34

re: Lena Dunham - dziewczyna, która nie wstydzi się niczego

lubię ją,chociaż czasem nawet mnie odstrasza zdjęciami,które wrzuca na insta :D tak czy inaczej miła odskocznia od tej całej śmiesznej perfekcji i ideałów teraz promowanych,chciałabym widzieć więcej tego typu kobiet

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1