JK Rowling : Od Harry’ego Pottera do kryminału „Wołanie kukułki”

02 Marca 2014

Znana pisarka JK Rowling wzięła na warsztat kryminał. Jak poradziła sobie z zadaniem?

Wołanie kukułki

Joanne Rowling, pisząca pod pseudonimem JK Rowling, to dziś bajecznie bogata pisarka i filantropka. Sławę i pieniądze przyniósł jej siedmioczęściowy cykl książek o młodym czarodzieju, które sprzedały się w liczbie, bagatela, 450 mln egzemplarzy na całym świecie. Harry Potter przeszedł do historii jako największe zjawisko masowej kultury od czasów zespołu The Beatles. Majątek Rowling szacuje się na 560 mln funtów.

Mogłoby się więc wydawać, że Brytyjka nie musi się już przemęczać – wystarczy, że do końca życia będzie odcinała kupony od swojego sukcesu. Zapytana w jednym z wywiadów, co dalej, odpowiedziała jednak: „Muszę pisać, muszę pisać, po prostu muszę pisać”. I napisała. Najpierw książkę obyczajową dla dorosłych „Trafny wybór”. A potem kryminałWołanie kukułki”. Też dla starszych czytelników. Pod pseudonimem – jako Robert Galbraith.

Przyjemność pisania

Latem 2013 roku gruchnęła wiadomość, że za „Wołaniem kukułki” stoi właśnie JK Rowling. Autorka opublikowała książkę pod innym nazwiskiem, bo – jak przyznała – chciała oszczędzić sobie szumu i ciężaru cudzych oczekiwań. Zrobiła to dla czystej przyjemności pisania i zdobycia reakcji czytelników. Zanim prawda wyszła na jaw, po „Wołanie kukułki” sięgnęło raptem… 1500 osób. Gdy jednak okazało się, że kryminał wyszedł spor ręki Rowling, powieść błyskawicznie stała się bestsellerem, a ludzie na całym świecie ruszyli do księgarń, by przekonać się, jak ich ulubiona pisarka poradziła sobie z kryminałem.

O czym jest powieść? Oto ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a. Strike jest weteranem wojennym; podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Czarna
(Ocena: 5)
2014-03-02 08:59:51

re: JK Rowling : Od Harry’ego Pottera do kryminału „Wołanie kukułki”

Naprawdę? Dopiero odkryłyście tę książkę? Bożesz Ty mój...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1