Książki, które warto dać na Mikołajki!

Nie wiesz, jaki upominek wręczyć bliskim szóstego grudnia? Najlepiej książkę.
Książki, które warto dać na Mikołajki!
05.12.2013

Czytelnictwo w Polsce spada, nie przykładajmy więc do tego ręki. Czytanie książek jest wspaniałe – jeśli dobrze o tym wiesz, pora, by przypomnieli sobie o tym również twoi bliscy. Książka jest prezentem uniwersalnym, ponadczasowym i zawsze modnym. Ważne jednak, by trafić w gust osoby, której zamierzasz ją podarować. Nie masz pomysłu? Oto nasze podpowiedzi.

Dla ukochanego…

„Sezon burz”, Andrzej Sapkowski

Bez względu na to, czy twój ukochany lubi fantastykę, czy nie, tę książkę warto przeczytać. Bo to nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. „Sezon burz” nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy potworów ani o jego losach po śmierci/nieśmierci kończącej ostatni tom sagi.

W powieści pojawiają się osoby doskonale czytelnikom znane, jak wierny druh Geralta – bard i poeta Jaskier – oraz jego ukochana, zwodnicza czarodziejka Yennefer. Na scenę wkraczają też postaci z zupełnie innych bajek. Ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie. Wiedźmin stacza morderczą walkę z drapieżnikiem, który żyje tylko po to, żeby zabijać, wdaje się w bójkę z rosłymi, niezbyt sympatycznymi strażniczkami miejskimi, staje przed sądem, traci swe słynne miecze i przeżywa burzliwy romans z rudowłosą pięknością zwaną Koral. A w tle toczą się królewskie i czarodziejskie intrygi… Polecamy!

„Policja”, Jo Nesbø

Zatrważająca historia o bezmiarze zła, do jakiego zdolny jest człowiek. Zdawać by się mogło, że znalezione zwłoki oficera policji, leżące w miejscu dawno popełnionej nierozwikłanej zbrodni, to tylko zbieg okoliczności. Jednak w następnych miesiącach, w tym samym miejscu, giną kolejni funkcjonariusze badający tę sprawę. Na miejscu przestępstwa morderca nie pozostawił żadnych śladów. Schemat postępowania staje się oczywisty. Policjanci umierają za nierozwiązane zbrodnie z przeszłości… W tym samym czasie w szpitalu leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą.

Jo Nesbø dostarcza czytelnikowi diabelnie przebiegłej historii o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę dotyczy nie tylko ofiar i policji, ale także samego czytelnika.

książki

Dla siostry…

„Rok z Ewą Chodakowską”, Ewa Chodakowska

Trenerka wszystkich Polek ma dla nas kolejną książkę. Tym razem proponuje nam dziennik fitness – to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zmienić styl życia i zadbać o kondycję. To też wyjątkowy przewodnik na drodze przemiany wewnętrznej i zewnętrznej oraz osiągnięcia wymarzonej sylwetki pod okiem najpopularniejszej polskiej trenerki. Książka zawiera, między innymi, zestawy ćwiczeń na każdą partię ciała; tabele planów treningowych i kontroli wyników porady dietetyczne i motywacje na każdy miesiąc; wskazówki dla osób ćwiczących; kalendarz 2014/2015.

W dzienniku autorka zachęca czytelników do aktywności fizycznej przez cały rok. Motywuje i pokazuje, jak osiągnąć w tym czasie założone sobie cele. „Rok z Ewą Chodakowską. Twój Dziennik Fitness” jest praktycznym narzędziem, które pozwala na samodzielne planowanie treningów i sprawdzanie ich rezultatów.

„Ogród Kamili”, Katarzyna Michalak

Ciepła, tajemnicza, wciągająca lektura dla kobiet. Główna bohaterka Kamila marzy o prawdziwej miłości, własnym domu i różanym ogrodzie. Jednak los nie jest dla niej łaskawy. Ukochany mężczyzna niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, ból i tajemnicę, zamiast domu jest małe mieszkanko, a ogród kwitnie tylko w wyobraźni. Przed pogrążeniem się w rozpaczy ratuje Kamilę ukochana ciocia i wiara w to, że marzenia się spełniają. Kamila, bliska utraty nadziei, że kiedyś i dla niej zaświeci słońce, otrzymuje niespodziewany dar od losu.

„Ogród Kamili” to pierwsza powieść z „kwiatowej serii” bestsellerowej autorki, jaką jest Katarzyna Michalak.

