Książki, które GWARANTUJĄ częste wybuchy ŚMIECHU - uwielbiamy je! (Niektóre z nich czytałyśmy KILKA RAZY)

Nie internetem czy telewizją, a dobrą książką można w najprostszy sposób poprawić sobie nastrój.
Książki, które GWARANTUJĄ częste wybuchy ŚMIECHU - uwielbiamy je! (Niektóre z nich czytałyśmy KILKA RAZY)
05.02.2012

Jest zimno i nieprzyjemnie. Większość z nas najchętniej zaszyłaby się pod kołdrą w towarzystwie gorącej herbaty i zabawnej lektury. Zwłaszcza że jak mówią ostatnie badania, nieprawdą jest, że czytanie zanikło. Pora zatem miło spędzić czas nad ciekawą książką. Sprawdź, które tytuły w mig poprawią ci nastrój.

Tom Sharpe, cykl książek o Henry Wiltcie

„Wilt”, „Szalone dni Wilta”, „Odjazd według Wilta” – sześć tomów opisujących przygody wykładowcy w college’u, który za dnia potulnie wbija literaturę angielską do tępych głów mechaników, a wieczorami snuje fantazje… o zamordowaniu swojej głupawej żony. Bohater jest sfrustrowany życiem, nie znosi swojej pracy, a swoją małżonkę nazywa „głupią krową”. Henry Wilt przeżywa przygody, które czytelników doprowadzają do łez – ze śmiechu. O książkach Toma Sharpe’a mówi się, że to najzabawniejsze książki świata, łatwe, przyjemne, zabawne, z polotem. A do tego trafnie opisujące rzeczywistość. Czysty odpoczynek.

Helen Fielding, „Dziennik Bridget Jones”

Jeśli przeuroczą panią, zmagającą się z dodatkowymi kilogramami, konsekwentnie szukającą pracy i miłości, znasz tylko z filmu, pora sięgnąć po tę książkę. „Dziennik…” czyta się jednym tchem, rozśmiesza i jest idealny zarówno dla nastolatki, jak i dorosłej kobiety. Lektura ma już status kultowej i jednej z najlepszych książek dla kobiet – to fenomenalna satyra na stosunki międzyludzkie we współczesnych miastach. Trudno nie współczuć, a jednocześnie nie pokochać tytułowej Bridget. Książka wręcz tryska humorem. Na miłośniczki przygód Bridget czeka również drugi tom: „W pogoni za rozumem”.

Sue Townsend, cykl książek o Adrianie Mole

To kolejne książki prowadzone w formie pamiętnika. Tym razem głównym bohaterem jest zakompleksiony chłopak. Męki dojrzewania nigdy jeszcze nie były tak bolesne. I tak zabawne jak w słynnym dzienniku Adriana Mole’a. Uporczywe pryszcze i kryzys małżeński rodziców, porażki na polu literatury i drwiny kumpli ze szkoły… Adrian to największy fajtłapa wszech czasów, ale przy tym piekielnie zabawny. I szalenie sympatyczny. Adrian „pozostawił” po sobie siedem zabawnych dzienników (w tym jeden pisany wstecz). Wszystkie na równie wysokim poziomie.

książki

Joanna Chmielewska, „Lesio”

Książki polskich autorów również są doskonałymi propozycjami na poprawę nastroju. Przykładem jest „Lesio” pióra Joanny Chmielewskiej. Tytułowy bohater to wybitny architekt o wybitnie ukrytych zdolnościach, który pewnego dnia, zmęczony ciągłymi starciami z personalną, postanawia ją zabić. Z czasem, jako doświadczony spiskowiec, przyjmuje na siebie zadanie wykończenia konkurencji, w czym pomagają mu koledzy z biura. „Lesio” jest powieścią o charakterze humorystycznym, satyrą na warunki życia w latach 60. Podtytuł tej książki brzmi: „Powieść – nie da się ukryć – humorystyczna”. I choć Chmielewska napisała ją w 1973 roku, lektura wciąż bawi.

Monika Szwaja, „Jestem nudziarą”

Błyskotliwa, pełna humoru i ciągle aktualna powieść. „Jestem nudziarą” – wyznaje na początku bohaterka powieści, Agata. „I mam przerąbane”. Dlaczego? Bo ma 30 lat, nigdy nie miała męża, była zaledwie na trzech balach i nigdy nie zmieniła pracy. Ale życie bywa przewrotne, o czym Agata szybko się przekonuje. O tej książce mówi się, że to polska odpowiedź na „Dziennik Bridget Jones”. Jest zabawna, lekka, pogodna, a do tego z polotem. Idealna propozycja na chandrę i mroźne, zimowe wieczory. Z główną bohaterką książki można się bardzo szybko zidentyfikować, co niewątpliwie jest dodatkowym atutem tej lektury.

Jerome K. Jerome, „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)”

Ta propozycja jest uważana za arcydzieło literatury światowej. Ale nawet dzisiejsze pokolenie nazywa ją „rozbrajającą”. Książka została napisana w XIX wieku, a wciąż tak samo bawi. Opisuje przygody trzech londyńczyków. Komiczne zdarzenia, opowiastki i anegdotki umilające trzem panom wyprawę, przyprawione specyficznym angielskim humorem to doskonała pozycja dla czytelników w każdym wieku. Na rynku książek niewiele jest dowcipniejszych tytułów od tego. Czytelnicy już dawno okrzyknęli tę lekturę rewelacyjną i wręcz doskonałą.

sirius black

Betty MacDonald, „Jajko i ja

Książka przede wszystkim dla kobiet, które narzekają na mężów i obowiązki domowe. Autorka w przezabawny sposób opisuje swoje życie na zapomnianej kurzej fermie bez bieżącej wody, prądu i pomocy małżonka. Kura nie jest dobrym rozmówcą, a sąsiedzi mieszkają daleko. Ta propozycja aż skrzy się świeżym humorem, a podczas lektury każda z nas będzie się cieszyć z dobrodziejstw cywilizacji. Poza tym w końcu niecodziennie pisze się książki o… kurze.

Nick Hornby, „Był sobie chłopiec

Jeśli również tę opowieść znasz tylko z filmu (w roli głównej Hugh Grant), najwyższy czas sięgnąć po książkę. Jej bohater, 36-letni Will Freeman nie chce mieć dzieci. I nie może zrozumieć, dlaczego wszyscy ciągle się nimi zachwycają. W jego modnie urządzonym mieszkaniu nie ma klocków Lego, pomazanych dżemem płyt kompaktowych, a Will dysponuje mnóstwem czasu dzięki tantiemom za wywołującą zażenowanie kolędę, skomponowaną przez jego ojca w 1938 roku. Dla Willa liczą się jednak samotne matki, zwłaszcza jeśli wyglądają zjawiskowo. Inteligentnie zabawna i ciepła opowieść o miłości, przyjaźni i szukaniu swojego miejsca na świecie.

J.K. Rowling, cykl o Harrym Potterze

Książki opisujące przygody młodego czarodzieja-sieroty (podkreślamy książki, nie film) nie bez powodu podbiły serca milionów ludzi na całym świecie. „Harry Potter” to nie tylko opowieść o wymachiwaniu różdżką. To przede wszystkim lektura, w której wartości takie, jak przyjaźń, dobro, uczciwość i odwaga zostały uwypuklone. Książka mówi, jak dorastać i jak żyć w dorosłości. Jest tutaj miejsce na humor, dowcip i jednocześnie na tajemnicę. Dzieła J.K. Rowling poprawiają humor zawsze i wszędzie, zwłaszcza podczas zimowych wieczorów. Chyba że jesteś fanką „Zmierzchu” – o tym, który z tych tytułów wolą Papilotki, dowiesz się z naszej sondy.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Książkowe poradniki dla kobiet (Związki, maniery, sukces, odchudzanie & wygląd)

Jak być damą i uwieść mężczyznę seksem – o tym w opisanych przez nas poradnikach.

Książki, które wywołują rumieńce! Pikantne sceny & bulwersujące tematy

Te książki przekraczają wszelkie granice i łamią zasady.

Polecane wideo

Komentarze (25)
Ocena: 5 / 5
5 (Ocena: 5) 12.02.2018 20:10
Polecam książkę „Mój mąż drwal” , która w lekki i humorystyczny sposób opowiada o perypetiach rodziny, w której -chcąc nie chcąc – wszystko kręci się wokół ojca, który wykonuje zawód drwala. To książka o ludziach, którzy żyją w specyficzny sposób, w sposób zupełnie inny, niż dyktują aktualne trendy. I świetnie się dzięki temu mają. A może jest to książka o tym, jak wspaniałe dzieciństwo może mieć dziecko „człowieka lasu”? A może o tym, jak to jest być żoną przedstawiciela tej grupy zawodowej? Wszystkie te opisy zawierają sporo prawdy, bo opinie bohaterów na temat ich odczuć i jestestwa przeplatają się na stronach „MMD” wielokrotnie.
odpowiedz
wella (Ocena: 5) 08.01.2016 08:24
Ja czytałam Ścieżki Życia Edyty Kowalskiej, na pewno nie ma ona charakteru komedii, ale przewijają się przez całą książkę zabawne wątki, które sprawiają, że dostarcza nam ona różnych skrajnych emocji.
odpowiedz
Mońka (Ocena: 5) 22.12.2015 14:54
Ja się nieźle uśmiałam z głównej bohaterki z "ścieżki życia" Edyty Kowalskiej. historia z cyklu "jak to stawia się kroki na nowo" przedstawiona w bardzo zabawny sposób!
odpowiedz
adam (Ocena: 5) 13.07.2015 16:09
Lubiewo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.02.2012 14:33
polecam książki chmielewskiej, są świetne. szybko się czyta i są bardzo ciekawe :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie