Książki dla kobiet z czterech stron świata

06 Czerwca 2010

Problematyczne, wciągające, kontrowersyjne. Pokochasz je od pierwszych stron!

Książki dla kobiet z czterech stron świata

Mian Mian, Cukiereczki

Najgłośniejszy debiut literacki ostatnich lat w Chinach – historia szalonej miłości, buntu i upadku, rozgrywająca się u schyłku XX wieku w mrocznym, podziemnym świecie chińskich nocnych klubów, drobnych gangsterów, narkotyków i prostytucji. Hong, wrażliwa i niepokorna siedemnastolatka, rzuca szkołę – co w ówczesnych Chinach oznaczało rezygnację z życiowych perspektyw – i wyjeżdża z rodzinnego Szanghaju. W rozkwitającym wówczas mieście Shenzhen doświadcza prawdziwych niebezpieczeństw, rozpoczyna karierę szansonistki, poznaje, co to narkotyki, seks i alkohol, wreszcie spotyka Saininga, młodego muzyka, i w jej życie wdziera się wielka miłość. Razem zanurzają się w szaleńczy rytm ciemnej strony miasta. Książka Mian Mian, obrazoburcza i wywrotowa, nazwana przez chińskich cenzorów „świadectwem duchowego brudu”, przypominająca swym gorączkowym rytmem powieści Jacka Kerouaca, jest jednocześnie przejmującą, wyjątkowo osobistą opowieścią o młodzieńczych rozczarowaniach i samotności.

Halina Pawlowska, Dzięki za każdy nowy ranek

W Czechosłowacji, po klęsce Praskiej Wiosny, nastają czasy tzw. normalizacji. Ludzie żyją w atmosferze strachu i wszechobecnego absurdu. Rodzina dorastającej Oleny przeżywa najazdy krewnych z Ukrainy, a przez mieszkanie przewija się korowód nietuzinkowych znajomych ekscentrycznego ojca. Dlaczego mimo świetnych wyników w nauce Olena nie może uczęszczać do wymarzonej klasy z językiem angielskim? Po co ojciec zbiera podpisy pod oświadczeniem, że stryj Sztiepan nie był burżuazyjnym nacjonalistą? Skąd biorą się plotki o przyrodnim bracie Oleny, choć jest ona jedynaczką?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-07 07:52:52

Polecam Axelsson,nie tylko prezentowaną tutaj "Drogę do piekła"ale wszystkie jej powieści,zwłaszcza "Kwietniową czarownicę"- czyta się świetnie,nie sposób się oderwać.Książki Axelsson są z gatunku tych,które poruszają,zmuszają do refleksji i na długo zapadają w pamięć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-06 20:21:30

Serdecznie odradzam "dzięki za każdy nowy ranek". Książka nudna, nieciekawie napisana, bez klimatu, wyjątkowych bohaterów i interesujących wydarzeń czy dialogów. Najgorsza z serii "z miotłą" wydawnictwa W.A.B.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-06 15:00:55

W takim razie czas na cukiereczki ;))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-06 13:59:34

cukiereczki zapowaiada sie fajnie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-06 10:58:55

Cukiereczki czytałam i na prawdę polecam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1