Książki Alice Munro: O kobietach z niezwykłą wrażliwością...

16 Lutego 2014

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla zachwyca prostotą i głębią słowa. Warto ją czytać, bo pisarka jest szczególnie wrażliwa na sprawy kobiet.

Alice Munro

Alice Munro nie odebrała Nobla osobiście. Laureatka tej nagrody w dziedzinie literatury ma 83 lata i stan zdrowia nie pozwolił jej na to, by pojawiła się osobiście w Sztokholmie. Godnie reprezentowała ją córka. Miłośnicy twórczości Munro mogli czuć się zawiedzeni, zwłaszcza że uznawana jest ona za pisarkę wybitną. Komisja przyznająca Nagrodę Nobla swój werdykt uzasadniła krótko: Alice Munro otrzymała ją za mistrzostwo krótkich form literackich.

Nobel Alice Munro był potrzebny, by po jej książki sięgnęło większe grono czytelników. Również ci w Polsce, gdzie jak dotąd pisarka nie cieszyła się dużą popularnością. A szkoda, bo Alice Munro pisze prostym językiem, porusza ważne tematy, łapie czytelników za serca. I od lat niezmiennie najbliższa jest jej tematyka kobieca. Mówi się, że to „proza prozy życia”. „Wielkie tematy – miłość i śmierć, namiętność i zdrada, nadzieje i rozczarowania – w bezpretensjonalnej, ale zarazem rozdzierającej prozie” – taką recenzję zbiorowi opowiadań „Miłość dobrej kobiety” (wyd. WAB) wystawiła autorce gazeta „The San Diego Union-Tribune”.

Asceza literacka

Jednak zanim Munro doszła do takiego mistrzostwa, upłynęło wiele długich lat. Pisarka przyszła na świat 10 lipca 1931 roku w Wingham w prowincji Ontario (Kanada). Jako mała dziewczynka zaczytywała się w baśniach i swoje pierwsze utwory pisała tak, by miały szczęśliwe zakończenie. Zadebiutowała w 1968 roku zbiorem opowiadań „Taniec szczęśliwych cieni” (Wydawnictwo Literackie). Jej bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami, głównie kobiet – dorosłych i nastoletnich, patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet.

Tej formie pisania Alice Munro pozostała wierna. Pisze prostym językiem; cechuje ją wręcz asceza literacka, styl pisarki przypadnie więc do gustu czytelnikom zmęczonym kwiecistym językiem zatraconych w samouwielbieniu autorów.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz