Kobieta z obrazu, czyli kim naprawdę była Mona Lisa?

13 Listopada 2016

Córka handlarza jedwabiem, męski model, a może sam autor? – wciąż nie wiadomo, kogo przedstawia najsłynniejszy obraz świata.

Mona Lisa obraz

Określenie „człowiek renesansu” do nikogo nie pasuje lepiej, niż do Leonarda da Vinci, genialnego włoskiego malarza, architekta, pisarza, matematyka, rzeźbiarza i wynalazcę. Choć żył i tworzył 500 lat temu, wciąż fascynuje swoimi dokonaniami i do dziś jest uznawany za najwszechstronniej utalentowaną osobę w dziejach świata.

Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, ale największe emocje wywołuje przede wszystkim niewielkich rozmiarów malowidło olejne przedstawiające odzianą w ciemną suknię kobietę, na której twarzy widnieje lekki uśmiech. W tle pojawia się las i kręte ścieżki spowite mgłą.

Leonardo pracował nad nim kilka lat, stosując rozmaite techniki rozmycia, zamglenia czy roztarcia konturów i stworzył arcydzieło. Obraz, który dziś możemy podziwiać w paryskim Luwrze jest niemal bezcenny, a o jego ogromnej wartości świadczy fakt, że podczas przenosin „Mony Lisy” na tymczasową wystawę w Waszyngtonie w 1962 r. ubezpieczono ją na oszałamiającą kwotę 100 mln dolarów. Warto pamiętać, że wartość amerykańskiej waluty była wówczas znacznie wyższa niż obecnie.

Papieżyca Joanna – czy papież Jan VIII był kobietą?

Nic dziwnego, że od dzieło od dawna budzi pożądanie… złodziei. W sierpniu 1911 r. obraz Leonarda został zresztą skradziony z Luwru. Początkowo poszukiwania sprawcy nie przynosiły efektów, a płaczący z żalu paryżanie ustawiali się w długiej kolejce, by zobaczyć puste miejsce po „Monie Lisie”.

O zagrabienie obrazu byli podejrzewani m.in. francuski poeta Guillaume Apollinaire oraz malarz Pablo Picasso, którzy w ten sposób mieli wyrazić sprzeciw wobec skostniałych kanonów artystycznych, niechęć do muzeów i dokonań malarzy renesansu. Obu artystów nawet aresztowano, ale niedługo później zwolniono z braku dowodów winy.

Dwa lata po kradzieży, włoski marszand Alfredo Geri otrzymał anonimowy list, którego autor pisał: „Mam skradziony obraz Leonarda da Vinci. Wydaje się, że należy on do Włoch. Moim marzeniem jest zwrócenie tego arcydzieła ziemi, z której pochodzi, i krajowi, który był jego natchnieniem”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-14 19:48:31

Bardzo fajny i ciekawy artykul, w koncu cos innego, niz problemy gimnazjalistek

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-14 06:40:06

Bardzo ciekawe :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-13 21:41:33

Od razu po przeczytaniu tytułu, przeszłam do komentrzy... Liczyłam w sumie, że będą dziesiątki typu "wow coś takieg o na papilocie", "świat oszalał kultura na papilocie".. Niestety są tylko 2... Znaczy to, że tak na prawdę niewiele osób tu weszło... A szkoda artykuł nawet spoko. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-14 11:47:58

dlatego jest ich mało, to popyt rodzi podaż.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-13 17:37:39

Fajny artykuł więcej takich!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-11-13 13:56:01

Nareszcie jakieś ciekawsze artykuły dodajecie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1