Książki dla kobiet z czterech stron świata

Problematyczne, wciągające, kontrowersyjne. Pokochasz je od pierwszych stron!
Książki dla kobiet z czterech stron świata
06.06.2010

Mian Mian, Cukiereczki

Najgłośniejszy debiut literacki ostatnich lat w Chinach – historia szalonej miłości, buntu i upadku, rozgrywająca się u schyłku XX wieku w mrocznym, podziemnym świecie chińskich nocnych klubów, drobnych gangsterów, narkotyków i prostytucji. Hong, wrażliwa i niepokorna siedemnastolatka, rzuca szkołę – co w ówczesnych Chinach oznaczało rezygnację z życiowych perspektyw – i wyjeżdża z rodzinnego Szanghaju. W rozkwitającym wówczas mieście Shenzhen doświadcza prawdziwych niebezpieczeństw, rozpoczyna karierę szansonistki, poznaje, co to narkotyki, seks i alkohol, wreszcie spotyka Saininga, młodego muzyka, i w jej życie wdziera się wielka miłość. Razem zanurzają się w szaleńczy rytm ciemnej strony miasta. Książka Mian Mian, obrazoburcza i wywrotowa, nazwana przez chińskich cenzorów „świadectwem duchowego brudu”, przypominająca swym gorączkowym rytmem powieści Jacka Kerouaca, jest jednocześnie przejmującą, wyjątkowo osobistą opowieścią o młodzieńczych rozczarowaniach i samotności.

Halina Pawlowska, Dzięki za każdy nowy ranek

W Czechosłowacji, po klęsce Praskiej Wiosny, nastają czasy tzw. normalizacji. Ludzie żyją w atmosferze strachu i wszechobecnego absurdu. Rodzina dorastającej Oleny przeżywa najazdy krewnych z Ukrainy, a przez mieszkanie przewija się korowód nietuzinkowych znajomych ekscentrycznego ojca. Dlaczego mimo świetnych wyników w nauce Olena nie może uczęszczać do wymarzonej klasy z językiem angielskim? Po co ojciec zbiera podpisy pod oświadczeniem, że stryj Sztiepan nie był burżuazyjnym nacjonalistą? Skąd biorą się plotki o przyrodnim bracie Oleny, choć jest ona jedynaczką?

książki dla kobiet

Oksana Zabużko, Badania terenowe nad ukraińskim seksem

Powieść nazwana przez autorkę „postkomunistyczną psychoanalizą narodową” opisuje spustoszenia, jakich dokonał komunizm i totalitaryzm w ludzkiej psychice. Prezentuje zbiorowy portret społeczeństwa skazanego na siermiężność i bylejakość także w sferze prywatności i intymności. Książka, napisana w realistycznym i drapieżnym stylu, została uznana za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu. Stała się narodowym bestsellerem, wielokrotnie wznawianym.

Majgull Axelsson, Droga do piekła

Czterdziestokilkuletnia Cecylia jest pracownikiem szwedzkiej ambasady na Filipinach. Katastrofa – wybuch wulkanu Pinatubo, zmienia gwałtownie jej życie i skłania do rozrachunku z przeszłością – latami dzieciństwa i młodości w szwedzkim miasteczku, nieudanym małżeństwem, pracą charytatywną w Indiach, śmiercią matki. Tłem tej doskonale skomponowanej, zaskakującej głębią psychologiczną powieści jest skomplikowana sytuacja społeczna i polityczna Filipin oraz losy uwikłanych w nią ludzi.

Opisy książek pochodzą ze strony Wydawnictwa W.A.B.

Zobacz także:

Kultowe romanse Danielle Steel

Książki o świecie mody i kulisach showbiznesu

 

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2010 07:52
Polecam Axelsson,nie tylko prezentowaną tutaj "Drogę do piekła"ale wszystkie jej powieści,zwłaszcza "Kwietniową czarownicę"- czyta się świetnie,nie sposób się oderwać.Książki Axelsson są z gatunku tych,które poruszają,zmuszają do refleksji i na długo zapadają w pamięć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2010 20:21
Serdecznie odradzam "dzięki za każdy nowy ranek". Książka nudna, nieciekawie napisana, bez klimatu, wyjątkowych bohaterów i interesujących wydarzeń czy dialogów. Najgorsza z serii "z miotłą" wydawnictwa W.A.B.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2010 15:00
W takim razie czas na cukiereczki ;))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2010 14:16
nie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2010 13:59
cukiereczki zapowaiada sie fajnie ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie