Książkowa mapa świata: Bestsellery z różnych zakątków globu - od Izraela aż po Kolumbię

27 Marca 2011

Akunin, Mann, Joyce – zobacz, które arcydzieła literatury światowej warto przeczytać!

książki

Borys Akunin „Nefrytowy różaniec” - ROSJA

Akcja opowieści osadzona jest w XIX wieku. Słynny detektyw Erast Fandorin musi rozwiązać wiele zdumiewających zagadek. Przeżywa przy tym niezwykłe przygody w Moskwie, Japonii, Anglii, a nawet na Syberii i Dzikim Zachodzie. W pewnym momencie Fandorin staje do pojedynku z samym Sherlockiem Holmesem… Który z nich wygra?

Książka Borysa Akunina już kilka dni po publikacji wspięła się na pierwsze miejsce listy bestsellerów w Rosji, a autor potwierdził jedynie swój tytuł mistrza klasycznego kryminału.

Jean-Marie Gustave Le Clézio „Onitsza” - FRANCJA

Fintan Allen ma dwanaście lat, kiedy wraz z matką wsiada na statek odpływający do Afryki. Po wielu latach rozłąki Maou i Fintan mają spotkać się ze swoim mężem i ojcem.

Fintan nie zna ani ojca, ani Afryki. Maou marzy o sielskim kraju, jaki pamięta z opowieści ukochanego mężczyzny.

Konfrontacja marzeń z rzeczywistością okazuje się jednak bolesna. Ojciec jest obcym człowiekiem, mąż stał się daleki. Tajemniczy, złowrogi i niepojęty kontynent potęguje w nich poczucie osamotnienia, pustki. Pobyt w Onitszy będzie dla nich wielką lekcją, głębokim przeżyciem, pozwalającym im poznać samych siebie.

Tomasz Mann „Czarodziejska Góra” – NIEMCY

Młody Niemiec Hans Castorp przyjeżdża w odwiedziny do swojego kuzyna Joachima Ziemsena. Pobyt chłopaka w Davos, planowany początkowo na 3 tygodnie, przedłuża się jednak do 7 lat na skutek stwierdzonej przez lekarza choroby płuc.

Hans dojrzewa w towarzystwie złożonym z nietypowych, przeciwstawnych osobowości, m.in. racjonalisty-humanisty-masona Settembriniego oraz Naphty - włoskiego literata; klerykała, jezuity "w stanie spoczynku". Settembrini reprezentuje filozofię i sposób myślenia Zachodu, Naphta – wschodnie zainteresowanie złem, gnostycyzmem, mistyką i cielesnością. Mężczyźni zaczynają rywalizować o duszę młodego Castorpa.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-27 13:07:12

bardzo dobre zestawienie, ksiazki naprawde swietne, wreszcie jakis artykul na poziomie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-27 13:05:38

tez uwielbiam sto lat samotnosci, ksiazka niesamowita, jak wiele innych marqueza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-27 12:59:59

Sto lat samotności - moja lektura obowiązkowa na zajęciach z literatury powszechnej :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-27 12:40:18

"Sto lat samotności" - coś cudownego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-27 00:30:40

A GDZIE POLSKA POZYCJA? KSIAZKI UZNANE ZA ARCYDZIEŁA CZESTO PRZEZ SNOBÓW ZWYKLE NUDNE I NIEZROZUMIAŁE,NAJLEPSZA KSIAZKA DO CZYTANIA WSPANIAŁYM JEZYKIEM I SPODOBA SIE KAZDEMU NAWET TEMU CO NIE LUBI CZYTAC TO ''FORREST GUMP''

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-27 12:38:17

Podaj przykłady takich "książki snobów", proszę. Osobiście uważam, że jeżeli ktoś nie rozumie, a co za tym idzie nie zachwyca się klasykami literatury to nie powinien definitywnie rezygnować z czytania. Dlatego nie jestem przeciwniczką "Zmierzchu", książek pana Coelho, pani Grocholi itd. Literatura wysokich czy niskich lotów i tak kształtuje wyobraźnie i rozwija. Jeśli kogoś nudzi Dostojewski niech czyta coś innego :) Książki są przede wszytskim po to żeby miło spędzać czas a nie męczyć się na silę :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1