Kino według Tarantino: Jaki film mistrza pastiszu lubicie najbardziej?

30 Stycznia 2016

„Nienawistna ósemka” jest ósmą produkcją w dorobku Quentina Tarantino, który odgraża się, że nakręci jeszcze dwa filmy i przejdzie na emeryturę. Co straci wówczas współczesne kino?

QUENTIN TARANTINO

Akcja najnowszego dzieła twórcy „Pulp Fiction” rozgrywa się kilka lat po wojnie secesyjnej. Przez ośnieżone pustkowia Wyoming podróżuje dyliżansem łowca nagród John Ruth (Kurt Russell), znany jako „Szubienica”, eskortujący przestępczynię Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh), którą zamierza doprowadzić przed oblicze kata w miasteczku Red Rock, wcześniej oczywiście inkasując sowitą zapłatę.

Po drodze spotykają innego okrytego złą sławą łowcę nagród, majora Marquisa Warrena (Samuel L. Jackson) oraz Chrisa Mannixa (Walton Goggins), renegata z Południa. Podczas śnieżnej zamieci podróżni znajdują schronienie w zajeździe na górskiej przełęczy, gdzie zostają powitani przez czterech nieznajomych: opiekującego się lokalem Boba (Demián Bichir), kata z Red Rock Oswaldo Mobraya (Tim Roth), kowboja Joego Gage’a (Michael Madsen) i byłego konfederackiego generała Sanforda Smithersa (Bruce Dern). Gdy gwałtowna nawałnica uderza w górski przyczółek, ósemka podróżników zaczyna rozumieć, że szanse dotarcia do Red Rock są bardzo małe.

Internetowy przeciek

Bardziej szczegółowe opisywanie filmów Tarantino nie ma sensu, ponieważ ich siłą są niespodziewane zwroty akcji. W przypadku „Nienawistnej ósemki” element zaskoczenia mógł jednak zostać bezpowrotnie utracony, ponieważ kilka miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć do internetu wyciekł scenariusz, który reżyser, znany z obsesyjnego strzeżenia swoich fabuł, dał do przeczytania tylko sześciu osobom. Byli wśród nich m.in. aktorzy: Bruce Dern, Michael Madsen oraz Tim Roth.

Kto był sprawcą przecieku? Nie wiadomo, w każdym razie wściekły Tarantino zapowiedział, że rezygnuje z realizacji filmu i zajmie się czymś innym. Po pewnym czasie zmienił jednak zdanie, przerobił scenariusz i wyjechał z ekipą do Kolorado, gdzie nakręcono „Nienawistną ósemkę”.

Nie zawiódł wielbicieli. Najnowsze dzieło Tarantino jest manifestacją jego specyficznego stylu, który świat pokochał w 1994 r., kiedy na festiwalu w Cannes Złotą Palmą nagrodzono „Pulp Fiction”. Werdykt jury wzbudził wówczas sporo kontrowersji, ponieważ faworytem krytyków był film Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory: Czerwony”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-30 14:12:41

re: Kino według Tarantino: Jaki film mistrza pastiszu lubicie najbardziej?

W końcu artykuł, który da się czytać..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-31 13:10:38

racja! polać mu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1