Dla brata…

„Wszystko w porządku”, Szymon Hołownia i Marcin Prokop

Prowadzący popularny program „Mam talent!” znowu napisali razem książkę. I to jaką! O czym ona jest? Pudła na strychu. Twardy dysk. Płyty. Seriale. Święte obrazy. Posprzątać w ogródku. Sprawdzić schowek na szczotki. Ogarnąć papiery w gabinecie. Zajrzeć do pudełek, pudełeczek, kopert, szuflad. Uporządkować! Wyrzucić! Posegregować! Ocalić dla potomności! To nie lista wiosennych porządków. To zadanie, które postawili sobie Hołownia i Prokop. Zebrać swoje zabawki, fascynacje, anegdoty, pomysły, zachwyty i ludzi spotkanych przez blisko 20 lat pracy w mediach.

Autorzy książki rozstrzygają w niej wiele innych frapujących kwestii, na przykład: jak zostać gwiazdą salonów oraz ekspertem od wszystkiego? Jak brzmi cała prawda na temat telewizji? Różaniec czy smartfon? Jak skutecznie modlić się o cud? Wiedzieć czy wierzyć? Dobra i z poczuciem humoru. Warto!

„Wołanie kukułki”, Robert Galbraith

Jeśli twój brat lubi kryminały i powieści detektywistyczne, to świetnie. A jeśli wychował się na „Harrym Potterze”, to jeszcze lepiej – pod pseudonimem Robert Galbraith kryje się bowiem sama J.K. Rowling. Krótko o treści: ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa Cormorana Strike’a.

Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo. „Wołanie kukułki” to wciągająca intryga zanurzona w atmosferze Londynu.

Dla mamy…

„Szczęście w cichą noc”, Anna Ficner-Ogonowska

Doskonała książka dla kobiet na Mikołajki (lub pod choinkę). Główną bohaterką „Szczęścia…” jest Hania, która pragnie spędzić wieczór wigilijny z najbliższymi. Wspomina swoje piękne dzieciństwo, kiedy Wigilia zapowiadała wspaniały czas w jej rodzinie. Był to okres pełen miłości, rozmów i wyśmienitych dań. Książka Anny Ficner-Ogonowskiej sprawi, że mimo iż Wigilia wypada w czasie, kiedy za oknem jest zimno i pada śnieg, to po lekturze zrobi się nam znacznie cieplej.

„Przygody z książkami Pani Anny Ficner-Ogonowskiej kojarzą mi się z dobrym deserem, który po całym dniu w pracy, godzinie w kuchni przygotowując obiad i posiłku, muska się łyżeczką z największą przyjemnością. Sięgam po nie zawsze wieczorem, po ciężkim dniu, czasem lepszym, czasem gorszym i odpływam w inny świat, który zdaje się być tak blisko” – pisze internautka Bronka.

„Wariatka tańczy”, Maryla Rodowicz i Jacek Szubrycht

Twoja mama pokocha tę książkę. Czytając ją, czytelnik przyjmuje zaproszenie od Maryli Rodowicz w szaloną podróż, która wiedzie od powojennych Ziem Odzyskanych, przez zadymione kluby Manhattanu, złocone korytarze Kremla i piaski Iraku, aż do jej domowego zacisza.

„Wariatka tańczy” to wywiad-rzeka z największą polską wokalistką pop, z łączącą pokolenia gwiazdą estrady, o której każdy ma jakieś wyobrażenie, ale której – aż do tej pory – nikt tak naprawdę nie poznał. To rozmowa szczera i zabawna, pełna anegdot o życiu pełną piersią w ciekawych czasach i wśród ciekawych ludzi. Maryla bez ogródek opowiada o niełatwych artystycznych i osobistych wyborach, o blaskach i cieniach sławy, zdradza nam swoje lęki i dzieli się radościami.

książki

Dla przyjaciółki…

„Nigella ucztuje”, Nigella Lawson

Książki to nie tylko beletrystyka. To również publikacje specjalistyczne, na przykład poświęcone gotowaniu. Książka Nigelli z pewnością spodoba się twojej przyjaciółce. Jest ona wyrazem miłości do życia i wyśmienitego jedzenia. Opowiada o małych przyjemnościach i ważnych okazjach. Jest tam mowa o Bożym Narodzeniu, Święcie Dziękczynienia, Wielkanocy; o uczcie bezmięsnej i w środku nocy (coś bliskiego kobietom…), o weselach i pogrzebach. O biesiadach przy kuchennym stole i dziecięcych przysmakach, o przyjęciach i najlepszych pod słońcem ciastach czekoladowych.

Ta krzepiąca, pełna pasji, nieskomplikowana lektura zawiera ponad 300 przepisów i przeszło 200 fotografii. Idealna na prezent.

„Przyjaciółka z młodości”, Alice Munro

Książka laureatki tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. „Przyjaciółka z młodości” to dziesięć niezwykłych, hipnotyzujących opowiadań o tym, co dla każdego z nas najważniejsze, ale i najbardziej tajemnicze: o miłości, tęsknocie, umieraniu, przypadkach rządzących naszym życiem. Prawdziwa literacka uczta dla wielbicieli magii słowa i niezapomnianych wrażeń.

„Piękny i poruszający jest klimat tych opowiadań. Bohaterowie często wracają do przeszłości, a narrator odsłania przed nami wiele tajemnic, które pozwalają lepiej zrozumieć postacie. Sporo tu nostalgii, smutku i żalu, małych i wielkich dramatów, ale są też radości, chwile szczęścia i uniesień” – pisze jedna z internautek.

Dla taty…

„Moje lata w Top Gear”, Jeremy Clarkson

Nowa książka znanego angielskiego dziennikarza zajmującego się motoryzacją. Kiedyś Top Gear był zwykłym programem telewizyjnym poświęconym tej tematyce. W 1993 roku pojawił się magazyn ilustrowany „Top Gear”, który odniósł spory sukces. Jeszcze później, bo jakieś 10 lat temu, Clarkson wraz ze swoimi przyjaciółmi na terenach dawnego lotniska wojskowego RAF-u stworzył świat, który był bardziej po jego myśli: powstała tam kwatera główna nowego programu Top Gear. I to właśnie miejsce okazało się dla Clarksona idealnym miejscem do pracy i… zabawy.

„Moje lata w Top Gear” to książka, w której Clarkson zebrał owoce swojej pracy. Publikacja zawiera 115 błyskotliwych, prowokujących i pełnych zwariowanego humoru tekstów mistrza ostrego aż do bólu pióra.

„Nie mówcie mi, jak mam żyć”, Władysław Kozakiewicz i Michał Pol

Polski lekkoatleta Władysław Kozakiewicz i jego słynny gest od dawna są częścią polskiej historii. W 1980 roku Kozakiewicz zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w skoku o tyczce w Moskwie, ustanawiając nowy rekord świata. Zapamiętano go jednak przede wszystkim z powodu gestu, który dwukrotnie wykonał w stronę gwiżdżących sowieckich kibiców.

Tylko garstka największych mistrzów sportu przeszła do legendy już za życia, w szczycie osiągnięć. Ale jedynie on, choć był narodową ikoną i symbolem buntu przeciw zniewoleniu, został w jednej chwili potępiony i okrzyknięty zdrajcą. Życie Władysława Kozakiewicza to opowieść o tym, jak spełnione marzenia małego urwisa spod Wilna stają się częścią historii narodu. Momentami przejmująca, gdzie indziej zanurzona w soczystym humorze, często skłaniająca do refleksji historia.

EPN

Opisy książek pochodzą ze strony empik.com; recenzje pochodzą ze strony lubimyczytac.pl

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2014 16:34
to prawda książka jest dobrym prezentem na każdą okazję. A już niedługo mikołajki więc warto się przyjrzeć temu, co jest na półkach. Moim zdaniem dobrą książką na prezent jest Intymnie. Izdebski i Wiśniewski poruszają dość trudne tematy, jak wierność, seks. Mnie się ją bardzo dobrze czytało.
odpowiedz
Kariata (Ocena: 5) 14.12.2013 21:04
Dziękuję za powiedzenie mi jak się kończy ostatni tom "Wiedźmina". Naprawdę każdy by o tym marzył, trzymając w ręku tom 4!
odpowiedz
natalka (Ocena: 5) 09.12.2013 18:58
Ja w tym roku dostałam Rany Kamieni Simona Becketta i jest super niecałe dwa dni i juz przeczytana a dla fanów kryminałó i tych którzy nie lubia odrywać od ksiązki polecam Chemia śmierci tego samego autora połkniecie ją gwarantuje:)
odpowiedz
w (Ocena: 5) 07.12.2013 00:03
jake ksiazki psychologiczne polecacie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2013 23:14
Ze swojej strony dodam nieśmiertelnego Bułhakowa z "Mistrzem i Małgorzatą", ale też jego niesamowite opowiadania. Kolejna pozycja, to "Dwanaście kręgów" Andruchowicza - lektura trudna, ambitna, ale jednocześnie pokazująca ciekawy obraz Ukrainy. Z książek lżejszych polecam "Notatki o skandalu" - historię romansu nauczycielki z uczniem. Ostatnio zaciekawiła mnie Sylvia Plath, przekułam się przez "Szklany Klosz" i nie do końca rozumiem fenomen, ale na pewno to pozycja interesująca. Tyle świetnych książek i tak mało czasu... Ech... :) Pozdrawiam mole książkowe!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie