Jeśli nie czytałaś tych 8 książek, nie mów tego głośno. Są kultowe i nie wypada ich nie znać!

22 Października 2017

Szukaj powieści, które coś po sobie zostawiają. Dużo więcej niż miłe wrażenia.

Kultowe książki

Tym razem proponujemy listę 10 książek mających status „kultowych”, które zapadają w pamięć na długo – zwykle na całe życie. Zmuszą cię do myślenia i pochylenia się nad wieloma sprawami.

„Fight Club” („Podziemny krąg”) Chuck Palahniuk
Każda książka Palahniuka, amerykańskiego powieściopisarza, wzbudza emocje. Styl Palahniuka jest jednocześnie nowatorski i kontrowersyjny – nieprzypadkowo zyskał przydomek „pisarza szokującego”. Choć opublikował ok. 20 powieści, to „Fight Club”, w Polsce znany jako „Podziemny krąg”, przyniósł mu rozgłos i sławę, po części dzięki kapitalnej ekranizacji Davida Finchera z Bradem Pittem, Edwardem Nortonem i Heleną Bonham Carter. Ale „Fight Club” to nie jest tylko książka o biciu po mordach. Powieść jest krytyką konsumpcjonizmu, pracoholizmu, bezmyślnego zaopatrywania się w dobra materialne. Walczy z niedoścignionym wzorem współczesnego faceta uosabianym przez Tylera, czyli Pitta.

„Władca much” William Golding
Pozornie jest jak w bajce – rajska wyspa i przebywający na niej dorastający chłopcy. W praktyce jednak nic się nie zgadza. Wyspa szybko okazuje się nieprzyjazna człowiekowi i pełna tajemnic, a chłopcy nie są niewiniątkami – organizują sobie życie na wzór dorosłych i tak samo jak oni bywają bezwzględni wobec słabszych oraz skłonni do przemocy (zarówno fizycznej, jak i psychicznej). Niedługa książeczka „Władca much” każe ci zakwestionować wszystko, czego nauczyłaś się do tej pory. Powieść angielskiego noblisty to studium współczesnej cywilizacji, moralności, barbarzyństwa, źródła zła w człowieku. Zwróć uwagę na tytuł: Belzebub, semickie imię demona, dosłownie oznacza „pan much i komarów”, czyli popularnie: „władca much”.

To niestety nie żart: W Norwegii wydano książkę DLA DZIECI z pornograficznymi rysunkami!

„Folwark zwierzęcy” George Orwell
Niewielu jest pisarzy, który jak Orwell potrafią z pomysłem, inteligencją i dowcipem wytykać człowiekowi jego wady i zwracać uwagę na krzywdzące nierówności społeczne. W „Folwarku zwierzęcym” fabuła wydaje się prosta: oto żyjące na farmie zwierzęta postanawiają przejąć gospodarstwo, a ustalone przez siebie zasady (z których pierwsza brzmi „Wszystkie zwierzęta są równe”) zapisują na ścianie obory. Sytuacja szybko się jednak wymyka spod kontroli, a knur Napoleon dochodzi do władzy poprzez terror. Orwell był znanym krytykiem systemów totalitarnych i swoje poglądy w alegoryczny sposób zamieścił w „Folwarku zwierzęcym”. Do myślenia zmusi cię szczególnie ostatnie zdanie powieści: „Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-23 19:30:35

Zabrakło mi powieści "nowy wspaniały świat"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
adunia
(Ocena: 5)
2017-10-23 10:12:25

Książki na papilocie.. koniec świata :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 23:11:54

Cień Wiatru i pozostałe książki z tej serii Carlosa Ruiza Zafona. Coś wspaniałego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 20:39:13

Dzięki! Zabieram się za czytanie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 14:25:14

Dzięki za listę książek do przeczytania :) zacznę od Mistrza i Małgorzaty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 19:39:23

Dobry wybór - najlepsza pozycja z wymienionych tutaj.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 14:07:03

Mistrza i Małgorzatę kocham niezmiennie od 6 lat, przeczytałam ją niezliczoną ilość razy i za każdym razem odkrywam na nowo. Prawdziwe arcydzieło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 12:14:41

Więcej takich zestawień!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 12:12:21

Tytuł "kultowe książki nie mów głośno jak ich nie znasz" sugeruje że wszyscy powinni mieć ten sam gust i uważać za "kultowe" te same książki, to coś jak " Słowacki wielkim poetą był" u Gombrowicza może i był, ale nie każdy chce to czytać. Dla jednego będzie to seria Harrego poterra dla drugie szwecka awangarda. Ważne aby każdy znalazł coś dla siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-22 10:01:00

Bardzo interesujące zestawienie, jestem mile zaskoczona

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1